Nauczyciel, działkowicz i samorządowiec
Urodzony 27 października 1938 roku w Jastrzębiu z ojca Ignacego i matki Marianny z domu Zalewskiej. Pochodzi z rodziny robotniczej. Lata dzieciństwa spędził w Jastrzębiu, a od 1945 roku wraz z rodzicami zamieszkał w Lipnie. Tu ukończył Szkołę Podstawową i Zasadniczą Szkołę Zawodową, natomiast Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Gronowie, zaś Studium Nauczycielskie w Warszawie.
Po ukończeniu studiów wyższych na Politechnice w Częstochowie otrzymał tytuł magistra mechaniki. Pracę zawodową rozpoczął po odbyciu służby wojskowej w 1960 roku w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie.
W szkole tej pracował do 1998r. na różnych stanowiskach:
– Technik normowania,
– Starszy technolog,
– Z-ca i kierownik Warsztatów Szkolnych,
– Z-ca dyrektora szkoły.
Pełniąc funkcję kierownika warsztatów szkolnych dał się poznać jako wspaniały organizator zajęć praktycznych dla uczniów. Dla zapewnienia realizacji programów nauczania, jak i wykonywania rocznych planów produkcyjnych, nawiązał szereg umów kooperacyjnych zabezpieczających wyroby produkcyjne i usługi z następującymi przedsiębiorstwami:
– „Zremb”- Solec Kujawski,
– Zakłady Rowerowe „Romet” w Bydgoszczy,
– Zakłady Okrętowe w Rypinie,
– Fabryka Manometrów we Włocławku,
– Stocznia Rzeczna w Płocku,
– Gminna Spółdzielnia „SCH” w Lipnie,
– Spółdzielnia Wielobranżowa w Lipnie.
Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu w Warsztatach Szkolnych uruchomiono produkcję: wiertarek stołowych, pomocy naukowych w postaciplanszowic, głowic wielowrzecionowych, zestawów do demonstracji różnego rodzaju napędów, zielonych sal stanowiących wyposażenie szkolnych sal sportowych.
Władze oświatowe doceniły jego nieprzeciętną przydatność kierowania Warsztatami Szkolnymi i wdrażanie postępu technicznego wyróżniły go licznymi nagrodami. Otrzymał nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania jako jeden z województwa wśród 30 nagrodzonych kierowników Warsztatów Szkolnych w Polsce. Ponadto w 1980r. został odznaczony Honorową Odznaką za zasługi w sporcie szkolnym przez Zarząd Szkolnych Związków Sportowych w Warszawie.
Za całokształt pracy pedagogicznej otrzymał dwukrotnie nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania oraz dwukrotnie nagrodzony został przez Kuratora Oświaty. Posiada też odznaczenia państwowe i resortowe m.in.:
– Złoty Krzyż Zasługi,
– Medale 30 i 40-lecia Polski Ludowej,
– Brązową Odznakę za Zasługi dla Województwa Włocławskiego,
– Medal Komisji Edukacji Narodowej,
– Brązową Odznakę Polskiego Związku Działkowców,
– Honorową Odznakę nadawaną przez Izbę Rzemieślniczą w Bydgoszczy za zasługi w zakresie szkolenia rzemieślników.
Stanisław Siemiątkowski jest nie tylko zasłużonym pedagogiem, ale też działaczem społecznym. W latach 1985-1995 pełnił funkcję prezesa Ogródków Działkowych „Miś” w Lipnie. W latach 1998-2002 był radnym Rady Miejskiej w Lipnie pełniąc funkcję Członka Zarządu Miasta. Od 1998 roku do chwili obecnej pełni funkcję dyrektora Szkół powołanych przy Ośrodku Szkolenia Zawodowego „Oświata” w Lipnie.
Stanisław Siemiątkowski - żonaty, a związek małżeński zawarł z Jadwigą z domu Malicką zawodu – technolog przemysłu spożywczego. Małżonkowie Jadwiga i Stanisław Siemiątkowscy doczekali się troje dzieci: Joanna – położna, Elżbieta – cukiernik oraz Paweł – mechanik samochodowy oraz czworga wnucząt: Karoliny, Pauliny, Michała i Katarzyny.
Za całokształt swej działalności pedagogicznej i społecznej na rzecz miasta nad Mieniem Rada Miejska uhonorowała go tytułem „Zasłużony dla Miasta Lipna” – uchwała RM Nr XX/199/2000r. z dnia 27 października 2000r.