NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Środa 8 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą Elżbieta, Adrian, Edgar

W hołdzie Janowi Pawłowi II – 100. rocznica urodzin papieża Polaka


13 maja 2020 r. 08:09
W hołdzie Janowi Pawłowi II – 100. rocznica urodzin papieża Polaka

W przyszły poniedziałek (18 maja) obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II – patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Z tej okazji w naszym regionie odbędą się m.in. koncerty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, chcąc zapewnić mieszkańcom możliwość uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach, będą one transmitowane za pośrednictwem telewizji i internetu.

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Urząd Marszałkowski przygotował cykl wydarzeń. W przeddzień rocznicy (17 maja) zaprosi mieszkańców na cykl wydarzeń kulturalnych, nadawanych z trzech miast Kujawsko-Pomorskiego, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia. Transmisja telewizyjna rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych wystąpi tenor Piotr Buszewski. Kolejną częścią będzie koncert symfoniczny, który przygotowują muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na koniec przeniesiemy się do Torunia. Na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża. Do współpracy w projekcie zaprosiliśmy także lokalnych artystów. Wydarzenia będą transmitowane przez Telewizję Polską.

Drugi dzień obchodów, w poniedziałek 18 maja, rozpocznie msza święta, która zostanie odprawiona w toruńskiej katedrze świętych Janów. Nabożeństwo będzie transmitowane online. Po mszy odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona 100. rocznicy urodzin papieża.

Z myślą o mieszkańcach regionu, którzy chcą aktywnie włączyć się w obchody 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotował także konkursy z nagrodami.

Pierwszy z nich „Urodziny papieża w moim domu” to zaproszenie i zachęcenie mieszkańców województwa do udekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów, podwórek, ogrodów, osiedli i ulic. Pozwoli to poczuć szczególną atmosferę, która towarzyszyła przyjazdom Jana Pawła II do naszego regionu. Indywidualnie mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego mogą wziąć w nim udział, przesyłając zdjęcia dekoracji przygotowanych najpóźniej na 18 maja (dzień urodzin Jana Pawła II) do lokalnych i regionalnych mediów. Zapraszamy do lektury gazet i portali internetowych, słuchania rozgłośni radiowych  i oglądania materiałów telewizyjnych dotyczących konkursu oraz wzięcia w nim udziału. Laureat każdego z nich otrzyma nagrodę finansową w wysokości 500 złotych.

Przygotowano również konkurs adresowany do: kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, sołectw oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W każdej z powyższych grup Urząd wybierze po trzech zwycięzców oraz przyzna po jednym wyróżnieniu. Koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, sołectwa oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które przygotują najwięcej barwnych dekoracji i przystroją nimi swoje miejscowości najpóźniej w dniu urodzin papieża (18 maja) otrzymają nagrody finansowe (1. miejsce – 2000 zł, 2. miejsce – 1500 zł, 3. miejsce – 1000 zł, wyróżnienie – 500 zł). Zdjęcia wykonanych dekoracji wraz z podpisanym oświadczeniem można przesłać do wtorku (19 maja) na adres: janpawel2@kujawsko-pomorskie.pl w tytule wpisując „Urodziny papieża w moim domu”.

Kolejny konkurs jest dla tych, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o papieżu poprzez sztukę Do poniedziałku (18 maja) Urząd czeka na zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, które wiążą się z Janem Pawłem II, jego pielgrzymkami i pontyfikatem. Prace wraz z podpisanym oświadczeniem należy przesyłać na adres: janpawel2@kujawsko-pomorskie.pl w tytule wpisując „Mój przyjaciel Jan Paweł II”. Konkurs będzie podzielony na dwie kategorie: prace indywidualne, prace zbiorowe. Wśród prac indywidualnych Urząd nagrodzi autorów w trzech grupach wiekowych: do lat 8, 8-15 lat i powyżej 15. roku życia.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Źródło informacji: Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Foto: archiwum UM Lipno (więcej: os. Jana Pawła II w Lipnie – GALERIA, Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 5 w Lipnie – św. Jana Pawła II - GALERIA)

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,informacje,4546.htmlhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://bip.umlipno.pl/page,wybory_na_prezydenta_rzeczypospolitej_polskiej_-_28_czerwca_2020,337.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttp://www.umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze_,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/download/1592892569.pdfhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2020_rok,4458.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://pogodynka.pl/ostrzezeniahttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://umlipno.pl/pl,page,kujawsko-pomorski_fundusz_pozyczkowy,180.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/http://http://http://