W Publicznym Gimnazjum nr 1 w Lipnie rozmawiano o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży – nie tylko w drodze do szkoły, czy podczas pobytu w szkole, ale również o czasie spędzanym z kolegami po lekcjach i w domu .
W lipnowskiej debacie, której moderatorem był zastępca naczelnika Wydziału Prewencji kom. Piotr Czajkowski przy współpracy ze specjalistą ds. patologii i nieletnich st. sierż. Joanną Karpińską, udział wziął Komendant Powiatowy Policji insp. Dariusz Garbarczyk wraz ze swoim zastępcą mł. Insp. Zbigniewem Brzozowskim i oficerem prasowym asp. sztab. Anną Kozłowską, oraz przedstawiciele lipnowskiego ratusza – zastępca burmistrza Dariusz Chmielewski i Barbara Danielecka, szefowa Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Całemu spotkaniu przysłuchiwał się Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Sławomir Światłowski.
Salę, w której odbywała się debata wypełnili rodzice uczniów lipnowskiego gimnazjum.
Spotkanie otworzyła dynamiczna prezentacja zagrożeń, czyhających na dzieci i młodzież, zarówno w drodze do i ze szkoły, podczas przerw między lekcjami, jak też problemy, jakie mogą wystąpić między nastolatkami w czasie wolnym od szkoły – w domu, na osiedlu, w internecie. Oprócz właściwego zachowania na drodze wśród najważniejszych problemów wymieniono uzależnienia – od narkotyków, alkoholu, papierosów, czy też występujące ostatnio uzależnienie od komputera i internetu.
Nie zabrakło wątku poświęconego sposobom i miejscom, w jakich można rozpoznać, czy szukać pomocy w sytuacji podejrzenia, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Kilka razy podkreślono, aby od czasu do czasu podjąć próbę weryfikacji sposobu korzystania przez dziecko z samego komputera, ale też z internetu ze szczególnym naciskiem na portale społecznościowe.
Zastępca burmistrza w swoim wystąpieniu zaapelował do obecnych rodziców, by każdego dnia zachęcali swoje dzieci do korzystania z innych form spędzania wolnego czasu niż komputer i internet – Miejskie Centrum Kulturalne przez cały tydzień prowadzi zajęcia w różnych sekcjach, tak samo sytuacja ma się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie nieodpłatnie można korzystać chociażby z Orlika. Ponadto w naszym mieście działają różnego rodzaju kluby sportowe. Natomiast obecna na spotkaniu Barbara Danielecka zaproponowała zebranym by nie bali się korzystać z pomocy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, gdzie całkowicie bezpłatnie i anonimowo można uzyskać pomoc w zakresie uzależnienia od narkotyków, alkoholu, itp.
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze rozdali obecnym nauczycielom ankiety, które rodzice wypełnią na najbliższych zebraniach klasowych.