Technik handlowiec, kapitan AK
Urodził się 10 września 1915 roku w Lipnie jako syn Seweryna i Leokadii ze Skupińskich.
Związek małżeński zawarł z Aleksandrą Nierychlewską.
Małżonkowie Hieronim i Aleksandra posiadali jedną córkę Ewę.
Hieronim Boguszewski w okresie międzywojennym ukończył Szkołę Powszechną i Technikum Handlowe w Lipnie.
W okresie okupacji hitlerowskiej przystąpił do działalności konspiracyjnej jako żołnierz Armii Krajowej. Był wywiadowcą i dowódcą plutonu kwatermistrzostwa. Uczestniczył w kolportażu ulotek i prasy konspiracyjnej, szkoleniach. Prowadził nasłuch radiowy i obserwację ruchu wojsk niemieckich. Pracując we młynie w Lubiczu, w czasie okupacji pomagał Polakom, zaopatrując ich w mąkę. Ostrzeżony przed aresztowaniem wyjechał do pracy do Rostoku, skąd wrócił w kwietniu 1943 roku i podjął znów działalność konspiracyjną, pracując na kolei. Zaopatrywał członków AK w lewe dokumenty osobiste.
W jego domu ukrywali się Francuzi, których zaopatrywał w potrzebne im rzeczy i żywność. Za działalność w AK odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej oraz odznaką Weterana Walk o Niepodległość Polski. Odbyte ćwiczenia wojskowe w 1945 roku oraz kolejne spowodowały awans do stopnia podporucznika, następnie porucznika i kapitana.
Po wyzwoleniu pracował w Urzędzie Ziemskim w administracji i w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni w Lipnie, skąd w 1976 roku przeszedł na emeryturę.
Pracując w wyżej wymienionych zakładach, wiele udzielał się społecznie na rzecz współpracowników, organizując wyjazdy sobotnio-niedzielne na biwaki oraz inne.
Hieronim Boguszewski to także sportowiec i działacz sportowy.
Od 1932 roku był członkiem Zarządu Koła Sportowego Ligi Morskiej w Lipnie. Opiekował się sprzętem i prowadził szkolenia w zakresie żeglarstwa.
Koło to dysponowało 1 żaglówką i 6 kajakami. Sprzęt znajdował się nad jeziorem przy Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie. Tam też odbywały się szkolenia. Uczestniczył w spływach żeglarskich Mieniem do Wisły i dalej aż do Krakowa w jednym roku i do Gdańska w następnym roku pod kierownictwem prof. Konstantego Michałowskiego. Po wojnie był w Zarządzie Klubu Piłki
Nożnej „Spójnia” przy PZGS w Lipnie. W Skępem nad jeziorem w ośrodku wypoczynkowym PZGS urządził skocznię w dal i wzwyż dla młodzieży.
Po śmierci córki zamieszkał z zięciem Wojciechem Grochowskim w domu jednorodzinnym w Lipnie.
Wśród mieszkańców Lipna cieszy się uznaniem i szacunkiem jako zasłużony działacz spółdzielczy, gorący patriota, wspaniały sportowiec i działacz sportowy. Zasługuje na miano wybitnego obywatela nad Mieniem.
Rada Miejska uhonorowała Hieronima Boguszewskiego medalem i tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna” uchwałą z dnia 9 kwietnia 1999 roku.