NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 19 marca 2024 r.
Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Rzeka Mień

Lipno przypięte do Mienia...
a Mień...
ach Mień jest teraz jak jątrząca rana
Jadwiga Jałowiec

  

Krajobraz malowniczo położonego Pojezierza Dobrzyńskiego przecina rzeka Mień, dzieląc go na północną i południową część. Toczy swe wody ze wschodu na zachód do królowej polskich rzek Wisły. To rzeka o wielu obliczach. Górski odcinek o ciasnych zakrętach, rwącym nurcie i rozlewiska pełne ptactwa, lasy i płowy piasek nad brzegami.


Bulwar Poli Negri nad rzeką Mień

Dziś rzeka Mień jest małą rzeczką, nie mającą znaczenia pod względem gospodarczym i komunikacyjnym. Dawniej była rzeka spławna i jako arteria komunikacyjna miała poważne znaczenie w rozwoju Ziemi Dobrzyńskiej. Jeszcze przez rok 1809 niewielkie tratwy z wyrębów drzew z okolicznych lasów i barki ze zbożem mogły swobodnie sie posuwać w kierunku Wisły. Jeszcze w 1860 roku były ślady od stympali i pali od śluzy przepustowej, przez którą tratwy i barki przechodziły. Kiedyś wody rzeki napędzały młyny wodne w Żuchowie, Głodowie, Lipnie, Biskupiance, Maliszewie, Brzeźnie i Wąkolu a także elektrownie w Lipnie.

Mień jest prawobrzeżnym dopływem Wisły i wpada na jej 704 kilometrze. Rzeka jest najważniejszym ciekiem odwadniającym Pojezierze Dobrzyńskie. Źródła rzeki znajdują sie w pobliżu jeziora Likieckiego, na wysokości 137 m npm. W środkowym biegu przepływa przez Jezioro Święte, Skępskie Małe i Skępskie Wielkie, Lipno, a w dolnym odcinku przez Kotlinę Toruńską. Całkowita długość cieku wynosi 53,5 km, a powierzchnia jej zlewni 374,7 km kwadratowych. Przepływ w środkowym biegu -1,7 metra sześciennego na sekundę, a średni spadek 1,8 promila. Czystość wody Mienia odpowiada III klasie czystości. Stan czystości rzeki poprawia sie poza granicami Lipna, dzięki nowej oczyszczalni ścieków komunalnych i zakładowych.

Rzeka przyjmuje trzy dopływy: Młynarkę, Złotopolankę i Biskupianke.
Biskupianka, jest najważniejszym, lewobrzeżnym dopływem Mienia. Źródła jej znajdują sie w okolicach wsi Ryszewek. W górnej części przepływa przez obszary podmokłe i zatorfione- Ostrowite, Radomice i Biskupin. Ciek ten zasilany jest wodami podziemnymi. Całkowita długość Biskupianki wynosi 10,6 km, a powierzchnia jej zlewni- 56,7 km kwadratowych. Młynarka jest najdłuższym prawobrzeżnym dopływem Mienia. Całkowita długość cieku wynosi 12,1 km, a powierzchnia jej zlewni35,6 km kwadratowych. Źródła jej znajdują sie w okolicach wsi Makowiec. Ciek płynie przez wsie: makowiec, Chlebowo, Rumunki i Karnkowo. Ciek zasilany jest wodami zarówno powierzchniowymi jak i podziemnymi.
Złtopolanka, najkrótszy prawobrzeżny dopływ Mienia, o długości 7 km i powierzchni zlewni ok. 10 km kwadratowych. Wpada do Mienia na krańcach Lipna.

Na temat rzeki Mień nie napisano przewodnika. w internecie można znaleźć tylko wzmianki. Bo Mień ogólnie jest zapomniany. Podziela los wielu krótkich rzeczek, które dla okolicznych mieszkańców nie są niczym więcej jak tylko kanałami ściekowymi, a czasami wręcz wysypiskami. Tę rzekę można posprzątać, usunąć drzewa poprzewracane na siebie, które tworzą naturalną tamę na zwały śmieci. Dlatego apeluje do władz samorządowych Skępego, miasta i gminy Lipna oraz Bobrownik o udział we wspólnej akcji sprzątania Mienia i jego zagospodarowania na cele turystyczne. Miń może stać sie atrakcyjnym szlakiem wodnym, przyciągającym w sezonie letnim tłumy turystów, którzy szukają nowych abstrakcyjnych miejsc i bliskiego kontaktu z przyrodą.


Bulwar Poli Negri nad rzeką Mień - wejście od ulicy 3 Maja


Ten mało znany fragment Ziemi Dobrzyńskiej, kryje w sobie moc tajemniczych i malowniczych miejsc. Aby poznać uroki Mienia proponuje wędrówkę brzegiem rzeki. Jako punkt wyjściowy warto obrać miasto Skępe.

 Miasto o bogatym zapleczu turystycznym, pełne zajazdów, restauracji, barów i noclegowni.
Tereny od źródeł Mienia po jeziora skępskie stanowią bardzo atrakcyjne miejsce dla przyrodników a szczególnie ornitologów. Miejsca te są ważnym miejscem odpoczynku ptaków wędrownych, szczególnie łabędzi, gęsi, kaczek , żurawi i ptaków brodzących. jest to miejsce lęgowe gęsi gęgawy, od kilku lat spotykane są tu również czaple białe. Można tu również zobaczyć wiele ptaków drapieżnych, a wśród nich orła bielika, sokoła wędrownego. Mijając Jezioro Święte rezerwat Torfowisko Mileńskie do stawów Chałcie. Najtrudniejszy i najbardziej atrakcyjny odcinek Mienia jest między Żuchowem a Karnkowem. Na tym odcinku obejrzymy stary, drewniany młyn i stawy rybne w Żuchowie. Dalej rezerwat przyrody Przełom Rzeki Mień, utworzony w 2005 roku. Obszar rezerwatu jest niewielki - obejmuje 15-hektarowy teren wokół najpiękniejszego, ale krótkiego, bo zaledwie jednokilometrowego odcinka rzeki. Meandrujacy w wąwozach Mień z licznymi źródłami zasilającymi rzekę. Ciasne zakręty, wysoko podmyte brzegi. Prawdziwy górski etap, z kamienistym dnem, licznymi bystrzami i nurtem rwącym miedzy sporymi głazami. za rezerwatem rozpoczyna sie mało atrakcyjny odcinek rzeki. W Lipnie Mień przypomina sztuczny kanał. W topografii miasta Lipna elementem dominującym  jest pradolina rzeki Mień, której szerokość wynosi około 900 m, dzieląc miasto na dwie części- północna i południową. Od mostu przy ulicy 3 Maja w stronę mostu do ulicy Skępskiej ostatnio został wybudowany bulwar z kolorowymi dywanami kwiatowymi, rabatami, ładnym chodnikiem spacerowym oraz stalowymi ławkami lampami oświetleniowymi. Przy moście po obiektach Państwowej Straży Pożarnej powstaje hotel, który może stać się główną bazą dla turystów. w planach władz miasta przewidziana jest dalsza budowa bulwaru. po prawej stronie rzeki od drewnianego mostu do ulicy Łącznej rozciągają się wydmy płowego piasku. Ten teren wprost sie prosi o jego właściwe zagospodarowanie. Spiętrzenie wody na rzece w okresie letnim stworzy kąpielisko, a naturalne plaże mogą stać sie miejscem wypoczynku dla wielu mieszkańców miasta. Można też tu urządzić boiska do piłki siatkowej plażowej- dyscypliny sportowej tak pięknie rozwijającej sie w powiecie.

Za Lipnem rzeka przyspiesza i meandruje, ale urok okolicy aż do Wisły jest cudowny. Nad rzeka bowiem rozciąga się Obszar chronionego krajobrazu Nizina Ciechocińska, jezioro Brzeźno, rezerwat przyrody Bór Wąkole im. Klemensa Kępczyńskiego o powierzchni 46,88 ha chroniący zbiorowisko jałowców porastających wydmy śródlądowe. Zaś, na rzece jest coraz więcej zwalonych drzew przez bobry, które tworzą tamy i rozlewiska. Kompleksy leśne nad rzeką stanowią doskonałą ostoję dla łosi, jeleni, saren i dzików. Nadbrzeżne lasy są rajem dla grzybiarzy. Okolice Brzeźna, Wąkola, Bobrownik dość często nazywane są zagłębiem grzybnym.

Tak zakończyliśmy wędrówkę malowniczym szlakiem wodnym Mienia, z wielkimi nadziejami że w sezonie tu ciągnąć będą tłumy kajakarzy. Rzeka zawsze kojarzyć sie nam będzie z turystyka, atrakcjami i wyjątkowo bliskim kontaktem z przyrodą.


Bulwar Poli Negri nad rzeką Mień - okolice ulicy Mokrej


Z powodzeniem mogą działać tu wypożyczalnie kajaków, funkcjonować pola namiotowe, a wiele firm i osób zarobić może na tym pieniądze.

oprac. Tadeusz Chojnicki

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_samorzadowe_2024,368.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1687325319.pdfhttps://umlipno.pl/download/1704795042.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc