NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Środa 27 listopada 2024 r.
Imieniny obchodzą Ksenia, Walerian, Franciszek

Informator ZUS


Informator ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (grafika ilustracyjna, foto:ZUS)

Dyżury telefoniczne ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje eksperckie dyżury telefoniczne, które odbędą się 1, 4 i 5 sierpnia. W trakcie dyżurów będzie można uzyskać informacje na temat emerytur i rent, rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, świadczeń rodzinnych z ZUS czy elektronicznych form kontaktu z ZUS-em- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dyżur dotyczący elektronicznych form kontaktu z ZUS-em jak e-wizyty, PUE ZUS i E-PUAP odbędzie się 1 i 4 sierpnia w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 450 68 55. W trakcie dyżuru będzie można również zapytać ekspertów o zasady udzielania pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS.

Na pytania, kto może ubiegać się o skierowanie do sanatorium z ZUS, jakie schorzenia można leczyć w ramach prewencji rentowej ZUS, eksperci odpowiadać będą 4 sierpnia w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 93 59. Z kolei o rodzinny kapitał opiekuńczy, świadczenie wychowawcze 500 plus czy 300 plus z programu „Dobry Start” będzie można zapytać 4 sierpnia, dzwoniąc w godz. 10-12.00 pod nr tel. 502 008 688.

Dyżur dotyczący emerytur i rent odbędzie się 5 sierpnia w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 93 32.

Tylko do 30 listopada można składać wnioski o 300 plus

Termin na złożenie wniosku o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start” upływa z ostatnim dniem listopada. Wnioski złożone do końca sierpnia ZUS rozpatrzy najpóźniej 30 września. Jeśli wniosek nie będzie zawierać błędów, to wypłata środków nastąpi zdecydowanie szybciej.

Raz w roku rodzicie i opiekunowie mogą otrzymać po 300 zł na każdego ucznia w wieku do 20 lat lub do 24 lat, jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Pieniądze z programu „Dobry Start” rodzice mogą wykorzystać na przykład na zakup przyborów szkolnych, podręczników czy innych akcesoriów potrzebnych do nauki dla ucznia.

Wnioski o wyprawkę szkolną można składać tylko do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Zainteresowanie tym świadczeniem jest bardzo duże. W województwie kujawsko-pomorskim złożono już ponad 91,6 tys. wniosków dotyczących ponad 126,3 tys. dzieci.

Telefoniczne dyżury eksperckie

Inspektorat ZUS w Grudziądzu zaprasza 9 i 11 sierpnia na dyżur telefoniczny dotyczący świadczeń dla rodzinny jak 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, żłobkowe czy 300 plus z programu „Dobry Start”. Eksperci będą czekać na telefony w godz.  8-10.00 pod nr tel. 56 450 68 55  - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Z kolei ekspertów z Biura Terenowego ZUS w Golubiu-Dobrzyniu i Inspektoratu ZUS we Włocławku będzie można zapytać o usługi online dla przedsiębiorców, jak dokonać rezerwacji wizyty w ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych i telefon oraz na czym polega e-wizyta w ZUS. Dyżur odbędzie się 9 sierpnia w godz. w godz. 10-12.00 pod nr tel. 502 008 688 oraz 11 sierpnia w godz.  9-11.00 pod nr tel. 54 230 73 82.

Natomiast 10 sierpnia w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 93 24 pracownicy toruńskiego oddziału ZUS będą odpowiadać na pytania w sprawach zasiłkowych.

ZUS zaprasza na dyżury telefoniczne i szkolenie

Korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych, to temat kolejnego dyżuru telefonicznego z ekspertami ZUS. Dyżur przeznaczony jest zarówno dla osób prowadzących lub rozpoczynających prowadzenie własnej firmy, jak i również dla pracowników biur rachunkowych. Eksperci z Inspektoratu ZUS w Brodnicy odpowiadać będą na pytania 17 sierpnia w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 498 35 63. Natomiast na pytania o zasady udzielania pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS odpowiadać będą 18 sierpnia w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 498 35 81- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Osoby zainteresowane tematem kto może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury czy renty mogą skorzystać z dyżuru eksperckiego, który odbędzie się 18 sierpnia. W godz. 9-11.00 pod nr tel. 54 230 73 73 dyżurować będą pracownicy Inspektoratu ZUS we Włocławku.

Z kolei dyżur dotyczący zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i świadczenia rehabilitacyjnego odbędzie się 18 sierpnia w godz. 9-11.00 pod nr tel. 54 288 61 59. Dyżur pełnić będą pracownicy Inspektoratu ZUS w Lipnie.

Trwają również na zapisy na bezpłatne szkolenie online Zasiłki- zmiany w przepisach w kontekście "Polskiego Ładu".  Szkolenie odbędzie się 18 sierpnia w godz. 8-10.00.  Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są do 17 sierpnia pod adresem sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl 

Na PUE ZUS sprawdzisz stan swojego konta emerytalnego

ZUS zakończył już generowanie i udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2021 rok. W tym roku informację otrzyma ponad 23 mln osób. Tak jak i w zeszłym roku ZUS udostępnił IOSKU wyłącznie w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Informacja o stanie konta ubezpieczonego została przygotowana dla wszystkich osób, które mają odprowadzoną choćby jedną składkę do ZUS. Odwzorowuje stan naszych środków na koncie emerytalnym na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę zgromadziliśmy na subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W informacji znajdziemy również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2021 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki – dodaje rzeczniczka.

Podobnie jak w ubiegłym roku nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Aby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego, wystarczy wejść na PUE ZUS w „Panel ubezpieczonego”, w menu po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2021 r.”

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Kto może skorzystać?

Nauczyciele, którzy urodzili się po 1948 roku, mają kilka możliwości, by przejść na emeryturę szybciej niż przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Mogą na przykład przejść na świadczenie kompensacyjne, o ile mają odpowiedni wiek i staż pracy i rozwiązali stosunek pracy.

Aby nabyć prawo do świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić łącznie trzy warunki. Pierwszym z nich jest wiek, który jest zróżnicowany dla obu płci w zależności od roku, w którym się go ukończy. W latach 2021-2022 wiek ten wynosi 55 lat dla kobiet lub 59 lat dla mężczyzn. Z kolei w latach 2023-2024 dla kobiety wynosi  55 lat, a dla mężczyzny 60 lat.

Drugim warunkiem jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Należy udowodnić 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej przynajmniej na pół etatu w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. To może być praca nauczycielska na przykład w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Trzeci i ostatni warunek, to rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek lub stosunek wygaśnie w określonych okolicznościach. Jeśli nauczyciel stara się o świadczenie kompensacyjne, a pracuje w kilku miejscach, to musi rozwiązać wszystkie swoje stosunki pracy, bez względu na ich charakter i wymiar czasu pracy. Co ważne po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na świadczenie kompensacyjne nie może wykonywać żadnej innej pracy. Nie może również prowadzić działalności gospodarczej – wyjaśnia rzeczniczka.

Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ustalana jest indywidualnie i nie może być niższa niż najniższa emerytura (aktualnie 1338,44 zł brutto). Świadczenie to przysługuje do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury.

Czy można dorabiać do świadczenia kompensacyjnego?

Osoby pobierające świadczenie kompensacyjne mogą dorabiać do swojego świadczenia, o ile nie są zatrudnione na umowę o pracę w placówkach określonych w art. 1 Karty Nauczyciela. Są to na przykład publiczne przedszkola, szkoły i placówki oraz placówki doskonalenia nauczycieli, zakłady poprawcze, czy schroniska dla nieletnich. W razie podjęcia pracy w tych placówkach nawet na stanowiskach niepedagogicznych ZUS zawiesi prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego- bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu.

