NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Poniedziałek 27 stycznia 2025 r.
Imieniny obchodzą Angela, Jan, Przybysław

Krzysztof Wiśniewski

Urodził się 15 kwietnia 1960r. w Chełmży.

Najstarszy syn Stanisława i Celiny Wiśniewskich. Młodsze rodzeństwo to brat Janusz, Tomasz, Sławomir i siostra Elżbieta. Dziadek Jan Wiśniewski pochodził z Duninowa zaś babka Helena Wiśniewska z domu Poniatowska pochodziła z okolic Sierpca. Dziadek ze strony matki Celiny Wiśniewskiej, Antoni Rogoziński pochodził z okolic Dobrzynia nad Wisłą. Według przekazów rodzinnych talent artystyczny Krzysztof Wiśniewski odziedziczył ze strony Antoniego Rogozińskiego. Od 1966 roku mieszkał w Kikole. Tu ukończył szkołę podstawową. Szkołę średnią kontynuował w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie. W 1982 roku podjął pracę w Szkole Podstawowej w Trutowie, a następnie od 1986roku w Woli. Wcześniej bo w 1983 roku po śmierci Sowieckiego dygnitarza Breżniewa za okazaną „radość”, jesienią 1984 bez względu na zaistniałe warunki został wcielony do służby wojskowej.

Również tego samego roku ożenił się z Wiolettą Górczyńską z Sumina.
Żona Wioletta jest z wykształcenia pielęgniarką i pracuje w tym zawodzie. Od 1985 roku zameldowany w Lipnie. W tym też roku rodzi się córka Lidia, która obecnie z wykształcenia jest magistrem filologii angielskiej. Córka Lidia przejęła od ojca zainteresowania lotnictwem, czego efektem była doskonała praca magisterska w języku angielskim o „Działaniach RAF-u na kontynentem w czasie II wojny światowej”. Tu warto nadmienić, że militarno-historyczne zainteresowania Krzysztofa Wiśniewskiego zostały zaszczepione nie tylko córce, ale również synowi. Obaj „panowie” oprócz samolotów są fanami broni pancernej i wykonują „rodzinnie” ich modele.

Rok 1985 przynosi mieszane uczucia. Po narodzinach córki dwa miesiące później w wieku 46 lat w wypadku samochodowym ginie matka Celina Wiśniewska. (To wydarzenie będzie miało wpływ na charakter twórczości artysty.) W tym samym roku zostaje przyjęty do Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych w Krakowie. Siedem lat później w 1992 roku na świat przychodzi wcześniej wspomniany syn Bartosz. Dużo wcześniej, bo w wieku 17 lat Krzysztof Wiśniewski zostaje zawodnikiem piłki ręcznej „Kikolanki Kikół”.

Warto nadmienić, iż jako sportowiec Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie pod kierunkiem mgr Henryka Kamińskiego ustanowił rekord szkoły w biegu na 100 m. Rekord, który nie został pobity do dnia dzisiejszego. W tym czasie był podstawowym zawodnikiem w piłce siatkowej, koszykowej i ręcznej oraz LA. Za osiągnięcia sportowe w 1979 roku uznany za Sportowca Roku tej szkoły.
W 1986 roku po siedmiu latach w efekcie kontuzji podejmuję decyzję o zakończeniu grę w piłkę ręczną w „Kikolance” Kikół. W 1990 roku za porozumieniem stron, kończy pracę w Woli i przenosi się do Szkoły Podstawowej nr 5 w Lipnie. W 1989 był aktywnym członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Między innymi był współtwórcą i organizatorem powstania Szkoły Podstawowej nr 5. Jest do dnia dzisiejszego działaczem związkowym NSZZ „Solidarność”. Decyzją Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w 2006 roku otrzymał Srebrną Odznakę Sekcji, a w grudniu 2010 roku za działalność w oświatowej solidarności Złotą Odznakę. W 2010 roku z okazji 30-lecia „Solidarności”, był współpomysłodawcą powstania Obelisku „Solidarności” na Placu 11 Listopada w Lipnie. Za działalność związkową z okazji obchodów trzydziestej rocznicy powstania związku nagrodzony medalem Solidarności.
W latach 1999-2000 wykonywał rysunki do rubryki „Ocalić od zapomnienia” do gazety „ Nowości”.
Zasłużonym dla miasta Lipna ustanowiła Krzysztofa Wiśniewskiego Rada Miejska w Lipnie Uchwała z dnia 02.06.2009 r. Nr XX/148/2008.

W 2003 roku przy współpracy ze Starostwem Powiatowym zorganizował wernisaż swoich prac malarskich, na którym przekazał prace na aukcję mającej na celu ratowanie lipnowskiego szpitala.

W 2005 roku wraz z Dorotą Łańcucką i Katarzyną Cymerman realizował autorski projekt „Pola Negri – sławna lipnowianka”, za co otrzymał pisemne podziękowanie od Klubu Radnych „Zgoda” i Starosty Powiatu Lipnowskiego Przemysława Gęsickiego.

Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Malarstwo studiował u profesora artysty plastyka Mieczysława Ziomka, zaś rysunek pod kierunkiem Jędrzeja Gołasia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Toruniu. Malarz, rysownik, miłośnik
lotnictwa, broni pancernej i ogrodów. W 2003 roku ukończył studia podyplomowe z wychowania fizycznego, a w 2009 roku studia podyplomowe z techniki. Wystawia indywidualne i zbiorowo. Nagradzany był wielokrotnie na przeglądach artystycznych w kraju.
W 2000 roku w ramach Ogólnopolskich Spotkań Poetów „Biała Lokomotywa”, bierze udział w Konkursie Plastycznym na pracę inspirowaną twórczością Edwarda Stachury i zajmuje pierwsze miejsce.

W 2002 roku swoje prace okazuje w galerii Maison Gaugiran w miejscowości Cordes w południowej Francji.
W latach 2005- 2006 licznie wystawia między innymi w Inowrocławiu, Mogilnie, Aleksandrowie Kuj., Nieszawie, wielokrotnie we Włocławku.
Od 2007 roku bierze systematycznie udział we „Włocławskich impresjach”. W 2008 roku zdobywa Nagrodę Prezydenta Miasta za obraz pt. „Pustki”.
Rok później na VI Triennale Plastyki Włocławskiej otrzymuje Wyróżnienie.

W XVII edycji w 2010 roku „Włocławskich impresji” jest laureatem pierwszej nagrody za malarski obraz pt. „Spotkanie”. Przy każdej edycji „Włocławskich impresji” wydaje się katalog. Oto co napisała Krystyna Kotula o twórczości lipnowskiego artysty. „Krzysztof Wiśniewski znany jest z obrazów, w których
chwyta moment, kiedy z niczego wyłania się, rodzi coś – parasol, dzwonek, tron kamienny…. Tym razem z ulubionych rekwizytów zbudował ciekawy, prowincjonalny czy peryferyjny zakątek, niemal realistyczną przestrzeń. To pozorne odejście od poetyckiej metafizyki pokazało jeszcze
bardziej solidność warsztatu malarza”….. Na swych płótnach wyczarował poetyckie klimaty tajemniczych, nieodgadnionych przestrzeni. Jego wielobarwne obrazy o magicznej aurze czy niedomówienia zawsze przyciągają publiczność, a w tym roku (2010) przyniosły malarzowi główną nagrodę”
Jego nauczyciel, profesor artysta plastyk Mieczysław Ziomek między innymi napisał: „Krzysztof Wiśniewski to artysta o dużej świadomości artystycznej….. swoją twórczością wpisuje się w nurt malarstwa metafory poetyckiej”.

W 2011roku dwukrotnie wystawia w Warszawie.

Sam artysta o swojej twórczości mówi: „Maluję, ponieważ prawdziwa wolność jest w duszy i robię to co mi każe”

 

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1736849772.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc