17 września 1939 r. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zawarty między Polską a Rosją Sowiecką w 1932 r., wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał „strefy interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.
Związek Sowiecki zagarnął obszar ponad 190 tys. km kw. z ok. 13 mln mieszkańców – była to ponad połowa powierzchni ówczesnej Polski. Po napaści władze sowieckie aresztowały ponad 200 tys. Polaków; oficerów, policjantów, ziemian, urzędników państwowych, przedstawicieli inteligenckich zawodów. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Prawie 22,5 tys. oficerów, policjantów oraz urzędników państwowych zamordowano na Wschodzie. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich do dziś są nieznane (Źródło: IPN).
W 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, Burmistrz Miasta Lipna Paweł Banasik i Przewodniczący Rady Miejskiej w Lipnie Grzegorz Koszczka złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z terenów ziemi dobrzyńskiej.
Data publikacji: 17 września 2023 r.