Obchody uroczystości 70. urodzin Prezydenta RP.
29 września, z okazji 70. urodzin pierwszego przywódcy Solidarności prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekazał mu w Dworze Artusa od miasta Tryptyk namalowany w latach 80. przez Andrzeja Skoczylasa, przedstawiający podpisanie przez Wałęsę porozumień sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. Jubilat przekazał to dzieło do Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Jubileusz Prezydenta był połączony z wręczeniem Nagrody Lecha Wałęsy. Laureatem VI edycji Nagrody Lecha Wałęsy został Michaił Borysowicz Chodorkowski, rosyjski przedsiębiorca i działacz społeczny. Podobnie jak trzydzieści lat temu w 1983 roku Pokojową Nagrodę Nobla odbierała w zastępstwie żona Lecha Wałęsy – Danuta Wałęsa, tak teraz wyróżnienie dla osadzonego w rosyjskim łagrze opozycjonisty odebrał jego syn Paweł Chodorkowski.
Nagroda Lecha Wałęsy to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane osobom, instytucjom oraz ruchom społecznym działającym na rzecz pokoju, solidarności, demokracji, współpracy między narodami i poszanowania praw człowieka. Została ustanowiona w 2008 r. Nagroda została przyznana już po raz szósty przez Kapitułę, której przewodniczy Prezydent Lech Wałęsa, a w jej skład wchodzą światowej rangi autorytety i osobistości: Stanisław Szuszkiewicz – były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP, Bernard Kouchner – b. minister spraw zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski – b. minister spraw zagranicznych RP, Emil Constantinescu – b. prezydent Rumunii, Rita Suessmuth – b. przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda – b. premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP.
Po południu Burmistrz Miasta Lipna Dorota Łańcucka wzięła udział w przyjęciu wydanym przez Lecha Wałęsę w Pałacu Opatów w Gdańsku – Oliwie. Składając życzenia panu Prezydentowi RP, podarowała mu rysunek lipnowskiego ratusza sprzed stu lat.
Michaił Borysowicz Chodorkowski jest rosyjskim politykiem i przedsiębiorcą. W Związku Radzieckim założył pierwszy prywatny bank Menatiep. Po upadku ZSRR, pełnił m.in. funkcję wiceministra paliw i energetyki. W tym czasie kupił od państwa koncern naftowy Jukos i przekształcił go w spółkę . Budując potęgę Jukosu, używał zachodnich standardów zarządzania finansami. Transparentność stała się znakiem firmowym jego działalności.
Od początku lat 2000. Michaił Chodorkowski aktywnie angażował się w budowę społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Założona przez niego fundacja „Otwarta Rosja” rozwijała liczne programy edukacyjne, inwestując w szkoły z internatem, uczelnie a także rozwijając programy socjalne dla młodzieży. W tym samym czasie wypowiedzi oraz działania Chodorkowskiego, przyjmowały coraz bardziej antyrządowy charakter. W czasie kampanii poprzedzającej wybory do Dumy Państwowej publicznie oskarżył rząd o korupcję i przekazał znaczne środki finansowe dla partii opozycyjnych względem „Jednej Rosji”. Jego działania szybko przykuły uwagę władz i z prominentnego działacza stał się osobą niepożądaną na Kremlu.
W 2003 roku został aresztowany pod zarzutem niepłacenia podatków oraz fałszerstw przy prywatyzacji koncernu. Proces zakończył się skazaniem Chodorkowskiego na 9 lat kolonii karnej na Syberii. Wyrok ten wywołał głośny sprzeciw społeczności międzynarodowej, w tym Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarzucających Rosji upolitycznienie procesu. Skazany ponownie w 2009 roku, Michaił Chodorkowski uważany jest przez wielu działaczy praw człowieka za „więźnia sumienia”. W jego obronie stają liczni intelektualiści oraz dysydenci na całym świecie. Według najnowszych informacji Michaił Chodorkowski opuści więzienie najprawdopodobniej w połowie 2014 roku.
(źródło: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy)