Motto:
„Czyny ludzi dają blask krajowi,
z którego pochodzą”
Juliusz Słowacki
Artysta – malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk oraz działacz społeczny
Stanisław Głowacki, wielce zasłużony dla miasta Lipna, współczesny artysta-malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk, a także popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ziemi Dobrzyńskiej.
Urodził się 8 maja 1949 r. w rodzinie rzemieślniczo-chłopskiej w Lipnie. Ojciec Józef, matka Klementyna, z domu Kwiatkowska.
W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 2 i Technikum Mechaniczne. Po ukończeniu szkoły pracował za granicami kraju w Niemieckiej Republice Demokratycznej i Holandii. Po powrocie do ojczyzny pracował jako plastyk w różnych zakładach pracy na terenie województwa włocławskiego, m.in. w Spółdzielni „Społem” w Lipnie, Lipnowskim Domu Kultury, Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie, Spółdzielni Gospodarstwa Rolnego w Rybitwach i Fabiankach. W latach 1991-1994 był dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie. Od szeregu lat zajmuje się działalnością gospodarczą. Prowadzi restauracje „Stach”, „Zagłoba” i „Mieszko”.
Stanisław Głowacki to jednak przede wszystkim artysta. Od wczesnych lat młodzieńczych interesował się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą i muzyką – gra na gitarze. Twórczość artystyczna dla niego jest wielką miłością i pracą. Inspiruje go otaczający świat, jego problemy i ludzie. Świat pełen kataklizmu, grozy, terroryzmu XX i XXI wieku a zatem tragedii ludzkiej, niesprawiedliwości i zawiści. Z drugiej strony świat radości i miłości. Artystyczny wyraz życia pojmuje artysta jako jedność miłości i zła. Malarstwo i rysunek Stanisława Głowackiego przedstawiają m.in. akty, sceny batalistyczne, kwiaty, zwierzęta, a zwłaszcza konie i martwą naturę. Drugim kierunkiem twórczości artysty jest rzeźba. Spośród interesujących prac na szczególną uwagę zasługuje wyrzeźbione w drzewie lipowym makieta kościoła pod wezwaniem WNMP w Lipnie, która została przekazana papieżowi Janowi Pawłowi II przebywającemu we Włocławku. Również jest twórcą rzeźby Chrystusa na krzyżu przy pomniku Niepodległości w parku miejskim w Lipnie (2006r.) oraz płaskorzeźby Janusza Korczaka patrona Szkoły Podstawowej nr 4 w Lipnie (2008r.). Jego dziełem są dwa pomniki: Ojca Świętego Jana Pawła II na osiedlu Jego imienia w Lipnie, oraz Stanisławy Walesiewiczówny – polskiej złotej medalistki olimpijskiej rodem z Rypina na stadionie MOSiR w Rypinie (2010r.).
Na dorobek twórczy artysty składają się również dzieła ceramiczne a wśród nich tablica upamiętniająca rozstrzelanie 10 Polaków przez hitlerowców na Placu Dekerta w Lipnie w 1940r., która została wmurowana na pomniku „Ściana śmierci” (2007r.). Artysta zajmuje się także rzeźbą użytkową, która stała się jego zawodem.
Stanisław Głowacki wielokrotnie prezentował swoje prace w kraju, a także w Niemieckiej Republice Demokratycznej i Holandii. Obrazy i rzeźby podziwiali na wystawach mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy, Torunia, Rypina i kilkakrotnie Lipna.
Inną namiętnością artystyczną twórcy jest muzyka rozrywkowa. Ponad 40 lat gra w zespole „Brevis” – gra na gitarze basowej i śpiewa. Stanisław Głowacki swoje malarstwa i grafikę łączy z literaturą. Wydane
przez niego albumy zawierają także utwory poetyckie Lipnowskiej Grupy Literackiej oraz opracowania dotyczące historii Lipna, zaś z drugiej strony teraźniejsze zdarzenia i rzeczywistość trochę wyidealizowaną miasta nad Mieniem.
Wydał „Katalog Wystawy malarstwa i rzeźby Stanisława Głowackiego” (1991r.), „Lipno w grafice Stanisława Głowackiego” z okazji 650-lecia miasta (1999r.), Jolanta Kordylasińska – „Malarstwo Stanisława Głowackiego w oczach poetyki” (2001r.), „Skępe w rysunku pastelami Stanisława Głowackiego
„ (2005r.), „Konie” (2009r.), oraz „Bóg-Papież-Lipno” w malarstwie Stanisława Głowackiego” (2005r.) We wstępie tegoż albumu autor pisze „Chciałem spłacić dług mojemu ukochanemu Miastu, złożyć podziękowania Bogu i Ojcu Świętemu, że się urodziłem, wychowałem, wyrosłem i prawie od pół wieku zajmuje się twórczością artystyczną, która jest moją wielką pasją i miłością. Album ten przekazał do Watykanu i Jasnogórskiej Biblioteki OO. Paulinów w Częstochowie, za które otrzymał listy gratulacyjne z Bożym Błogosławieństwem.
Już od lat szkolnych aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Lipna, podejmując wciąż nowe inicjatywy mające na celu integracji lipnowskiego środowiska artystycznego. Ponadto wchodzi w skład Rady Programowej Zespołu ds. Promocji Twórców Pomorza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej przy Wydawnictwie Adama Marszałka w Toruniu.
W 1975 r. zawarł związek małżeński z Jolantą z d. Witkowską. Ma dwie córki: Joannę zamężna o nazwisku Walasiewicz – nauczycielka i Małgorzatę – studentka. Jest dumnym Dzidkiem wnuka Kacpra Walasiewicza.
Za swoją pracę i promocję na rzecz miasta został uhonorowany medalem i tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna” Uchwała Rady Miejskiej Nr XI/75/2007 z dnia 19 września 2007 roku.