NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Piątek 25 czerwca 2021 r.
Imieniny obchodzą Dorota, Łucja, Wilhelm

75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie


75 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie
Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie (foto: MBP w Lipnie)

Dzieje biblioteki są w każdym kraju ściśle związane z ogólnymi procesami historycznymi. Dzieje biblioteki w Polsce- z ponad tysiącletnią historią Polski, są odbiciem zarówno czasów jej świetności, jak i pełnych dramatyzmu, a niekiedy tragicznych losów.
O powstaniu biblioteki w Lipnie zachowało się materiałów niewiele. Z nielicznych dokumentów historycznych wynika, że już w 1922 roku Lipno posiadało prywatną bibliotekę należącą do pana Edwarda Kukowskiego. Stan księgozbioru w jego bibliotece wynosił około 800 tomów.
Inne dokumenty dowodzą, że kilka lat później w Lipnie istniały takie biblioteki jak: Żydowska, przy Gimnazjum, przy Powiatowej Komendzie Policji oraz Parafialna Kościoła Rzymskokatolickiego. Stany księgozbiorów tych bibliotek oraz liczby czytelników nie są znane.
W wyniku ogłoszonego przez Krajową Radę Narodową Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami z dnia 17.04.1946r. , pierwszy w bibliotekarstwie polskim XX wieku akt prawny, określający zakres opieki państwa nad wszystkimi bibliotekami i zbiorami bibliotecznymi, na terenie Lipna powstaje Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Początkowy księgozbiór liczył około 900 tomów, co stanowiło 0,01 wolumena na 1 mieszkańca Lipna. W 2021 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie obchodzi 75-lecia powstania. Siedemdziesięciopięcioletnia działalność lipnowskiej Biblioteki ściśle związana jest uwarunkowaniami politycznymi, gospodarczymi i kulturalno- oświatowymi naszego kraju To one w dużej mierze decydują o losach tej placówki. Biblioteka w Lipnie była i długo jeszcze będzie dla lokalnej społeczności główną instytucją kultury oraz miejscem ciągłej edukacji.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie

 

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,informacje,4546.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2021,342.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttp://www.umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze_,333.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,narodowy_spis_powszechny_ludnosci_i_mieszkan_2021,5042.htmlhttps://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttp://umlipno.pl/download/1526899631.jpghttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_–_harmonogram_na_2021_rok,4970.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/http://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://www.facebook.com/urzad.miejskiwlipniehttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttp://pogodynka.pl/ostrzezeniahttp://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc