NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Piątek 27 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą Żaneta, Jan, Maksym

Bogusław Kaczyński

Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Z zawodu pianista i teoretyk muzyki, pisarz i dziennikarz. Wykształcenie zdobył w Akademii Muzycznej w Warszawie, na Wydziale I Kompozycji, Teorii i Dyrygentury.

Ukończył Studia pianistyczne w klasie prof. Pawła Lewieckiego i Marii Wiłkomirskiej. Jest absolwentem Studium Doktoranckiego przy AM w Warszawie, stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i nowojorskiego Uniwersytetu Columbia, gdzie spędził wiele miesięcy na praktykach w Metropolitan Opera.

Działa na różnych polach aktywności zawodowej, wszystkie jednak związane są z jego wielką miłością do muzyki poważnej i opery. Był m.in. komentatorem muzycznym Telewizji Polskiej, doradcą prezesa Polskiego Radia i Telewizji.

Jest twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, gdzie w latach 1980-1990 pełnił funkcję dyrektora. Od 1982 roku także jako dyrektor oddaje się pracy na rzecz Festiwalu i konkursu Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy. Laureat trzech Wiktorów, Superwiktora, trzech Złotych Ekranów.
Jest autorem wielu publikacji, jego trzy książki: „Dzikie Orchidee”, „Kretowisko” i „Wielka sława to żart” zdobyły pierwsze miejsca na liście bestsellerów.
Ostatnio ukazał się rewelacyjny „Koń na biegunach”. W 1991 rok założył Fundację „ORFEO”, której celem jest promocja kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz wspieranie ambitnych inicjatyw społecznych.
Fundacja jest głównym organizatorem Festiwalu w Krynicy. W latach 1994–1998 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Udziela się jako juror krajowych i międzynarodowych konkursów operowych.
Dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth, wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu Bogusław Kaczyński przedstawia.

W wyniku plebiscytu „Polityki” Koniec wieku, Bogusław Kaczyński zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Jesienią 2002 roku, podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2006 roku uhonorowany prestiżową
nagrodą Piękniejsza Polska oraz tytułem Mistrz Mowy Polskiej, a także 19 międzynarodową nagrodą Lider Promocji Kultury Polskiej. W sierpniu 2011 roku, podczas Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju otrzymał Złoty Medal Gloria Artis, odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Pan Bogusław Kaczyński to człowiek-instytucja, operowy astronom, który przybliża nas do gwiazd. Samotny szeryf toczący boje o dobro dla naszej sztuki, dla naszej kultury. Człowiek wielu talentów i zasług” – mówił Marszałek Województwa Małopolskiego wręczając medal.
Zdaje się być kolekcjonerem nie tylko zaszczytnych tytułów, ale i ludzkich serc.

Człowiek renesansu, od lat jest arbitrem elegancji. Jak we wszystkim, co w życiu robi jest perfekcyjny, także w stroju, w każdym słowie i geście. Wzbudza podziw i ogromny szacunek za niekwestionowany dorobek, którym mógłby obdzielić wielu artystów i menedżerów. Lech Wałęsa tymi oto słowami gratulował na jubileusz 50-lecia: „Pańska działalność popularyzatorska jest trudna do przecenienia. To, że nie mamy głuchego, uniewrażliwionego na muzykę społeczeństwa, jest – w dużej mierze – Pańską zasługą. Jak szlachetny wirus zarażał Pan ciepłym uczuciem do muzyki. Życzę Panu epidemii”. Bogusław Kaczyński ocalił od zapomnienia nie tylko wiele śpiewaczek, dzieł i utworów, ale przyczynił się także do przywrócenia pamięci o Poli Negri w jej rodzinnym mieście. Wraz z Wiesławą Czapińską – biografką Poli Negri – namawiał i mobilizował do rozpoczęcia działań w tym kierunku, a kiedy do tego doszło, wspierał i doceniał już podjęte kroki. Nie krył wzruszenia podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej aktorki 24 października 2005 roku. Wtedy to opowiedział, od jak dawna nosił w sercu nadzieję na „powrót” Apolonii do Lipna. Był przekonany, że trzeba ratować każdy ślad jej obecności, a Lipno powinno być dumne z tak wielkiej gwiazdy srebrnego ekranu.

W maju 2007 roku, z inicjatywy – nieformalnie jeszcze wtedy działającego – Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri odbył się 1. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Bogusław Kaczyński jest ojcem chrzestnym tej imprezy. Dzięki determinacji, z jaką usilnie namawiał do zrealizowania festiwalu, który przedstawiałby twórczość wielkiej gwiazdy, mamy dzisiaj w Lipnie cykliczną, coroczną imprezę. Jej celem jest upowszechnianie kultury filmowej poprzez promocję dorobku filmowego wielkiej lipnowianki, jak również tych aktorów, którzy odnieśli sukces poza granicami naszego kraju.

Podczas drugiej edycji festiwalu od Władz Miasta otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna. Natomiast Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri nagrodziło Pana Bogusława statuetką „Politki” za wyjątkowy wkład w promocję twórczości wielkiej gwiazdy. Odbierając symboliczny klucz do bram miasta wytłumaczył, dlaczego tak rzadko odwiedza nasze miasto. Rok wcześniej, tj. w marcu 2007 roku, przeżył dwie wielkie tragedie: śmiertelną chorobę swojej siostry i własny udar, który w ułamku sekundy zmienił całe jego życie. Na szczęście wrodzony optymizm i siła charakteru, a także wola walki ze skutkami choroby i wiara w powodzenie, pozwoliły na powrót do zdrowia. Miał odpocząć, zwolnić tempo, mieć czas dla siebie, jednak, jak sam mówi, jest chorobliwym pracoholikiem nie mogącym wyzwolić się z jarzma pracy. Pomimo niepełnej jeszcze sprawności fizycznej i ciężkiej pracy związanej z rehabilitacją, nadal, może nieco mniej intensywnie, zajmuje się tym wszystkim, co kocha. Pisze, publikuje, przygotowuje Festiwal Jana Kiepury w Krynicy, powoli zapełnia kalendarz datami spotkań. „Goethe mawiał, że człowiek powinien mieć plany na sto lat do przodu, ja zaś mam plany na 150 lat do przodu”- powiada. Życzymy tego z całego serca.

Dorota Marcinkowska

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna Bogusławowi Kaczyńskiemu nadała Rada Miejska uchwałą nr XVII/119/2008 z dnia 27 lutego 2008 roku.

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc