Zakończyło się wydarzenie promujące dobre praktyki przedsiębiorczości oraz inicjatywy na rzecz rozwoju regionu w Lipnie.
22 listopada w lipnowskim kinie Nawojka odbyło się 3. Dobrzyńskie Forum Gospodarcze. Przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Burmistrz Miasta Lipna Doroty Łańcuckiej oraz Prezesa Stowarzyszenia Ziemi Dobrzyńskiej Ryszarda Bartoszewskiego wpisało się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości – globalną inicjatywę promującą stwarzanie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy, pozwala na współdziałanie systemu edukacji, instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych, mediów i biznesu.
Po powitaniu gości przez organizatorów, zaproszeni prelegenci rozpoczęli sesję plenarną. Doktor Andrzej Potoczek z Departamentu Planowania Regionalnego Urzędu Marszalkowskiego Województwa Kujawsko Pomorskiego przedstawił uwarunkowania rozwoju społeczno-gospodarczego w kontekście założeń Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020. Podkreślone zostały założenia dotyczące powiatu lipnowskiego i miasta Lipna:
• kompleksowe zagospodarowanie turystyczne Zbiornika Włocławskiego i terenów z nim związanych
• przebudowa drogi krajowej nr 67 z realizacją obwodnicy Lipna i połączeniem z DK10/S10
• przebudowa linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń – Skępe
• podjęcie działań na rzecz stworzenia technicznych możliwości dla transportowego i turystycznego wykorzystania drogi wodnej E-40 (rewitalizacja drogi E-40)
• opracowanie projektu wsparcia rozwoju gmin położonych na terenach objętych formami ochrony przyrody w zakresie inwestycji proekologicznych
• utworzenie Muzeum Kina Niemego.
Maciej Kanabaj z Centrum Obslugi Inwestorów i Eksportu oraz Agnieszka Dzięcioł z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego omówili działania i instrumenty na rzecz wsparcia przedsiębiorczości i przedsiębiorców. Łukasz Olszewski z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawił zalety i korzyści inwestycji zlokalizowanych w SSE.
Oprócz przedstawicieli biznesu w forum udział wzięła liczna grupa młodzieży ponadgimanzjalnej. To głównie do niej swoje słowa skierował Janusz Niedźwiecki – radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Apator S.A. Podkreślił rolę edukacji (w tym naukę języków obcych), zwłaszcza szkolnictwa zawodowego i technicznego w odniesieniu do potrzeb obecnego rynku pracy. Powiedział, że szansę rozwoju regionu upatruje w przedsiębiorczości młodych ludzi, stąd konieczność odpowiedniego wyboru kierunku studiów. Poruszył również kwestię małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę gospodarki w regionie i kraju.
W panelu dyskusyjnym kończącym forum, zaproszeni goście odnieśli się do przedstawionych propozycji. Wśród dyskutantów, głos zabrał radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Jan Wadoń, który podkreślił rolę dokumentu Strategii rozwoju województwa dla biznesu i edukacji, a także szansę, jaką dają na rozwój regionu środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
- Ideą przyświecającą organizacji tego typu spotkań jest stworzenie platformy wspierającej współpracę małych i średnich przedsiębiorstw oraz promowanie inicjatyw na rzecz rozwoju naszego regionu. Cieszy mnie tak liczny udział młodzieży. Wierzę, że udział w 3. Dobrzyńskim Forum Gospodarczym był ciekawym i inspirującym doświadczeniem stanowiącym podstawę integracji środowisk biznesowych, naukowych i samorządowych – powiedziała w podsumowaniu burmistrz Dorota Łańcucka.