NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Niedziela 29 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą Dawid, Dominik, Tomasz

Informator ZUS


Informator ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (grafika ilustracyjna, foto:ZUS)

Skorzystaj z porad specjalistów ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zaprasza na grudniowe dyżury telefoniczne, szkolenie online oraz indywidulne konsultacje z ekspertami.

9 grudnia, w godzinach 11:00-13:00, można będzie uzyskać informacje na temat tzw. renty wdowiej oraz dodatku dopełniającego do renty socjalnej, dzwoniąc pod numer telefonu 800 170 755. Ekspert ZUS wyjaśni, jakie kroki warto podjąć już teraz, aby w przyszłym roku zyskać dodatkowe środki finansowe.

12 grudnia w godzinach 10:00-12:00 pod numerem telefonu 56 610 93 07 będzie można uzyskać fachową poradę na temat dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Natomiast 18 grudnia, w tych samych godzinach, pod numerem 56 610 93 32, można uzyskać informacje dotyczące renty wdowiej, która łączy wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem, na przykład emeryturą lub własną rentą.

Z indywidualnych konsultacji dotyczących renty wdowiej będzie można skorzystać 11 grudnia w godzinach 9:00-11:00 w Inspektoracie ZUS w Grudziądzu. Natomiast w sprawie programu „Aktywny Rodzic” konsultacje odbywać się będą w każdy poniedziałek grudnia, tj. 9, 16, 23 i 30 grudnia, w godzinach 15:00-17:00 w placówkach ZUS w Tucholi i Sępolnie Krajeńskim. Dodatkowo 17 grudnia konsultacje odbędą się w godzinach 9:00-11:00 w placówce ZUS w Grudziądzu.

W tym miesiącu  odbędzie się również bezpłatne szkolenie online pt. „Elektronizacja – ZUS przez Internet”. Spotkanie zaplanowano na 10 grudnia o godz. 9:00. Zapisy trwają do 9 grudnia,
a zgłoszenia można  przesyłać na adres: Sylwia. Bratkowska-Gburek@zus.pl.

Sprawdź swoje uprawnienia do renty wdowiej

Od 1 lipca 2025 roku ZUS będzie wypłacać tzw. rentę wdowią, która będzie stanowić połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, takim jak np. własna emerytura lub renta. Wnioski o to świadczenie będzie można składać od 1 stycznia. Już teraz, odpowiadając na kilka prostych pytań, można zweryfikować swoje uprawnienia do renty wdowiej.

Na stronie ZUS-u zamieszczono specjalną ankietę (Ankieta renta wdowia - ZUS), której wypełnienie pozwoli ustalić, czy przysługuje wdowie lub wdowcowi tzw. renta wdowia. Należy uzupełnić 7 pozycji. Warto jednak zauważyć, że jeśli na pierwsze pytanie, brzmiące: „Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?”, odpowiedź będzie „nie”, kolejne pytania nie będą się wyświetlać – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”, należy uzupełnić kolejne pola, takie jak: płeć, data urodzenia, data śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna. Następne pytania dotyczą kwestii pozostawania we wspólności małżeńskiej oraz prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego aż do dnia śmierci współmałżonka, a także zawarcia nowego związku małżeńskiego po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna. Udzielone odpowiedzi będą miały kluczowe znaczenie dla decyzji ZUS-u w sprawie wypłaty świadczenia w zbiegu- dodaje rzeczniczka.

Nawet jeśli wszystkie wcześniejsze warunki zostaną spełnione, ostatnie zapytanie ma kluczowe znaczenie dla możliwości uzyskania wypłaty tzw. renty wdowiej. Całkowita kwota wszystkich świadczeń nie może przekraczać trzykrotności minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 5 342,88 zł brutto. W przypadku, gdy wszystkie świadczenia lub jedno ze nich przekracza tę kwotę, prawo do połączonych świadczeń z rentą rodzinną nie przysługuje. W takiej sytuacji ZUS, w odpowiedzi na złożony wniosek, wyda decyzję odmowną.

