Lekarz, działacz społeczny
Należał do tych wybitnych postaci związanych z Lipnem, którzy pełniąc różne funkcje w służbie zdrowia cieszyli się niesłabnącym uznaniem i posiadali niekwestionowany autorytet wśród lokalnej społeczności. Do nich zaliczał się Kazimierz Leszczyński.
Urodził się 4 marca 1930 r. w Warszawie jako syn Tomasza i Marii Zawadzkiej. Dzieciństwo i lata okupacji spędził na wsi w powiecie płońskim. Ojciec Tomasz był technikiem agronomem, matka Maria nauczycielką. Naukę w szkole powszechnej rozpoczął przed wojną i kontynuował w czasie okupacji na tajnych kompletach organizowanych w rodzinnym domu.
W 1949 zdał egzamin dojrzałości w Gimnazjum i Liceum im. F. Chopina w Sochaczewie. Rozpoczął pracę w starostwie w Lipnie w referacie ruchu drogowego. W latach 1951-1953 był słuchaczem szkoły Felczerskiej w Lublinie, a po jej ukończeniu podjął pracę jako felczer w Pogotowiu Ratunkowym w Lipnie i Ośrodku Zdrowia w Kikole. W latach 1955-1960 studiował w Akademii Medycznej na wydziale lekarskim w Szczecinie. Po uzyskaniu dyplomu lekarza pracuje w Pogotowiu Ratunkowym, a po stażu został mianowany powiatowym inspektorem sanitarnym w Lipnie. Następnie pełnił funkcje kierownika Przychodni Obwodowej w Lipnie i kierownika Przychodni Przeciwgruźliczej. W 1967 r. zdał egzamin na I stopień specjalizacji w zakresie chorób płuc, a w 1972 r. na II stopień specjalizacji. W czerwcu 1970 r. powołany został na stanowisko ordynatora oddziału Płucnego a, po jego likwidacji w 1972 r. został dyrektorem szpitala w Lipnie.
Po reorganizacji służby zdrowia został mianowany zastępcą dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lipnie, a od 1975 r. jego dyrektorem. Był inicjatorem budowy nowego szpitala w mieście. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szpitala rejonowego odbyło się 22 lipca 1977 roku.
Zaangażowany w działalność społeczną w 1948 roku został członkiem OMTUR i innych organizacji społecznych. W 1956 r. wystąpił do Stronnictwa Demokratycznego, w którym pełnił funkcję wiceprzewodniczącego koła miejskiego w Lipnie, a w 1967 r. został przewodniczącym Powiatowego Komitetu SD, we Włocławku. Przez trzy kadencje był radnym Rady Miejskiej w Lipnie. Był też radnym powiatu lipnowskiego i wojewódzkiego. W tej ostatniej był przewodniczącym Komisji Zdrowia i Ochrony Środowiska we Włocławku.
W 1959 zawarł związek małżeński z Haliną Bulczyńską. Ślub odbył się w kościele Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał dwie córki: Magdalenę i Marię Justynę.
Zmarł nagle podczas pracy 25 czerwca 1980 r. i został pochowany na lipnowskim cmentarzu parafialnym.
Za swoją wieloletnią pracę ma rzecz lipnowskiej społeczności odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego Medalem 30 lecia PRL oraz wieloma odznaczeniami resortowymi. Natomiast Miejska Rada Narodowa Uchwałą Nr XVII /57/80 z dnia 19 lipca 1980 roku dokonała wpisu do „Księgi Zasłużonych dla Miasta Lipna”.
Jako lekarz i obywatel odznaczył się dużą etyką zawodową i cieszył się dużym autorytetem i szacunkiem wśród pracowników i mieszkańców miasta.
Był lekarzem społecznikiem. Zasłużył sobie na pamięć i życzliwe wspomnienie
Źródło: J. Góźdź, Z. Góźdź, Zapiski lipnowskie – dzieje i ludzi.
Lipno 2001, s. 34-35