Nauczyciel i działacz społeczny
Spośród wielu postaci związanych z Lipnem, a które na trwałe wpisały się w dzieje oświaty, wymienić należy Bolesława Falkowskiego, nauczyciela i działacza społecznego. Urodził się 14 września 1907 r. w Witkowie, jako syn Antoniego i Marianny.
Po skończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego we Włocławku, które ukończył w 1927r. Odbył też służbę wojskową. Pracę nauczycielską rozpoczął w szkole w Franciszkowie koło Skępego. W latach 1929–1939 był kierownikiem szkoły w Dębinie koło Koła. Tu zastał go wybuch II wojny światowej. Zmobilizowany walczył w kampanii wrześniowej.
W końcu września 1939 r. dostał się do niewoli. Przebywał w różnych obozach przejściowych, by znaleźć się ostatecznie w obozie jeńców wojennych II – w Woldenbergu. Tu ppor. Bolesław Falkowski był w latach 1940–1943 słuchaczem Wyższego Kursu Nauczycielskiego, który ukończył pracą nt. „Pustynie i stepy północnej półkuli jako podstawa osadnictwa ludzkiego”. Przewodniczącym komisji był prof. dr por. K. Michałowski. Skończył też tam jeszcze inne kursy, np. pszczelarski. W lutym 1945r. powrócił do kraju i podjął pracę nauczycielską w Krojczynie. W następnym roku został kierownikiem szkoły w Wichowie. W 1949r. został podinspektorem oświaty dla dorosłych, a cztery lata później kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 1 w Lipnie. W 1958r. został inspektorem szkolnym w Lipnie. W 1968r. przeszedł na emeryturę. W zawodzie nauczycielskim przepracował 42 lata.
Obok pracy zawodowej był aktywnym działaczem społecznym. Był w latach 1961-1964 radnym Powiatowej Rady Narodowej, a także prezesem Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, przewodniczącym Zarządu Powiatowego PCK. Walnie przyczynił się do budowy 16 szkół w Lipnowskiem.
Patronował też budowie Wiejskich Domów Kultury w Kukowie, Tłuchowie i innych miejscowościach. Zmarł 4 października 1979r. W Lipnie, a pochowany został na cmentarzu w Rypinie.
Miał synów: Wojciecha i Wiesława oraz córkę Elżbietę. Za swoją pracę był odznaczony: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP, Medalem XXX PRL, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Tysiąclecia i Uchwałą Miejskiej Rady Narodowej Nr II/16/78 poz. 2 z dnia 10 czerwca 1978r. został wpisany do „Księgi Zasłużonych dla Miasta Lipna”.
Źródło: Góźdź Z., Lipno w XX wieku – cz. IV – czasy najnowsze, Lipno 1988, s.30.