Pielęgniarka, hafciarka, muzealniczka i działaczka kultury
Alicja Żelechowska z d. Kilanowska należy do tych zacnych postaci Lipna, które uczestniczą w pracach na rzecz miasta, jego historii, zbieraniem zasobów kultury materialnej zasłużyli na szacunek i pamięć wśród lipnowskiej społeczności.
Urodziła się 25 marca 1938 r. w Krzyżówkach koło Lipna. Jest córką Heleny i Konstantego Kilanowskich.
Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie kontynuowała naukę w Szkole Pielęgniarek w Toruniu (1953-1955). W 1955 roku rozpoczęła pracę zawodową jako pielęgniarka odcinkowa na oddziale chirurgicznym Szpitala Powiatowego w Lipnie. Zatrudniona też była w Ośrodku Zdrowia w Kikole, następnie w Przychodni obwodowej w Lipnie w gabinecie zabiegowym i Poradni Neurochirurgicznej.
Podczas pracy zawodowej systematycznie podnosiła wykształcenie ogólne i kwalifikacje zawodowe. W 1976 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących w Lipnie zdając egzamin maturalny. W 1977 r. złożyła egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną otrzymując tytuł pielęgniarki dyplomowanej. W Narodowej Organizacji Technicznej w Bydgoszczy zdobyła dyplom z tytułem technik fizykoterapii. Ukończyła liczne kursy zawodowe m. in.: Kurs Postępowania z chorymi w domu, Opiekę nad matką z dzieckiem, Szkolenie Oświaty Sanitarnej PCK.
Poza działalnością zawodową inicjowała wiele cennych przedsięwzięć społecznych. Aktywnie działała w Związku Zawodowym Pracowników Służby Zdrowia, w Polskim Towarzystwie Pielęgniarek, PCK, Lidze Kobiet, S.Z.Z. Solidarność.
Aktywnie też działała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie i Dobrzyńsko-Kujawskim Towarzystwie Kulturalnym we Włocławku.
Kontakty Alicji Żelechowskiej z regionalną kulturą trwają od ponad 50 lat.
Specjalizuje się w dziedzinie haftu. Jej pierwsze prace to kolorowe hafty na poduszkach, makaty, obrusy i obrazy.
Kolekcją obrazów świętych przez nią wykonanych zdobią ściany jej mieszkania. W ostatnich latach wykonała kilkanaście prac jak ornaty, chorągwie dla lipnowskich kościołów pod wezwaniem Błogosławionego Biskupa Michała Kozala i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Prace Aliny Żelechowskiej wielokrotnie były pokazywane na licznych wystawach m.in. Lipnowskim Domu Kultury, DKTK we Włocławku, Bydgoszczy, Kikole. Prowadzi też działalność popularyzatorską ucząc haftu osoby dorosłe i młodzież szkolną.
Drugą pasją Aliny Żelechowskiej jest muzealnictwo. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu w Lipnie w 1982 r. powstała Izba Muzealna przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie a od 1990 znajduje się przy Miejskim Centrum Kultury.
Rejon Ziemi Dobrzyńskiej, bogaty jest w zasoby kultury materialnej. Alina Żelechowska przez lata niestrudzenie zbierała różne przedmioty codziennego użytku: meble narzędzia, ubiory, fotografie, dokumenty, kolekcje lamp, zegarów, czy żelazek do prasowania. W zbiorach Izby znajdują się również prace miejscowych artystów, plastyków. W Izbie Muzealnej znajduje się około 4 tysiące eksponatów zebranych przez Alicję Żelechowską.
W 1959 r. wyszła za mąż za Janusza Żelechowskiego. Od 1991 r. przebywa na zasłużonej emeryturze. Ale Alicja Żelechowska jest wzorem człowieka sumiennego, bardzo pracowitego z wysokimi zasadami moralnymi. Cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem wśród mieszkańców Lipna. Ma córkę Dorotę, która wyszła za mąż za Andrzeja Waczkowskiego. Za swoją pracę i zaangażowanie społeczne została wyróżniona różnymi nagrodami i uhonorowana odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką za Zasługi dla województwa Włocławskiego, Złotą Odznaką PCK, Honorowym Medalem PCK.
Rada Miejska w Lipnie nadała jej medal i tytuł „Zasłużona dla Miasta Lipna” – uchwała nr XLIV/379/2010 z dnia 18 marca 2010 roku.