NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Czwartek 21 listopada 2024 r.
Imieniny obchodzą Albert, Janusz, Konrad

Anna Czaja

Z d. Śmiechowska
ur. 30 maja 1947 r. w Łochocinie, Parafia Chełmica Duża, pow. Lipnowski,
córka Kazimierza i Leokadii z d. Wesołkowskiej

Jestem najstarszą z pięciorga rodzeństwa (siostry: Kazimiera Szymańska ur. 1949r. i Irena Dankowska
ur. 1959r.; bracia: Zdzisław ur. 1952r. i Mirosław ur. 1957r.).
Moi dziadkowie: Stanisław i Józefa Śmiechowscy, a także Adam i Leonarda Wesołkowscy zajmowali się rolnictwem.
W czasie I wojny światowej został ranny dziadek Stanisław (ubytek kości czołowej).
Jan Czaja – mój teść walczył w obronie wybrzeża w czasie II wojny światowej, wraz z innymi oficerami został wzięty do niewoli niemieckiej w Gdyni Babie – Doły, skąd został wywieziony do obozu koncentracyjnego. Po wojnie otrzymał Krzyż Virtuti Militari i Medal Obrońców Wybrzeża.
Mój ojciec był na robotach przymusowych u dziedzica w Łochocinie, a następnie pod koniec II wojny walczył w obronie Warszawy. Mama w czasie II wojny została wywieziona na roboty przymusowe do leśniczówki w okolice Majenburga (obecnie Malbork).

Ojciec pracował na wielu budowach w zakładach włocławskich i w Czechosłowacji. Miał kilka zawodów budowlanych np.: murarz, cieśla, zbrojarz i dekarz. Był to pracowity człowiek. Jak sięgnę pamięcią mama zawsze prowadziła dom i wychowywała naszą niesforną gromadkę. Była mądrą i kochaną mamą, często recytowała nam wiersze A. Mickiewicza i pięknie śpiewała pieśni z okresu międzywojennego.
Do dzisiaj tkwią w mojej pamięci. To mama rozbudziła we mnie miłość do literatury i poznawania świata.
W szkole podstawowej uczyłam się gry na instrumentach w zespole mandolinistów, a nauczycielem był nasz wspaniały sąsiad Pan Łukasz Sadowski.
Nabyta umiejętność przydała się. Po szkole podstawowej wraz z ambitną młodzieżą łochocińską posiadającą instrumenty, stworzyliśmy zespół, który przygrywał na organizowanych przez nas występach amatorskich dla miejscowej ludności łaknącej rozrywek. Były to cudowne lata, kiedy wszyscy dla siebie byli serdeczni, potrafili się cieszyć każdą chwilą, chociaż bytowali skromnie.

Z miastem Lipnem jestem związana 47 lat. Kończyłam tutaj Liceum Ogólnokształcące a zamieszkuję w Lipnie od 1969r., w tym 34 lata pracy w Urzędzie Miejskim. Kocham to miasto, jest bliskie memu sercu wraz z jego historią i ludźmi, którzy je zamieszkują.

Kwalifikacje:
Szkołę Podstawową w Wichowie ukończyłam w 1961r.; szkołę średnią: Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie lata 1961-1965;
w 1984r. ukończyłam Policealne Studium Ekonomiczne we Włocławku o specjalności administracja terenowa, jednocześnie tytuł technika ekonomisty;
w latach 1995-1996 zdobyłam kwalifikacje Zarządzania Oświatą w ramach europejskiego funduszu TERM, w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Bydgoszczy.

W czasie trwania pracy zawodowej dokształcałam się w różnych dziedzinach m.in. w zakresie: spraw socjalnych; ewidencji ludności; polityki zatrudnienia; gospodarowania państwowym funduszem aktywizacji zawodowej; rola sekretarza w funkcjonowaniu Urzędu; 2 stopniowe kursy zamówień publicznych; zmiany w systemie administracji publicznej; samorządu terytorialnego; ochrony informacji; problemy alkoholowe i ich rozwiązywanie, itp. Przez wiele lat byłam w kadrze rezerwowej Urzędu Miejskiego jako kandydatka na wyższe stanowiska.

Przebieg pracy zawodowej.
GS „Samopomoc chłopska” Stare Pole, – 1966r., kierownik sklepu; Cukrownie Gdańskie Malbork, lata 1967-1968 – księgowa; Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska Włocławek – referent rozliczeń, lata 1968-1970; Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Lipnie od marca do czerwca 1971 roku – księgowa; od lipca 1971r. Urząd Miejski w Lipnie, kolejno: referat rolnictwa; ewidencja ludności; samodzielne stanowisko ds. pomocy społecznej; od 1975 do końca września 1986 roku – kierownik Rejonowej Służby Zatrudnienia w Lipnie; od 01.10.1986 roku – Sekretarz Urzędu Miejskiego w Lipnie; od 1990r. Sekretarz Miasta Lipna, do odejścia na emeryturę tj. do 29 lutego 2004r.