Jeśli natomiast przychód jest z innej pracy lub z działalności, to prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu w zależności od wysokości uzyskanego przychodu. Obowiązują tu takie same zasady, co przy emeryturach i rentach. Aby ZUS nie zmniejszył świadczenia, zarobki nie powinny przekroczyć 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, czyli od czerwca do sierpnia 4364,70 zł brutto miesięcznie. Natomiast, żeby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 8105,80 zł brutto.

Idziesz na chorobowe? Podaj aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim

Gdy zamierzamy  skorzystać z chorobowego, warto zadbać o to, by lekarz wystawił zwolnienie na adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji. W przypadku zmiany miejsca pobytu w trakcie zwolnienia należy w ciągu 3 dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS. Unikniemy w ten sposób wielu kłopotów na przykład podczas kontroli zwolnienia.

Od 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Mimo to, wiele osób z tego obowiązku się nie wywiązuje.

Coraz częściej zdarza się, że pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim. Jeśli chory zmienił miejsce pobytu w trakcie zwolnienia i w ciągu 3 dni nie zgłosił tej zmiany w ZUS-ie i u swojego pracodawcy, może stracić zasiłek chorobowy. A jeśli zasiłek został już wypłacony, to ZUS może zażądać jego zwrotu - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

By tak się nie stało, należy upewnić się, czy lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na adres, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego. Adres pobytu może być inny niż zamieszkania, zameldowania czy adres, który figuruje w naszej dokumentacji medycznej. Zdarza się, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas rekonwalescencji przenosimy się do rodziny. Jeśli zmieniamy miejsce pobytu już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu 3 dni zgłosić tę zmianę do pracodawcy i ZUS-u – radzi rzeczniczka.

Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzać kontrole. Uprawnienia do sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych). Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.

Wystarczy dłużej pracować żeby nie płacić podatku

Pracujący senior, który nie otrzymuje emerytury czy renty rodzinnej mimo nabycia uprawnienia, nie zapłaci podatku, o ile  osiągnął wiek emerytalny, podlega ubezpieczeniom społecznym, a jego przychody nie przekroczą 85 528 zł w roku podatkowym. Musi również złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy czy zleceniodawcy.

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn),  to nie zawsze koniec aktywności zawodowej. Wielu  seniorów mimo ukończonego wieku emerytalnego odkłada decyzję o przejściu na świadczenie, pracując dalej. Takie osoby mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0.

Jest to ulga tylko dla osób pracujących, które nie pobierają emerytury, czy renty rodzinnej pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Z ulgi tej mogą również skorzystać osoby, które mają przyznane prawo do emerytury, ale jej nie otrzymują, bo  nie rozwiązały stosunku pracy i emerytura jest zawieszona. Natomiast nie skorzystają z niej ci seniorzy, którzy dostają pieniądze z ZUS i dorabiają jeszcze do swojego świadczenia – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Warunkiem, by skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenia zawartej z firmą, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

Ulga nie dotyczy natomiast przychodów np. z  umowy o dzieło oraz z praw autorskich, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych), zwolnionych z podatku dochodowego (np. diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej czy też świadczeń sfinansowanych z ZFŚS), czy tych, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

By skorzystać z preferencji podatkowej, nie można pobierać emerytury ani renty rodzinnej z ZUS KRUS, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego. Osoby na etacie i umowie zlecenia muszą także złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.

Do jakiej kwoty ulga

Rzeczniczka wyjaśnia, że roczny limit przychodów wolnych od podatku wynosi 85 528 zł. Jeśli senior przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. W takim przypadku PIT-0 dotyczy przychodu wynoszącego 115 528 zł brutto (85 528 zł + 30 000 zł).

Pracujący emeryt uwzględnia ulgę w rozliczeniu za 2022 r. lub wcześniej już na etapie zaliczek na podatek.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc