Przed nami pierwszy spis powszechny od chwili, kiedy nasz kraj został włączony do struktur Unii Europejskiej. Obowiązek przeprowadzenia spisu właśnie w roku bieżącym wynika poniekąd z konieczności dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno –społecznej oraz społeczno – ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.
Narodowy spis pozwoli zebrać bardzo szczegółowe informacje o liczbie ludności, jej rozmieszczeniu na terytorium kraju i strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej. Zebrane dane scharakteryzują też gospodarstwa domowe, zasoby i warunki mieszkaniowe na każdym szczeblu podziału terytorialnego kraju.
Stąd też apel do mieszkańców, aby podczas spisu udzielane były ścisłe wyczerpujące odpowiedzi i zgodne ze stanem faktycznym. Dane zebrane przez rachmistrzów zostaną oczywiście spersonalizowane, lecz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa będą chronione w ramach tzw. tajemnicy statystycznej.
Już teraz rachmistrzowie prowadzą obchód przedspisowy, który potrwa do 17 marca. Natomiast w pierwszej dekadzie lipca w drodze wywiadu będzie prowadzony telefoniczny spis kontrolny.
Spisem objęte będą:
- osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach, obiektach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
- mieszkania i budynki, w których znajdują się mieszkania, oraz zamieszkane obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami;
- osoby niemające miejsca zamieszkania.
Po raz pierwszy spis ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w formie elektronicznej, bez użycia formularzy papierowych. Nowością jest również tzw. samospis internetowy, uznawany za najdogodniejszą formę udziału w spisie. Formularze spisowe umożliwiające dokonanie samospisu dostępne będą na stronach www.spis.gov.pl oraz www.stat.gov.pl.