Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do udziału w kolejnej, już ósmej edycji „Lekcji z ZUS”. Młodzież, która weźmie udział w projekcie, będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę w olimpiadzie. Na zwycięzców czekają indeksy na studia, dodatkowe punkty przy rekrutacji na prestiżowe kierunki oraz cenne nagrody rzeczowe.
„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny dla szkół średnich. Składa się z czterech lekcji o zasiłkach, emeryturach, rentach, ubezpieczeniach i prowadzeniu własnej firmy. Uczniowie, którzy wezmą udział w lekcjach, mogą spróbować swoich sił w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na Kujawach i Pomorzu są szkoły, które regularnie biorą udział w projekcie edukacyjnym ZUS i olimpiadzie. Tylko w ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział ponad 6,1 tys. uczniów, a w olimpiadzie wystartowało ponad 1,8 tys. z nich- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W tym roku zgłoszenia uczniów do olimpiady przyjmowane są do 29 października. Pierwszy etap rywalizacji odbędzie się już 23 listopada. Na zwycięzców czekają indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnie oraz cenne nagrody rzeczowe. Ponadto finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę i technika rachunkowości.
Nauczyciele zainteresowani udziałem w projekcie mogą skorzystać z pomocy koordynatora do spraw komunikacji społecznej i edukacji. W Bydgoszczy prosimy o kontakt z Joanną Karsznią tel. 502 007 721, w Toruniu z Sylwią Bratkowską-Gburek tel. 502 009 961.
ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie internetowej.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą nachodzili sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS.
Nowe przepisy (znowelizowanej ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw), które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają takich uprawnień pracownikom ZUS. W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiło się kilka nieprecyzyjnych informacji dotyczących kontroli zwolnień lekarskich. Chciałabym uspokoić naszych klientów i zdementować te wiadomości.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą pukać do drzwi sąsiadów, by uzyskać informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Nie będziemy też mogli wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat naszych klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień pracownikom ZUS – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowelizacja ustawy doprecyzowała przepisy dotyczące nieprawidłowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Ustawa nie pozostawia teraz pola do żadnych wątpliwości, że osoba, która pracowała na zwolnieniu lekarskim, zamiast się leczyć, musi zwrócić nienależnie pobrany zasiłek chorobowy. Taka zasada już wcześniej funkcjonowała, ale teraz jest wpisana do ustawy bardziej wprost.
Od 1 stycznia 2022 r. zacznie również obowiązywać przepis, dzięki któremu ZUS będzie mógł pozyskiwać dane i informacje potrzebne do ustalenia prawa do zasiłku i jego wysokości od ubezpieczonych i płatników składek. Dotychczas takiego przepisu nie było, dlatego w praktyce zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów. Brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudniał ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację.
Nowy przepis da nam skuteczne narzędzie usprawniające wypłatę zasiłków osobom do tego uprawnionym. Ułatwi ustalanie okoliczności, powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty. Usprawni również ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy, np. ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony, korzystając ze zwolnienia lekarskiego w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.
Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim