Motto:
Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie
Dwie: poezja i dobro… i nic więcej.
(C.K. Norwid)
Nauczycielka, poetka, regionalistkai społecznik
Jadwiga Jałowiec-Bartczak lipnowska nauczycielka znana z nowatorskich dokonań dydaktycznych i wychowawczych, znakomita poetka zarazem, autorka przepięknych, pełnych ciepła i życzliwości wierszy dla dzieci i dorosłych.
Urodziła się 25 czerwca 1941 roku w Złotopolu koło Lipna. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie była nauczycielką w Leniach Wielkich i Źródłach, a jednocześnie ukończyła wyższe studium pedagogiczne.
Od 1 września 1978 r. do przejścia na emeryturę była nauczycielką Szkoły Podstawowej Nr 3 w Lipnie.
Przez wiele lat pracowała w Instytucie Programów Szkolnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Była twórcą programu autorskiego nauczania języka polskiego, wdrażanego w Szkole Podstawowej Nr 3 w Lipnie.
W latach 1985-1991 była członkiem Rady Redakcyjnej „Świerszczyka”. Pracę nauczycielską łączyła z twórczością literacką, tkactwem artystycznym, ilustracjami, haftem i kolażem, Swoje wiersze drukowała w: „Poezji”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Życiu Literackim”, „Głosie Nauczycielskim”, „Kujawach”, „Gazecie Kujawskiej”, „Gazecie Lipnowskiej:, „Faktach” i w kilku albumach.
Zadebiutowała w 1978 roku wierszem dla dorosłych w „Poezji”. W tym też roku drukowała w „Gospodyni” powieść w odcinkach „Polne koniki”. Wydała zbiórki dla dzieci „Najpiękniej jest w deszczu” (1981), „Nasze drzewa” (1982) i „Siądź przy leśnej drodze” (1998), tomik „Wiersze” (1997). Wiele Jej wierszy weszło do kanonu literatury dziecięcej i znajduje się w podręcznikach szkolnych. Wydała też dwa zbiorki poezji dorosłych „ W środku świata” (1988) i „Zadudnię kroplą w srebrnej rynnie” (1991).
Wiersze J. Jałowiec tłumaczone były na języki: angielski, serbochorwacki, macedoński i białoruski.
Jest autorką leksykonu dla najmłodszych „Mój pierwszy leksykon” oraz z M. Lorek podręczniki do kształcenia zintegrowanego „Słońce na stole” cz. I, II, III i IV (2000).
Kolaże autorstwa J. Jałowiec można obejrzeć w kalendarzu na 1999 r. z okazji 650-lecia Lipna i książce „Siądź przy leśnej drodze”.
Była przewodniczącą Lipnowskiej Grupy Literackiej (1989-2003), działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, O „ Grupie” mówiła „Nie sporządziliśmy żadnego manifestu – niech nim będą nasz utwory, w których usiłujemy mówić o własnej tożsamości, odrębności i jedności”, zaś utwory poetyckie nazywała „Wiersze to dzieci poetów”. Należała również do nauczycielskiego Klubu Literackiego we Włocławku. Działała też w Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie. Maksymę życia Jadwigi Jałowiec była praca na rzecz środowiska – swojej „małej ojczyzny” – Ziemi Dobrzyńskiej.
Zawsze pełna zapału i pomysłów organizowała wycieczki krajoznawcze, pisała scenariusze widowisk historycznych o Ziemi Dobrzyńskiej wystawionych w szkole i plenerze (Zamek bobrownicki).
Za swą pracę otrzymała liczne nagrody i odznaczenia m.in.:
• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
• Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz została wyróżniona godnością
• „Zasłużona dla Miasta Lipna”. Uchwała Rady Miejskiej Nr VI/46/99 z dnia 09 kwietnia 1999 r.
Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie 3 maja 2003 r. Została pochowana na małym cmentarzu przykościelnym w Nowej Wsi na Warmii i Mazurach.