Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski ur. 15 kwietnia 1960 roku w Chełmży. Od wielu lat mieszka w Lipnie. Nauczyciel. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Malarstwo studiował u profesora artysty plastyka Mieczysława Ziomka, zaś rysunek pod kierunkiem Jędrzeja Gołasia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Toruniu. Artystycznie związany z grupą włocławskich malarzy. Malarz, rysownik, miłośnik lotnictwa, broni pancernej i …pracy w ogrodzie.
W końcu lat 90 - tych roku zrzuca z siebie „kostium” klasycznego malarstwa pejzażowego meandrując, jak sam to określa w kierunku „beksizmu”. Dość szybko z tego nurtu wychodzi i zaczyna tworzyć surrealistyczne kompozycje w duchu malarstwa romantycznego. Od tego czasu jego obrazy charakteryzują się głęboką poetycką metaforą.
Sam artysta mówi: Myślę, że malarz powinien malować nie tylko to, co przed sobą widzi lecz to co widzi w sobie. Dlatego w swoich obrazach staram się tworzyć nieokreśloną, melancholijną tęsknotę za odległą przeszłością.
Zauważalne jest to, że Wiśniewski operuje paletą barw niebieskich, fioletów, różów itp. Jego barwa w połączeniu z ulubionymi rekwizytami ma być barwą zawsze symboliczną. O znaczeniu swojej kolorystyki w obrazach wyraża się następująco:
Mój kolor niebieski jest nie tylko barwą perspektywiczną, barwą nie wdzierającą się w głąb lecz pociągającą w dal. Błękit w połączeniu z zielenią razem stają się duchowe, odnoszą się do chwili przeszłości i przyszłości, pasują one do niespokojnej tęsknej wrażliwości i samotności. Natomiast szereg figur mówiąc najprościej, jest wyznacznikiem podkreślającym niepewność upływającego czasu i swoistej gry ludzkiego losu.
W 2008 roku we „Włocławskich impresjach” zdobywa Nagrodę Prezydenta Miasta za obraz pt. „Pustki”. Rok później na VI Triennale Plastyki Włocławskiej otrzymuje Wyróżnienie. W XVII edycji w 2010 roku „Włocławskich impresji” jest laureatem pierwszej nagrody za malarski obraz pt. „Spotkanie”. Oto co napisała Krystyna Kotula o twórczości lipnowskiego artysty. „Krzysztof Wiśniewski znany jest z obrazów, w których chwyta moment, kiedy z niczego wyłania się, rodzi coś – parasol, dzwonek, tron kamienny…. Tym razem z ulubionych rekwizytów zbudował ciekawy, prowincjonalny czy peryferyjny zakątek, niemal realistyczną przestrzeń. To pozorne odejście od poetyckiej metafizyki pokazało jeszcze bardziej solidność warsztatu malarza”…..Na swych płótnach wyczarował poetyckie klimaty tajemniczych, nieodgadnionych przestrzeni. Jego wielobarwne obrazy o magicznej aurze czy niedomówienia zawsze przyciągają publiczność, a w tym roku (2010) przyniosły malarzowi główną nagrodę”.
Jego nauczyciel, profesor artysta plastyk Mieczysław Ziomek między innymi napisał: „Krzysztof Wiśniewski to artysta o dużej świadomości artystycznej…..swoją twórczością wpisuje się w nurt malarstwa metafory poetyckiej”.