Działalność społeczna i socjalna.
ZHP; PCK; Stowarzyszenie Diabetyków koło w Lipnie; 1991r.- Obywatelski Komitet Odbudowy Pomnika Niepodległości w Lipnie – skarbnik; 1992r. udział w organizacji obchodów Roku Historii Armii Krajowej; 2002r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lipnie; przez wiele lat członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej; Polski Komitet Pomocy Społecznej. Przewodniczyłam Społecznej Komisji Pojednawczej; prowadziłam Rejonową Komisjędo Spraw Pracy, a także Rejonową Komisję Rozjemczą pod przewodnictwem Sędziów Sądu Rejonowego; przewodnicząca Związku Zawodowego pracowników Urzędu Miejskiego (1976-1982); przewodniczyłam Rejonowej Komisji Poborowej w Lipnie do chwili przejęcia przez Urząd Rejonowy. Byłam członkiem Komitetu Obchodów 650-lecia Miasta Lipna, w wykonanie wszystkich zadań wkładałam wiele pracy i serca.

W kadencji 1994-1998 byłam Radną Rady Miejskiej w Lipnie, jednocześnie z-cą przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Samorządu. Wraz z Zarządem Miasta podejmowałam działania na rzecz: modernizacji kotłowni na osiedlu Reymonta i podłączenia 10 budynków do centralnego ogrzewania i ciepłej wody, a także budowy cmentarza komunalnego i urządzenia kaplicy w Złotopolu.

Jestem członkiem kapituły „Zasłużony dla Miasta Lipna”.
Praca w Urzędzie na kolejnych stanowiskach dawała mi wiele satysfakcji i zadowolenia. Szczególnie praca z ludźmi i na ich rzecz. Wykonywanie wielu masowych zadań m.in. takich jak wybory, spisy powszechne i rolne przeprowadzane były sprawnie, gdyż pracownicy Urzędu to odpowiedzialni ludzie, zawsze chętnie włączali się w ich wykonanie. Z naszej wiedzy i doświadczenia korzystała niezliczona liczba stażystów i studentów.

Odznaczenia:
• Medal 40-lecia PRL (1984);
• Srebrny Krzyż Zasługi (1986);
• Zasłużony Pracownik Państwowy (1987);
• Odznaki Honorowe PCK: IV (1982) i III stopnia (1988);
• tytuł „Zasłużony dla Miasta Lipna” 2002 rok.

Rodzina:
W związek małżeński wstąpiłam w 1966 roku z Antonim Czaja ur. 13 marca 1943r., synem Jana i Stanisławy z d. Golwiej. Rodzice męża to wspaniali teście, prowadzili gospodarstwo rolne na Żuławach. Mąż był najstarszym z sześciorga rodzeństwa: brat Henryk – 1948r.; siostry: Stanisława Lach ur. 1952r.; Janina Brudniak ur. 1956r. i Krystyna Zaborny ur. 1961r.

Mój mąż ukończył Technikum Rolnicze i posiadał uprawnienia na sprzęt ciężki i zawód kierowcy. Pracował w kilku zakładach, ostatnim była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Rybitwach. Przez ponad 20 lat oddawał honorowo krew, za co w latach 1986 i 1990 otrzymał odznaki I i II stopnia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, a w 1994 roku – Srebrny Krzyż Zasługi. Ponad 10 lat chorował na cukrzycę, która była pośrednią przyczyną odejścia z tego świata. Zmarł w swoje 67 urodziny. Życie to bezcenna wartość mimo, że dostarcza nam wielu doświadczeń i składa się nie tylko z sukcesów, ale także porażek, upadków i nieszczęść, które przychodzą spoza nas i niezależnie od nas.

Zainteresowania:
Dobre książki i filmy, ciekawość świata i nowych rozwiązań, zwiedzanie zabytków, obserwowanie przyrody, pomoc ludziom słabszym, ucieczka w marzenia i przelewanie nastrojów duszy na papier. Prowadzenie działki rekreacyjnej, która jest dla mnie ukojeniem i ostoją spokoju.

Moje wzorce:
Rodzice, teściowie, a także wielu innych życzliwych, pracowitych, mądrych i kulturalnych ludzi, których nie sposób wymienić. To właśnie od nich czerpałam jak ze skarbnicy wiedzy i byli dla mnie przykładem godnym naśladowania.

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc