Lekarz – ginekolog-położnik, działacz służby zdrowia i samorządowy
Należy do tych wybitnych postaci związanych z Lipnem, którzy pełniąc różne funkcje w służbie zdrowia cieszyli się niesłabnącym uznaniem i posiadali niekwestionowany autorytet wśród lokalnej
społeczności. Do nich zalicza się Lech Bramorski.
Urodził się 12 lutego 1934r. w miejscowości Bieżuń, wielodzietnej rodzinie chłopskiej jako syn Stanisława i Marianny. Studia wyższe ukończył w 1959 r. w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, w której pracował do 1963 r. Dalszą pracę zawodową postanawia kontynuować w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Chrostkowie, gdyż mieszkańcy wsi w tym okresie czasu pilnie potrzebują opieki lekarskiej. Zostaje powołany na stanowisko kierownika tego Ośrodka Zdrowia.
Jednocześnie podejmuje pracę w Szpitalu w Lipnie na oddziale położniczo-ginekologicznym. Kontynuuje rozpoczętą specjalizację w Klinice w Szczeciniei zdobywa specjalizację pierwszego i drugiego stopnia z dziedziny położnictwa i ginekologii, oraz drugiego stopnia z organizacji ochrony zdrowia jako pierwszy w tym czasie w powiecie.
Po powołaniu na stanowisko kierownika Powiatowego Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej zamieszkuje w Lipnie. W okresie piastowania tej funkcji z Jego inicjatywy i osobistego zaangażowania podjęto wiele istotnych decyzji widocznych po dzień dzisiejszy – między innymi o dobudowie pawilonu szpitalnego przy istniejącym szpitalu w którym mieściły się oddziały zabiegowe – położnictwo, ginekologia i chirurgia, również decyzje o budowie nowego szpitala, który to funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Jednocześnie był jednym z pomysłodawców utworzenia w Lipnie przy Liceum Ogólnokształcącym Liceum Medycznego – Wydział Pielęgniarstwa. Sam znalazł się wśród lekarzy, którzy prowadzili zajęcia z przyszłymi pielęgniarkami. Wiele absolwentek tego Liceum Medycznego pracowało i pracuje po dzień dzisiejszy w Szpitalu w Lipnie.
Jednocześnie pełni funkcję Zastępcy Ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala w Lipnie, w którym to po wygraniu konkursu w 1972 roku obejmuje stanowisko ordynatora oddziału. Oddział ten pod Jego kierownictwem cieszył się bardzo dobrą renomą w województwie. W oddziale tym diagnozowane i skutecznie leczone były też tzw. „trudne przypadki”. Swoją rangę oddział zawdzięczał Ordynatorowi, który dla podległego personelu był wymagającym szefem, ale też dawał przykład swoim osobistym zaangażowaniem, pracowitością i poświęceniem w pracy. Wyspecjalizował w tym czasie wielu lekarzy ginekologów-położników którzy pracowali i obecnie pracują w Szpitalu w Lipnie. Wielu z nich pracuje do dziś poza granicami kraju –w Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Uczył ich rzetelnej wiedzy, sumienności, ale także dając osobisty przykład bezwzględnego szacunku dla zasad etyki lekarskiej i głębokiego umiłowania swojego zawodu. Dla chorej i przyszłej matki był uwielbianym, kochanym Panem Doktorem, dla specjalizujących się wymagającym nauczycielem i wzorem do naśladowania. To z Jego inicjatywy powstały w latach siedemdziesiątych Poradnia dla Kobiet i Szkoła Rodzenia przy ul. Kościuszki. Jako nieliczny z ordynatorów mógł być dumny z zerowej śmiertelności kobiet w związku z ciążą, porodem i połogiem, jak również najmniejszej umieralności noworodków nie tylko w województwie.
Pomimo takiego obciążenia pracą zawodową nigdy nie zapomniał o działalności społecznej. Był Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Koło w Lipnie i Wiceprzewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego. Spotykając się z Kobietami w Kołach Gospodyń Wiejskich i Towarzystwie Planowania Rodziny jako lekarz prowadził tematyczne prelekcje.
Lata 1994-1998 to pracowity okres na stanowisku Przewodniczącego rady Miejskiej w Lipnie, jednocześnie delegata Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego we Włocławku, gdzie wolą delegatów został wybrany Przewodniczącym Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Porządku Publicznego.
W okresie pełnienia tych publicznych funkcji dla skuteczniejszych ich sprawowania postanawia ukończyć Studium Prawno-Samorządowe Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Ponadto pracował w Komisji Samorządowej do powołania obecnych powiatów na szczeblu centralnym.
Lata 1998-2006 to piastowanie mandatu Radnego Rady Powiatu Lipnowskiego. Jednocześnie pracuje w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. W latach 2000-2002 zostaje wybrany wolą Radnych delegatem do Związku Powiatów Polskich. Powierzony mandat Radnego Rady Powiatu wypełnia systematyczną pracą poprzez skuteczne interwencje w sprawach życiowych dla ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony interesów środowisk słabszych ekonomicznie, organizowanie życia lokalnego oraz kulturalnej i skutecznej obsługi mieszkańców miasta i powiatu. Wypracowywanie właściwych Uchwał z jednoczesnym zabieganiem o pozyskanie środków finansowych umożliwiających ich realizację.
Po przejściu na emeryturę nie przerywa swej pracy zawodowej. Pod presją społeczną chorej i przyszłej matki, jak i widząc trudną sytuację na rynku pracy swoich współmieszkańców, zwłaszcza samotnych matek i rodzin wielodzietnych postanawia uruchomić działalność własnego Niepublicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego BRA-MED. W Lipnie obejmując jednocześnie funkcję dyrektora i ordynatora tego zakładu. Z perspektywy niespełna piętnastu lat działalności można z całą stanowczością powiedzieć, iż był to pomysł słuszny, który w pełni realizuje oczekiwania chorych kobiet i przyszłych matek – w tym matek samotnych objętych bezpłatną, specjalistyczną całodobową opieką lekarską w każdy dzień tygodnia.
Potwierdzeniem tego są zapewne uzyskane przez placówkę dyplomy uznania i tytuły honorowe. Między innymi: „Dyplom uznania dla Szpitala Położniczo-Ginekologicznego BRA-MED. W Lipnie „Eskulap 2004” za całokształt pracy na rzecz Pacjentów, Honorowy Tytuł „Ośrodek Przyjazny Kobiecie dla Szpitala Położniczo-Ginekologicznego BRA-MED w Lipnie nadany przez Czytelniczki Miesięcznika „Twój Styl” w roku 2005 Dyplom dla Niepublicznego Zakładu Usług Medycznych BRA-MED. W Lipnie za zajęcie I miejsca w Plebiscycie Medycznym” w woj. kujawsko-pomorskim, „Gazety Pomorskiej w kategorii Przychodnia Przyjazna Pacjentom (2011r.). Dyplom Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla iepublicznego Zakładu Usług Medycznych BRA-MED. W Lipnie za zajęcie I Miejsca w kat. Przychodnia Przyjazna Pacjentom. Plebiscyt Medyczny 2010 Gazety Pomorskiej (2011r.).
Natomiast Lech Bramorski za wybitne osiągnięcia zawodowe i społeczne uhonorowany został odznaczeniami państwowymi, resortowymi i tytułami honorowymi m.in.:
• Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984r.)
• Złota Odznaka „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia” (1985r.)
• Złoty Krzyż Zasługi (1989r.)
• Złota odznaka „Za zasługi dla województwa włocławskiego” (1997r.)
• Tytuł „Zasłużony dla Miasta Lipna” (2003r.) – uchwała RM VIII/66/2003 z dnia 1 października 2003r.
• Honorowany tytuł „Lekarz Przyjacielem Kobiety” nadany przez Czytelniczki miesięcznika „Twój Styl” (2003r.)
• Tytuł „ Eskulap 2003 Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” nadany przez Pacjentki (2004r.)
• Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Lipnowskiego” (2010r.)
• „Brylantowy laur Medyczny” nadany przez Kujawsko-Pomorską Okręgową Izbę Lekarską za 50 lat pracy i godną postawę lekarza (2010r.)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2013r.)
Odznaka Honorowa "Za Zasługi dla Wojedództwa Kujawsko - Pomorskiego (2013 r.)
Związek małżeński zawarł z Danutą Nowak. Małżonka była absolwentką Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jako lekarz stomatolog przez wiele lat pracowała w Przychodniach Lekarskich w Lipnie. Posiadają dwoje dzieci: córkę Katarzynę, lekarz ginekolog-położnik i syna Piotra – politologa.
Szlachetną i wielką miłością, i rozsądkiem obdarza swoje dzieci.
Jako lekarz i obywatel odznacza się dużą etyką zawodową i cieszy się dużym autorytetem i szacunkiem wśród pracowników i mieszkańców powiatu Lipnowskiego. Jest lekarzem społecznikiem. Pracę zawodową i społeczną zasłużył sobie na miano wybitnego Obywatela „małej Ojczyzny” – Ziemi Dobrzyńskiej.