NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Piątek 5 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą Kira, Bonifacy, Waleria

Zaczęło się w Górsku


1 stycznia 1970 r. 00:33
Zaczęło się w Górsku
Był 19 października 1984 roku. ks. Jerzy Popiełuszko przebywał właśnie z wizytą, na zaproszenie, w jednej z bydgoskich parafii. Spotkanie to zakończył zdaniem: Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy. Na uroczystości na włocławskiej tamie został zaproszony i wziął udział burmistrz Lipna Janusz Dobroś.

Jeszcze podczas pożegnania z bydgoszczanami nic nie zapowiadało tego, co stanie się za kilka godzin. Między Bydgoszczą, a Toruniem, w miejscowości Górsk, samochód ks. Jerzego zostaje zatrzymany. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze tzw. grupy D Departamentu IV MSW. Kierowca, Waldemar Chrostkowski, zostaje ciężko pobity, ale udaje mu się uciec. Popiełuszko został natomiast skrępowany i wrzucony do bagażnika. 10 dni później jego zwłoki wyłowiono z Wisły w okolicach włocławskiej zapory wodnej. Sekcja zwłok ewidentnie wykazała ślady torturowania.

W pamięci o kapelanie SOLIDARNOŚCI duchowieństwo, działacze związku i sympatycy zbierają się każdego roku we Włocławku nad Wisłą, by oddać cześć bestialsko zamordowanemu ks. Jerzemu. Wczoraj na zaporze włocławskiej zebrało się kilkaset osób. W nabożeństwie przewodniczonym przez ks. bp. Bronisława Dembowskiego, wzięła też udział grupa kilkudziesięciu lipnowian.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod krzyżem, upamiętniającym miejsce śmierci ks. Jerzego.

(pr)
http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,informacje,4546.htmlhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttp://bip.umlipno.pl/page,wybory_na_prezydenta_rzeczypospolitej_polskiej_-_28_czerwca_2020,337.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttp://www.umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze_,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2020_rok,4458.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://pogodynka.pl/ostrzezeniahttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://umlipno.pl/pl,page,kujawsko-pomorski_fundusz_pozyczkowy,180.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/http://http://http://