Odpowiedź z ministerstwa
26 czerwca br. burmistrz Janusz Dobroś zwrócił się pisemnie do Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro, w sprawie planów likwidacji wydziału Pracy w lipnowskim Sądzie Rejonowym.
Burmistrz zwracał się z prośbą o utrzymanie tejże jednostki w Lipnie. Prośbę swą uzasadniał faktem, że do Włocławka, gdzie będą trafiały sprawy z Lipna, jest dość daleko. Wydział Pracy prowadził sprawy nie tylko z zakresu prawa pracy, ale też z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym rent.
Niecałe dwa tygodnie temu do Urzędu Miejskiego dotarła odpowiedź w tej sprawie.
Oto treść odpowiedzi:
Pan
Janusz Dobroś
Burmistrz Miasta Lipna
W odpowiedzi na wystąpienie z dnia 26 czerwca 2007 r. nr Or. 0703-1/07 w sprawie zniesienia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Lipnie, adresowane do Ministra Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobro, a przekazane celem załatwienia do Departamentu Organizacyjnego - uprzejmie przedstawiam, co nastepuje:
Z wnioskiem o likwidację Sądu Pracy w Lipnie i przekazanie rozpoznawania spraw z tej komórki organizacyjnej do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego we Włocławku wystapił Prezes Sądu Okręgowego we Włocławku. Przedmiotowa inicjatywa uzyskała poparcie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz zainteresowanych komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Uzasadnieniem dla dokonania omawianej reorganizacji jest przede wszystkim niewielki, wykazujący tendencję spadkową wpływ spraw z zakresu prawa pracy do Sądu Rejonowego w Lipnie (w 2005 r. - 407 spraw, w 2006 i I półroczu 2007-zaledwie 42 sprawy). Dla porównania, w 2006 i I półroczu 2007 r. do Sądu Rejonowego we Włocławku wpłynęło odpowiednio 535 i 261 spraw z zakresu rawa pracy.
Funkcjonowanie Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Lipnie o tak małej liczbie wpływających spraw prowadzi do nieefektywnego wykorzystania kadry orzeczniczej. Przedstawiony wpływ spraw nie daje bowiem obciążenia pełnego etatu sędziowskiego.
Ponadto, nieracjonalne i nieekonomiczne jest utrzymywanie omawianego Wydziału ze względu na fakt, iż całą jego obsadę stanowią 2 osoby pełniące jednocześnie funkcje kierownicze, tj. sędzia (przewodniczący wydziału) i pracownik administracyjny (kierownik sekretariatu).
Zniesienie Sądu Pracy w Lipnie umozliwi również wzmocnienie kadrowe Wydziałów Sądu Rejonowego we włocławku, wymagających podjęcie działań w kierunku likwidacji zaległosci.
Sąd Rejonowy we Włocławku jest przygotowany lokalowo i kadrowo na przyjęcie dodatkowych zadań orzeczniczych wynikających z omawianej zmiany organizacyjnej.
Przedmiotowa reorganizacja jest zbieżna z założeniami reformy wymairu sprawiedliwości. W celu racjonalnego wykorzystania kadry orzeczniczej i administracyjnej oraz środków finansowych pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości, planuje się zniesienie niewielkich jednostek organizacyjnych (sądów, wydziałów), których wyniki działalności orzeczniczej sa nieadekwatne do kosztów funcjonowania.
Z uwagi na zaprezentowane powyżej argumenty, z dniem 1 stycznia 2008 r. planowane jest zniesienie Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Lipnie.
Zastępca Dyrektra
Departamentu Organizacyjnego
Tomasz Jasłowski
sędzia
(pr)