NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Środa 24 kwietnia 2024 r.
Imieniny obchodzą Aleks, Grzegorz, Aleksander

Informator ZUS


Informator ZUS
Legitymacja ZUS, plik banknotów i monety (grafika ZUS)

Na izolacji domowej można pracować zdalnie

Od 5 grudnia br. praca zdalna możliwa jest także w trakcie izolacji domowej. Jeżeli pracodawca lub zatrudniający wyrazi zgodę na świadczenie w trybie zdalnym pracy określonej w umowie, to pracownik czy inna osoba zatrudniona będzie otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Tak jak i w przypadku kwarantanny nie można pracować i jednocześnie pobierać „chorobowego”. Natomiast w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia zawsze można przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy pod warunkiem, że jest się objętym ubezpieczeniem chorobowym. Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie odbywającej izolację w warunkach domowych stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata „chorobowego” w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy. Zatem również wykonywanie pracy zdalnej w okresie izolacji domowej stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego. Nie można równocześnie pracować i pobierać „chorobowego”. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nowelizacja ustawy covidowej umożliwia wykonywanie pracy zdalnej w czasie izolacji w warunkach domowych. Przyjęte rozwiązanie skierowane jest do osób objętych izolacją domową, które przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie. Jeśli choremu w trakcie izolacji się pogorszy, będzie mógł przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy.

Dyżur telefoniczny ZUS

Korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych, to temat kolejnego dyżuru telefonicznego z ekspertami ZUS. Dyżur przeznaczony jest zarówno dla osób prowadzących lub rozpoczynających prowadzenie własnej firmy, jak i również dla pracowników biur rachunkowych. Eksperci odpowiadać będą na pytania 14 grudnia w godz. od 09.00 do 11.00 pod numerem telefonu 56 450 68 86 oraz pod numerem 56 450 69 59. W czasie dyżuru będzie można dowiedzieć się o zasadach wypełniania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz korygowania ich nieprawidłowości. Natomiast w godz. od 09.00 do 11.00 pod numerem telefonu 54 230 73 62 eksperci wyjaśnią, kto może ubiegać się o wyrównanie obniżonego zasiłku w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Z kolei osoby zainteresowane tematem jak założyć konto i z niego korzystać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS czy platformie ePUAP  mogą skorzystać z dyżuru eksperckiego, który odbędzie się 15 grudnia w godz. od 10.00 do 12.00 pod numerem telefonu 54 230 73 83.

Masz dług w ZUS? Zadzwoń do eksperta

Przedsiębiorca, który zalega z płatnościami wobec ZUS może spłacić dług w ratach, starać się  o jego odroczenie, a nawet umorzenie. Jakie należności można objąć ulgą lub umorzyć, jakie dokumenty do ZUS-u w tym celu złożyć? Między innymi o tych zagadnieniach będzie można porozmawiać 16 grudnia z ekspertem ZUS podczas dyżuru telefonicznego. Ekspert będzie odpowiadał na pytania w godz. od 09.00 do11.00 pod numerem telefonu 56 610 94 39. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Weź udział w bezpłatnym webinarium

Toruński oddział ZUS zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium w trakcie, którego eksperci wyjaśnią, o czym należy pamiętać pobierając świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS i osiągając dodatkowe przychody. Spotkanie odbędzie się w formie szkolenia on-line 16 grudnia o godz. 9.00 za pośrednictwem Cisco Webex Meeting. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeśli ktoś ma pytania, które świadczenia podlegają rozliczeniom, jakie są dopuszczalne progi dochodów, jakie zarobki spowodują, że ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, a także jaka kwota przychodu ma wpływ na wypłatę renty socjalnej, na czym polega rozliczenie świadczeń emerytalno-rentowych i jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia - na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ZUS w trakcie szkolenia.

Zapisy na webinarium przyjmowane są do 14 grudnia na adres: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl. W  treści należy wskazać datę i temat webinarium, liczbę uczestników (imiona i nazwiska), a także numer telefonu do kontaktu.

W oczekiwaniu na Tarczę branżową możesz złożyć wniosek o odroczenie płatności

Płatnicy, którym 10 i 15 grudnia upływa termin na opłacenie składek za listopad 2020 r. i którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 6.0, mogą już teraz złożyć wnioski o odroczenie terminu płatności składek listopadowych np. o miesiąc.  Mogą również zdecydować się na opłacenie składki za listopad w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc.

W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy antykryzysowej, która zakłada m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br. Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 6.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek listopadowych np. o miesiąc. Wnioski w tej sprawie można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą.– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Płatnik może również zdecydować się na opłacenie składki za listopad w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc. Wówczas – zgodnie z projektowanymi przepisami – opłacone składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za listopad i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty.- dodaje rzeczniczka.

- Nasza propozycja dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0, po poprawkach zarówno na etapie prac sejmowych jak i senackich, oczekują obecnie na swój ostateczny kształt. Przewidują one m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność, co do docelowego stanu prawnego – wyjaśnia Krystyna Michałek.

Przywrócenie 100 proc. zasiłku chorobowego dla medyków

Od 5 września br. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni mają prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Na 100 proc. świadczenia chorobowego może również liczyć straż gminna i ochotnicy straży pożarnej. Prawo do 100 proc. świadczenia będzie przysługiwać uprawnionym osobom, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Tak wynika z nowelizacji przepisów. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nowe przepisy umożliwiają od 5 września br. wyrównanie zasiłku chorobowego z 80 proc. do 100 proc. podstawy wymiary zasiłku osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych, straży gminnej i ochotniczej straży pożarnej. Przeliczenie obniżonego zasiłku będzie następowało na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca/zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, może to zrobić elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłku przekazuje do ZUS odpowiednio druk Z-3 lub Z-3a, a prowadzący działalność ZAS-53. We wniosku należy m.in. potwierdzić, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. A w przypadku osób wykonujących zadania członka ochotniczej straży pożarnej dodatkowo dołączyć oświadczenie, że niezdolność do pracy lub poddanie kwarantannie, izolacji powstało w związku z wykonywaniem zadań członka ochotniczej straży pożarnej. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Na 100 proc. chorobowego mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Zmiana przepisów w ich przypadku następuje od 29 listopada br. Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków przekazuje w ciągu 7 dni do ZUS-u druk Z-3 lub ZUS Z-3a. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Do wniosku należy także dołączyć oświadczenie ubezpieczonego potwierdzające, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. Z kolei osoba prowadząca działalność gospodarczą do wniosku o zasiłek chorobowy ZAS-53 powinna dołączyć scan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia. Może to zrobić za pośrednictwem portalu PUE ZUS.  – dodaje rzeczniczka. Ze zmiany mogą skorzystać osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_samorzadowe_2024,368.htmlhttps://umlipno.bipgov.net/p,wybory_do_parlamentu_europejskiego_2024,369.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.html http://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/download/1687325319.pdfhttps://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc