Pedagog, socjoterapeutka,
założycielka pierwszego w Lipnie Gimnazjum Prywatnego Nr 1 im. J. Jałowiec
Z d. Karbowska, ur. 27 października 1954 r. w Lipnie, jako najmłodsza z trojga rodzeństwa. Rodzice: ojciec – Aleksander Karbowski organizował w 1945 r. I Oddział Narodowego Banku Polskiego w Lipnie, którego później był wieloletnim dyrektorem, matka – Halina z d. Małkiewicz (babcia Genowefa Klec-Pilewska, kuzynka znanego poety Jerzego Pietrkiewicza).
Mąż, Marek Furmański, nauczyciel, wieloletni dyrektor LO w Lipnie, radny Rady Miasta Lipna, aktualnie na emeryturze. Dwoje dzieci: syn Marcin, absolwent organizacji i zarządzania UMK w Toruniu, dwoje wnuków – Jan oraz Hania, córka Anna także absolwentka UMK w Toruniu, wnuk Stefan 3 latka.
Wykształcenie: w latach 1961-69 uczęszczała do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lipnie, po ukończeniu której została przyjęta do Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Lipnie, gdzie w 1973 roku z wynikiem bardzo dobrym zdała egzamin maturalny. W tym samym roku po pomyślnym zdaniu egzaminów wstępnych została studentką pedagogiki na UMK w Toruniu, aby w 1977 roku uzyskać tytuł magistra pedagogiki o specjalności szkolnej. Pierwszą pracę podjęła 1.11.1977 roku w Zespole Szkół Mechanicznych w Lipnie na stanowisku pedagoga szkolnego. Ale praca ta nie do końca spełniała jej marzenia o niesieniu pomocy dzieciom i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi i głębszymi problemami emocjonalnymi i intelektualnymi. Dlatego w 1981 roku złożyła podanie o przeniesienie do pracy w powstającej wówczas w Lipnie Poradni Wychowaczo-Zawodowej (aktualnie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej), w której z dniem 1.05.1981 r. podjęła pracę na stanowisku pedagoga. W 1984 roku w uznaniu za wzorową i kompetentną pracę została powołana przez ówczesnego Kuratora Oświaty i Wychowania we Włocławku na stanowisko dyrektora Poradni, która pełniła nieprzerwanie przez 19 lat.
Aby skutecznie pomagać ludziom w ich złożonych i trudnych problemach życiowych permanentnie podnosiła własne kwalifikacje zawodowe: w 1979 r. ukończyła 180 godz. Kurs „System wychowawczy szkoły”, w 1988 r. Podyplomowe Specjalne Studia Socjoterapii w Krakowie, w latach 1989-90 ukończyła 360 godz. cykl szkoleniowy w zakresie Terapii Gestalt w Krakowie, w 1992 r. kurs dotyczący zajęć integracyjnych dla klas I szkół ponadpodstawowych, w latach 1994-94 ukończyła 144 godz, „Szkołę Pomagania Rodzinie” w Warszawie, w 1996 r. uzyskała uprawnienia Instruktora programów profilaktycznych z zakresu uzależnień, w tym samym roku ukończyła kurs I i II stopnia Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona, w roku 1998 kurs „Racjonalnej Terapii Zachowania” w Warszawie pod kierownictwem dr M. Wirgi, także w tym roku brała udział w szkoleniu „Lokalna Strategia” z zakresu wiedzy o problemach alkoholowych i ich rozwiązywaniu zorganizowanym przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP w Warszawie. To właśnie w 1998 roku z jej inicjatywy została utworzona na bazie lokalowej PP-P w Lipnie pierwsza świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci z rodzin zagrożonych uzależnieniem i przemocą. Wówczas też została zaproszona przez ówczesnego burmistrza Lipna do pracy w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipnie i została jej przewodniczącą. To już w tamtych latach został stworzony cały system pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom (grupa AA, Al-Annon, świetlice środowiskowo-profilaktyczne, Telefon zaufania, Punkty Konsultacyjne), który udoskonalany funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W roku 1999 uzyskała ponadto wydany przez UNDP ONz certyfikat w zakresie profilaktyki narkomanii i AIDS, w roku 2000 ukończyła 150 godz. kurs z zakresu diagnozy i terapii dysleksji oraz studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą na Politechnice Łódzkiej. W dniu 6.05. 2002 roku została wpisana na listę ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu i wielokrotnie powoływana była w skład komisji kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Ale Aleksandra Furmańska miała jeszcze jedno marzenie: aby w Lipnie powstała taka szkoła, która będzie lubiana przez uczniów i rodziców, w której można będzie uczyć czegoś więcej niż minimum programowe, bezpieczna, z małymi przyjaznymi klasami i życzliwymi nauczycielami. Marzenie to doczekało się realizacji i 1 września 1999 roku rozpoczął się pierwszy rok szkolny Gimnazjum Prywatnego Nr 1 im. J. Jałowiec w Lipnie. Szkoła jest znana w środowisku miasta i powiatu lipnowskiego, uzyskując co roku niezmiennie najwyższe w Lipnie, powiecie, a często i województwie wyniki testów gimnazjalnych, ale także laureatów konkursów przedmiotowych i olimpiad. Aktualnie szkoła liczy 144 uczniów i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i rodziców.
Pasja szerzenia wiedzy i działania na rzecz lokalnego środowiska zaowocowała ponadto współpracą z działającym od 4 lat w Lipnie Uniwersytetem Trzeciego Wieku, w którym Aleksandra Furmańska jest członkiem Rady Programowej.
Od 4 lat też niezmiennym zainteresowaniem cieszą się prowadzone przez nią na zasadzie wolontariatu warsztaty psychologiczne. Prywatnie ceni dobrą literaturę i film, kocha podróże, uwielbia wnuki i zabawy z nimi, lubi pracę w ogrodzie, ale i spotkania ze starymi przyjaciółmi, z którymi od 30 lat grywa w brydża.
Ceniona za kompetencje, takt i kulturę osobistą przez współpracowników, była także wielokrotnie nagradzana przez przełożonych: dawnego Inspektora Oświaty i Wychowania, czy później Starostę Powiatu Lipnowskiego.
W roku 2010 za całokształt działalności na rzecz mieszkańców miasta Lipna została uhonorowana przez Kapitułę tytułem Zasłużonego Dla Miasta Lipna.