Przegląd Twórczości Poetów Piosenki to wydarzenie, które przede wszystkim ma promować twórczość wybitnych autorów tekstów piosenek. Impreza powstała w 2011 roku z inicjatywy Michała Gromady i początkowo przybliżała twórczość Agnieszki Osieckiej. Poprzednie edycje imprezy zgromadziły wielu widzów z całej Polski a nawet z zagranicy. Odbiorcy mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału m.in. w koncertach Magdy Umer, Doroty Osińskiej, Anny Stankiewicz i Janusza Strobla, a także spotkać się z Magdą Czapińską czy Agatą Passent. Przegląd promuje również talenty lokalnych artystów i twórców. Jest to jedyne tak duże wydarzenie w regionie promujące piosenkę literacką, artystyczną, niebanalną. Kameralność, oryginalność pomysłu i realizacji imprezy niejednokrotnie zwróciły uwagę wielu mediów w Polsce. Przegląd odbywa się w Lipnie. To właśnie w tym mieście mieszkał i pracował Ryszard Milczewski-Bruno, autor np. „Gdzieś w nas”, które umuzycznił i wykonywał Marek Grechuta. W Lipnie i okolicach gościł również Edward Stachura.
W dniach 17 – 19 września 2015 r. w kinie Nawojka w Lipnie (ul. Mickiewicza 33) odbędzie się jubileuszowy 5. Przegląd Twórczości Poetów Piosenki, organizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri oraz Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie.
Czwartek, 17 września
Pierwszego dnia imprezy (czwartek, 17 września) odbędzie się spotkanie z Marią Czubaszek.
Pierwsza dama polskiej satyry, autorka tekstów piosenek będzie gościem 5. Przeglądu Twórczości Poetów Piosenki. Znana autorka spotka się z publicznością o godz. 18:00 w kinie Nawojka w Lipnie. Rozmowę przeprowadzi Michał Gromada. Wstęp wolny!
Piątek, 18 września
18 września (piątek) na lipnowskiej scenie pojawią się zespół ZIL oraz teatr Bene Nati. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny!
Zespół ZIL wystąpi o godz. 17:00. Grupa debiutowała rok temu podczas Dni Lipna. Wcześniej śpiewali m.in. piosenki Marka Grechuty i wiersze Edwarda Stachury. Teraz przygotowują nowy projekt specjalnie na 5. edycję Przeglądu. 18 września w „Nawojce” zaprezentują utwory dwóch nieodżałowanych wybitnych poetów: Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej. Usłyszymy m.in. „Tango Tandresse”, „Balladę Wagonowa”, „Bossa Nova do poduszki” ze słowami Osieckiej czy „Jej portret”, „Sambę przed rozstaniem”, „Pamiętajcie o ogrodach” z teksami Kofty.
Najnowszy spektakl Teatru Bene Nati "Po ślubie" w reżyserii Wandy Mróz zaprezentuje się o godz. 18:15. Przedstawienie zostało oparte w całości na tekstach Wojciecha Młynarskiego. Oprócz piosenek widzowie usłyszą też zabawne dialogi wykorzystujące teksty Mistrza. Poprzedni spektakl Bene Nati pt. "Historie miłosne" oparty na piosenkach Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego kończył się sceną ślubu. Teraz można sprawdzić, jak potoczyły się losy młodych małżonków po ślubie.
Sobota, 19 września
Ostatniego dnia przeglądu wystąpią Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz we wspólnym koncercie. Jest to bez wątpienia jeden z najwspanialszych polskich duetów estradowych, niezmiennie wiernych sobie artystycznie. Działają już razem od wielu lat, a ich koncerty nadal przyciągają liczną i wierną publiczność.
Alicja Majewska – jedna z najbardziej lubianych polskich artystek. Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli“, „Odkryjemy miłość nieznaną“, „Być kobietą“, „To nie sztuka wybudować nowy dom“, które skomponował Włodzimierz Korcz.
Artyści współpracowali z takimi autorami tekstów, jak Wojciech Młynarski, Magda Czapińska, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta czy Jan Wołek.
Koncert jest biletowany.