Według dotychczasowych tez pierwszy gród Lipno znajdować się miał na Wzgórzu Św. Antoniego. Pierwsze i jak dotąd ostatnie badania domniemanego grodziska w Lipnie przeprowadzono w 1993 r. przez pracowników Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wówczas nasyp wzgórza przecięto ciągiem odwiertów tak, by można było zaobserwować układ stratygraficzny wszystkich trzech platform nasypu. Problem założenia grodowego nie został w tych badaniach rozstrzygnięty. Wokół tego miejsca narosło bardzo dużo legend. Dlatego z inicjatywy Gminy Miasta Lipno wracamy do badań archeologicznych Lipna. Czas na nowe perspektywy badawcze i rozprawienie się z mitami!
Rezultatem tego projektu badawczego będzie lepsze rozpoznanie dziedzictwa archeologicznego oraz podniesienie atrakcyjności i rozpoznawalności gminy i miasta Lipno. Jako metody badawcze w 2021 roku wykorzystane zostaną kwerenda naukowa, badania powierzchniowe, wizja lokalna, pozyskanie informacji o ukształtowaniu terenu z systemu ISOK (LIDAR), badania geomorfologiczne oraz wybranymi metodami tzw. nieinwazyjnymi. Długoterminowym rezultatem tego projektu będzie upamiętnienie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych.
Lipnowskie dziedzictwo kulturowe, w tym archeologiczne zdecydowanie zasługuje na uwagę, badania, ochronę oraz promocję. Badania te z inicjatywy Gminy Miasta Lipno, pod kierunkiem dr Jadwigi Lewandowską rozpoczną się już w najbliższy weekend, w Europejskie Dni Dziedzictwa.
Źródło: nadesłane, dr Jadwiga Lewandowska