Uroczystości upamiętniające 94. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
15 sierpnia o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe, przedstawiciele zakładów pracy oraz mieszkańcy Lipna przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości do Parku Miejskiego, gdzie Burmistrz Miasta Lipno Dorota Łańcucka wygłosiła okolicznościowe przemówienie:
Szanowni Państwo!
15 sierpnia w 94. rocznicę Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa oręża polskiego odniesionego nad Rosją Sowiecką, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto - Święto Wojska Polskiego.
W tym dniu w 1920 roku pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej sforsowały rzekę Wieprz pod Kockiem, rozpoczynając w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Święto Wojska Polskiego zajmuje w naszej tradycji miejsce szczególne. Żołnierski mundur zawsze budził szacunek, a czyny polskiego żołnierza były powodem naszej dumy. Rok 2014 jest szczególny dla historii polskiej wojskowości. 1 sierpnia obchodziliśmy 70. rocznicę Powstania Warszawskiego – patriotycznego zrywu nierzadko młodych Polaków z przeważającymi siłami wroga. Jednym z powstańców był Honorowy Obywatel Miasta Lipna – prof. Instytutu Technologicznego Amerykańskich Sił Powietrznych, Janusz Stanisław Przemieniecki, którego niedawno gościliśmy w naszym mieście.
Ojciec profesora, Leon Przemieniecki, brał udział w wojnie 1920 roku. Warto wspomnieć postać patrioty, który poświęcił się dla rozwoju i bezpieczeństwa swojej ojczyzny, gdziekolwiek żył i pracował. Po odzyskaniu niepodległości, pełnił funkcję dyrektora gimnazjum polskiego w Kownie. W połowie lat 20. rodzina przeprowadziła się do Lipna, gdzie poza nauczaniem Leon Przemieniecki, angażował się w akcje dożywiania, wspierania finansowego działań państwowych, był naczelnikiem OSP w Lipnie oraz Prezesem Zarządu Związku Strzeleckiego. W 1933 roku wygłosił w naszym sejmiku przemówienie obrazujące walki niepodległościowe i działalność POW na terenie Lipna. Jako gorliwy patriota 10 lipca 1932 roku protestował wraz z całym miastem i krajem przeciwko „zakusom niemieckim” o dostęp do morza. Protest odbył się podczas zorganizowanego w Lipnie wiecu na Placu Dekerta, gdzie wygłoszono mowy patriotyczne, odśpiewano „Rotę” oraz wzniesiono okrzyki na cześć Rzeczypospolitej. 17 października 1939 roku, tak jak i inni nauczyciele z powiatu lipnowskiego stawił się wezwany przez gestapo na rzekomą konferencję, na której został aresztowany wraz z innymi i wywieziony do niemieckich obozów koncentracyjnych. Tam zmarł w 1940 roku.
W tym roku przypadła także 100. rocznica wybuchu I wojny światowej – konfliktu zbrojnego z udziałem 33 ówczesnych państw, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy. Zakończona podpisaniem 11 listopada 1918 roku, w wagonie sztabowym w Compiegne, zawieszenia broni, dała Polsce niepodległość po 123 latach zaborów. Pochylając głowy nad bohaterami tamtych dni, tutaj w lipnowskim parku pod Pomnikiem Niepodległości, pamiętamy nie tylko w dzisiejszym dniu o wielu pokoleniach Polaków składających największą ofiarę w walce o niepodległość. 75 lat temu wybuchła II wojna światowa, w tym samym wagonie w Compiegne Francja podpisała Niemcom swoją kapitulację… Polacy znów przez wiele lat musieli zabiegać o odzyskanie wolności.
Dramat minionych wydarzeń oraz obecne konflikty zbrojne prowadzą do refleksji nad tym, co w życiu narodu jest najcenniejsze – to dar wolności. Konieczne jest zatem budowanie przyszłości na fundamencie wspólnych idei i tradycji, uczuć i oczywistych zasad wynikających z istoty człowieczeństwa. Pomni przykrych i tragicznych doświadczeń z naszej historii, okrucieństwa wojny, pamiętajmy, że pokój jest wartością najważniejszą, o którą należy zabiegać ze wszystkich sił. Rocznice przypominają o odpowiedzialności każdego z nas za swój kraj, jego status, kondycję i bezpieczeństwo. Odpowiedzialność za kraj jest mierzona również odpowiedzialnością za nasze małe ojczyzny, jakimi są rodzina, osiedle czy miasto, a kultywowanie tradycji oręża polskiego i naszej bogatej historii jest również istotnym czynnikiem, który umacnia społeczne więzi i poczucie solidarności. Żołnierski mundur i symbole wojskowe są wyznacznikami narodowej tożsamości.
Polska armia od wielu lat przechodzi zmiany organizacyjne. Zmienia się jej liczebność, uzbrojenie oraz zadania jakie przed nią stoją. Zwłaszcza dzisiaj, w obliczu zagrożeń potrzeba nam silnej armii! W tym uroczystym dniu słowa najwyższego uznania i szacunku należą się dla żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, pełniących służbę w kraju i za granicą, za codzienny żołnierski trud i wysiłek podczas szkolenia i zwalczania klęsk żywiołowych, za wiedzę i za ciężką pracę na rzecz pokoju i gotowości, by w jego obronie poświęcić nawet swoje życie. Jednocześnie wyrażamy naszą wdzięczność dla Kombatantów i Weteranów, uczestników wszystkich frontów walk o niepodległość Polski, za obecność i świadectwo z okazji uroczystości patriotycznych, podczas których uczycie młodych swoją postawą, co znaczy patriotyzm i jak należy traktować miłość ojczyzny.
Dziękujemy Wam za odwagę i służbę pełną poświęceń dla dobra nas wszystkich!
Burmistrz Lipna
Dorota Łańcucka