17 marca w kinie Nawojka w Lipnie odbył się festiwal poświęcony żołnierzom wyklętym – niezłomnym. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Lipnie, Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie, Stowarzyszenie Historyczno - Patriotyczne "Tożsamość".
Patronat honorowy nad festiwalem objęli:
Patronat medialny festiwalu:
Goście obecni na festiwalu:
Pierwsza część festiwalu to konkurs piosenki poświęconej żołnierzom wyklętym, który odbył się w trzech kategoriach:
Jury festiwalu w składzie:
nie miało łatwego zadania, jak samo przyznało. Poziom wyrównany, wysoki i z kolejną kategorią coraz wyższy.
Jury przyznało nagrody (I miejsce: 600zł, II miejsce: 500zł, III miejsce: 400zł, wyróżnienie: 100zł w każdej kategorii):
Kategoria - Klasy IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce: Kornelia Szwajkowska – Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż – Nie?”
II miejsce: Michał Kaloski – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Lipnie
III miejsce: Sandra Wnukiewicz – Publiczna Szkoła Muzyczna w Lipnie
Wyróżnienie: Zuzanna Zwierzchowska – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lipnie
Kategoria - Klasa VII szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne:
I miejsce: Gabriela Brzozowska – Zespół Szkół Katolickich w Śremie
II miejsce: Małgorzata Gabryszewska – Publiczna Szkoła Muzyczna w Lipnie
III miejsce: Szymon Buczkowski – Zespół Szkół w Chrostkowie
Wyróżnienie: Natalia Jędrzejewska – Szkoła Podstawowa w Skępem
Dodatkowe wyróżnienie w tej kategorii za tekst piosenki, kompozycję i towarzyszenie na gitarze otrzymał Jakub Brzozowski – tą piosenką jego siostra zajęła I miejsce.
Kategoria - Szkoły średnie i osoby dorosłe:
I miejsce: Oliwia Rochnowska – Zespół Szkół w Rypinie
II miejsce: Aleksandra Pryl - Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż – Nie?”
III miejsce: Karolina Zielińska – Kowalewo Pomorskie
Wyróżnienie: Katarzyna Popławska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, osobom nagrodzonym gratulujemy.
Druga część festiwalu to projekcja filmu „Ucieczka z piekła” opowiadająca o ucieczce rotmistrza Witolda Pileckiego z Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz do Nowego Wiśnicza. Film przedstawia zespół Forteca (gwiazdę poprzedniego festiwalu), która wygrała casting na udział w tym filmie i pokonała trasę ucieczki rotmistrza i towarzyszy z podobnym ekwipunkiem, śpiąc w podobnych warunkach, jedząc podobne pożywienie. Po filmie nasz honorowy gość – Andrzej Pilecki opowiedział o powstawaniu filmu, o swoim ojcu Witoldzie, próbie dowiedzenia się prawdy o jego zwłaszcza ostatnich latach życia, o przeprowadzkach i ukrywaniu się w powojennej niby wolnej Polsce. Pan Andrzej odpowiadał również na pytania publiczności, m.in. o swojej mamie, o życiu przed wojną, nie zabrakło anegdot. Ten bardzo skromny i ciepły człowiek zdobył serca zgromadzonej publiczności, przede wszystkim młodzieży, która chętnie upamiętniała spotkanie wspólnym zdjęciem.
Trzecia część festiwalu to koncert rapera – Tadka Polkowskiego, który przed każdym utworem wprowadza słuchacza w jego klimat przypominając dane historyczne, często też nawiązując do współczesności. Była to nietypowa i wspaniała zarazem lekcja historii zwłaszcza dla młodego pokolenia, które również z Tadkiem po koncercie stawało do pamiątkowego zdjęcia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na festiwal upamiętniający żołnierzy wyklętych – bohaterów, którzy „… nie są żadną bandą, tak jak ich zdrajcy nazywają …” (płk. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”). Dziękujemy również sponsorom, bez których byłoby o wiele trudniej przygotować na tak wysokim poziomie powyższe przedsięwzięcie:
Organizatorzy