ZUS wypłaca chorobowe na wniosek

Gdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie, zasiłek chorobowy nie zostanie automatycznie wypłacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, osoby współpracujące z nimi, duchowni oraz pracownicy po ustaniu zatrudnienia składają wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego bezpośrednio do ZUS-u.

Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS-u, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem PUE/eZUS. Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, ich współpracownicy oraz duchowni składają wniosek o zasiłek chorobowy na druku Z-3b lub ZAS-53. Osoby, które mają prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia, powinny złożyć wniosek na druku ZAS-53. Dodatkowo przy pierwszym e-ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, do wniosku należy dołączyć oświadczenie na formularzu Z-10 – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W przypadku pracowników oraz zleceniobiorców, którym zasiłek wypłaca ZUS, a nie płatnik składek, wniosek o zasiłek chorobowy składa pracodawca lub zleceniodawca. Dotyczy to ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób. Aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy, pracodawca lub zleceniodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zaświadczenia lekarskiego, przekazać do ZUS-u odpowiednie dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku. W przypadku pracowników wymagany jest formularz Z-3, natomiast dla ubezpieczonych innych niż pracownicy, takich jak zleceniobiorcy, należy wypełnić formularz Z-3a.

W przypadku kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy zaświadczenie płatnika składek na formularzu Z-3/Z-3a wypełnia pracodawca lub zleceniodawca w ograniczonym zakresie. Można również skorzystać z zaświadczenia ZAS-12 w tym celu.

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o zasiłek chorobowy. Roszczenie o ten zasiłek przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje.

Zakładasz firmę? Nie zapomnij o obowiązkowym PUE ZUS!

Osoby, które właśnie zakładają swoją firmę, powinny pamiętać o konieczności samodzielnej rejestracji konta na PUE/eZUS lub upoważnienia pełnomocnika do dokonania tego w ich imieniu.

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą na założenie konta na PUE/eZUS mają 14 dni od daty powstania obowiązku opłacania składek. Jeśli w tym czasie nie utworzą konta ani nie upoważnią innej osoby do jego założenia, ZUS zrobi to za nich. Warto jednak pamiętać, że profil utworzony przez ZUS nie jest aktywny do momentu zakończenia przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą procesu rejestracji. Aby to zrobić, płatnik musi uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Następnie powinien zalogować się na PUE/eZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak samodzielnie założyć profil na PUE/eZUS?

Przedsiębiorca ma możliwość szybkiego i sprawnego założenia konta na PUE/eZUS. Wystarczy, że wejdzie na stronę www.zus.pl  i kliknie przycisk [Zarejestruj w PUE/eZUS], który znajduje się w górnej części strony. Po wybraniu opcji rejestracji [Dla przedsiębiorców] należy wybrać preferowany sposób rejestracji. Można to zrobić za pomocą portalu login.gov.pl korzystając np. z profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej, albo za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Profil można również założyć, wypełniając formularz rejestracyjny – dodaje rzeczniczka.

Rejestracja za pośrednictwem login.gov.pl oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie wymaga wizyty w ZUS-ie. W przypadku rejestracji za pomocą tradycyjnego formularza należy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji konieczne jest również potwierdzenie tożsamości w dowolnej placówce ZUS-u lub podczas e-wizyty. Na wizytę należy zabrać ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Dlaczego warto korzystać z PUE/eZUS?

Przedsiębiorcy korzystający z PUE/eZUS mają dostęp do wielu przydatnych funkcji, które ułatwiają rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, zarządzanie sprawami pracowniczymi oraz uzyskiwaniem niezbędnych zaświadczeń. Płatnicy mają również dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą składać elektroniczne wnioski do ZUS-u, takie jak wnioski  o wakacje składkowe, wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek, rozliczenie konta, czy kontrolę. Mogą też samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu). Dodatkowo przedsiębiorcy mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. PUE/eZUS to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil na tej platformie.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc