Już niebawem, 28 listopada, w naszym województwie rozpocznie się przełączanie sygnału analogowego telewizji na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej.
Cyfryzacja telewizji to zjawisko globalne, którego koordynatorem jest Regionalna Konferencja Radiokomunikacji, której członkiem jest również Polska. Ostateczny termin zakończenia emisji sygnału analogowego mija 17 maja 2015 roku.
Korzyści z telewizji cyfrowej można wymienić następujące:
- lepsza jakość obrazu,
- korzystanie z funkcjonalnej i łatwo dostępnej infrastruktury technicznej i społecznej, co w konsekwencji podniesie jakość życia mieszkańców,
- rozwój społeczeństwa informacyjnego i pewny ogólny dostęp do usług elektronicznych, czy najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
- zmniejszenie kosztów ponoszonych przez nadawców.
Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy obejmie wszystkich obywateli naszego kraju.
Z chwilą wyłączenia na danym obszarze sygnału analogowego odbiór telewizji stracą gospodarstwa odbierające telewizję tylko z emisji naziemnej czyli korzystające z anten indywidualnych oraz w budynkach wielorodzinnych, gdzie funkcjonują tzw. instalacje zbiorowe.
Wyłączanie telewizji naziemnej nie obejmuje klientów platform kablowych i satelitarnych, jak też posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.
Wstępnym kryterium poprawnego odbioru obecnie używanej instalacji może być jakość odbioru TVP-2, a szczególnie teletekstu na stronie 791. Jednak najważniejszym warunkiem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest właściwy dobór anteny i jej odpowiednie ustawienie.
Zwracamy uwagę na zagrożenia w postaci wyłudzaczy i oszustów proponujących niewłaściwe dekodery.