Budowlaniec, żołnierz i działacz społeczny
Urodzony 24 lipca 1929 r. w Józefkowie gmina Skępe, syn Adama i Stanisławy z domu Sobocińska. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Skępem rozpoczął naukę w Gimnazjum w Wymyślinie, którą ukończył w 1948 r. Następnie nauki pobierał w 3-letnim Państwowym Liceum Budowlanym w Toruniu, które zakończył w 1951r., otrzymując tytuł technika budowlanego. Jednocześnie otrzymał nakaz pracy do Huty Stalowa Wola, który we wrześniu 1951r. został zmieniony na nakaz pracy w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Lipnie i w tym przedsiębiorstwie pracował do końca lutego 1992 r. prawie przez cały czas na stanowisku kierownika budów. W tym okresie był kierownikiem pracowni projektowo-kosztorysowej przez 3 lata i przez 7 lat kierownikiem produkcji pomocniczej. W wyniku dokształcania się, odbyciu niezbędnej praktyki i zdaniu egzaminów otrzymał uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji zawodowych oraz tytuł budowniczego. Od 1974r.był biegłym ds. wyceny nieruchomości i biegłym sądowym ds. budownictwa. Na emeryturę przeszedł w 1991 roku. Za osiągnięcia zawodowe otrzymał odznaki ,,Zasłużonego dla Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”, Ministra Rolnictwa i Ministra Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty oraz za zasługi dla Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w Lipnie.
Lata wojny (1939-45) przeżył w Józefkowie. Jako dziesięcioletni chłopiec wspomagał działania konspiracyjne komendanta POZ-ZWZ-AK placówki Skępe Lubomira Narczewskiego ps. „Młot” i Czesława Lulińskiego ps. „Stańczyk”, pełniąc funkcję zwiadowcy. Doskonale też wypełniał obowiązki łącznika i kolportera pisma tajnego „Iskra” docierając pod wskazane adresy w sąsiednich wsiach. Za działalność konspiracyjną otrzymał Krzyż Armii Krajowej z Londynu w 1990roku, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość i odznakę za wkład pracy społecznej w Światowym Związku Żołnierzy AK. W początkowym okresie istnienia Koła AK w Lipnie był zastępcą prezesa, a od 1993 roku do 2010 r. był prezesem.
Kazimierz Trojanowski aktywnie działał społecznie na rzecz miasta Lipna. Był radnym i członkiem prezydium Rady Miejskiej od 1978 do 1989 roku, Szefem Sztabu Zmilitaryzowanego Oddziału Ratownictwa w Lipnie, a następnie Komendantem Oddziału Ratownictwa Budowlanego przy Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Lipnie, Doradcą burmistrza Paproty przez okres 3 lat, Szefem wykonawstwa i montażu odbudowanego w 1992 r. Pomnika Niepodległości w parku miejskim na który wykonał szczegółową dokumentację odtwarzającą pomnik z 1930 r., a która jest w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Lipnie.
Wykonał dokumentację i uczestniczył w realizacji pomnika AK zlokalizowanego na os. Armii Krajowej w Lipnie. Uczestniczył w rozbudowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lipnie w 1990r. Wykonał bezinteresownie ponad 20 wycen różnych budynków dla Urzędu Miejskiego w Lipnie, Uczestniczył w zakresie budowlanym w zamianie budynku Komitetu Powiatowego PZPR na Szkołę Podstawową nr 5 w Lipnie, Za działalność społeczną i zawodową otrzymał: Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznaki Srebrną i Złotą za Zasługi dla woj. Włocławskiego. Natomiast Rada Miejska uhonorowała go tytułem ,,Zasłużony dla Miasta Lipna” (uchwała RM nr XX/200/2000 z dnia 27 października 2000r.).
Kazimierz Trojanowski związek małżeński zawarł z Kazimierą Muchewicz. Małżonkowie posiadali trzech synów Marka, Piotra, Grzegorza i córkę Marię. Doczekali się troje wnuków Michała, Macieja i Jakuba oraz dwie wnuczki Annę i Lidię.
W życiu rodzinnym był wzorowym mężem i niezwykle troskliwym i kochającym ojcem. W pracy zawodowej taktowny, pełen kultury osobistej i autentycznej życzliwości. Cieszył się dużym autorytetem i doskonałą opinią w śród lipnowskiej społeczności.
Zmarł 11 maja 2010 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Lipnie.