Urodziła się w 1932 roku w Bydgoszczy, zmarła w Warszawie 26 września 2010 roku.
Dziennikarka, historyk i krytyk filmowy, autorka książek i esejów. Zanim trafiła do Warszawy, była zaprzyjaźniona z Teatrem Wybrzeże oraz Kabaretem Bim Bom, znana była wtedy wśród gdańskiej i sopockiej bohemy. Potem przez wiele lat pracowała w magazynie „EKRAN”. Była słuchaczką Studium Wiedzy o Filmie Instytutu Sztuki PAN. Napisała m.in. „Pokochać film”, „Wielkie romanse Trzeciej Rzeszy”, „Magiczne miejsca literackiej Europy”, a także kilka telewizyjnych scenariuszy. W stanie wojennym współpracowała z redakcją „Poglądu” publikując pod różnymi pseudonimami. Po śmierci Zbyszka Cybulskiego wymyśliła nagrodę jego imienia dla wyróżniających się aktorów młodego pokolenia. To jedna z ważniejszych imprez filmowych w Polsce, z powodzeniem organizowana przez Fundację „KINO”. Jednak największy sukces Wiesława Czapińska odniosła jako autorka książek o życiu i karierze Poli Negri.
Pod koniec lat 80. przyjechała do Lipna w poszukiwaniu śladów Poli Negri, pamiątek i dokumentów. Do tego zadania podeszła z wielką starannością i właściwą dla siebie pasją. I tak w 1989 r. ukazuje się „Polita”, a 7 lat później – „Pola Negri – polska królowa Hollywood”. Napisała w pierwszej z nich: „nic nie przypomina, że tu (przyp. w Lipnie) właśnie przyszła na świat.” Bogatą biografię aktorki propagowała w każdy możliwy sposób, często razem z Bogusławem Kaczyńskim czy pisząc scenariusz do spektaklu TV „Polita, gwiazda gwiazd” z Magdą Zawadzką w roli Poli Negri.
Wiesława Czapińska zawsze pełna energii, zarażała innych chęcią tworzenia. To nie była zwykła, starsza pani. Szybko zjednywała sobie młodych, nowoczesnych ludzi, miała wyjątkowo swobodny i bezpośredni sposób bycia, ale podparty ogromną wiedzą i autorytetem. W 2005 roku z radością przyjęła zaproszenie do Lipna na uroczystości związane z odsłonięciem Tablicy ku czci Poli Negri oraz otwarciem Izby Pamięci. Zachwycona efektem, rzuciła kolejne wyzwanie: „Zróbcie tutaj festiwal!”. Od tej pory Lipno i Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, którego była dyrektorem artystycznym, stały się jej oczkiem w głowie! Przeglądowi towarzyszą wystawy, konkursy i recitale.
Atmosfera „niemego kina” z taperem – pianistą improwizującym „na żywo” muzykę do filmów, sceniczna kotara w kolorze czerwonego wina, przytłumiona przez ledwo sączące się światło, docierające z holu opary świeżo parzonej kawy stwarzają niepowtarzalny nastrój przyciągający do Lipna ludzi z najodleglejszych zakątków Polski i Europy. Tytuł filmowej imprezy, którego autorką jest Wiesława Czapińska, pozwala przypominać nie tylko karierę Poli Negri, ale również międzynarodowe sukcesy innych polskich artystów.
W 2007 roku Wiesława Czapińska została laureatką Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, a podczas 1. edycji festiwalu „Pola i inni” otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna. W roku 2008 Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri wręczyło jej Statuetkę „Politkę” za wkład w promocję talentu gwiazdy światowego kina, pochodzącej z Lipna. Odwiedzając nasze miasto zatrzymywała się w gościnnym Dworku Modrzewiowym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, wyjeżdżając, myślała o tym, żeby wrócić tu jak najszybciej… Nie doczekała 5. Przeglądu… Za to mieszkańcy w dowód pamięci 27 maja 2011 roku odsłonili w Kinie Nawojka Tablicę poświęconą wyjątkowej przyjaciółce.
Wiesława Czapińska została pochowana na cmentarzu w Radziejowicach pod Warszawą. Była dla nas przewodnikiem i mentorem, partnerem we wspólnym dziele tworzenia, człowiekiem o wielkim sercu i małych wymaganiach.
W naszych sercach pozostanie na zawsze.
Dorota Łańcucka
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta został nadany Wiesławie Czapińskiej uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie nr VI/46/07 z dnia 27 kwietnia 2007 roku.