NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Wtorek 26 listopada 2024 r.
Imieniny obchodzą Konrad, Leonard, Sylwester

Informator ZUS


Informator ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (grafika ilustracyjna, foto:ZUS)

Uwaga! Upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA

Do końca marca płatnicy, którzy w ubiegłym roku zatrudniali pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zobowiązani są do złożenia dokumentu ZUS ZSWA za 2020 r.

Formularz ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz opłacania za tych pracowników składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co zawrzeć w formularzu ZUS ZSWA

W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek, osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których była wykonywana. Należy również podać kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy. Co do zasady zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnik składek przekazuje do ZUS do 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy. Termin na złożenie ZSWA za 2020 r. upływa 31 marca 2021 r. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Szczegółowe informacje dotyczące zasad wypełnienia dokumentu ZUS ZSWA można znaleźć w poradniku

Wciąż można wnioskować o zwolnienie ze składek i postojowe

Tylko do końca kwietnia przedsiębiorcy z określonych branż mogą wnioskować o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r., styczeń i luty. Wniosek RDZ-B7 można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). To m.in. zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe. Warto odwiedzić naszą stronę internetową www.zus.pl i zapoznać się z możliwościami otrzymania wsparcia – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek za grudzień, styczeń i luty można złożyć do 30 kwietnia. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, powinni również pamiętać, aby do 31 marca przekazać dokumenty rozliczeniowe za objęty zwolnieniem okres, chyba że są zwolnieni z obowiązku ich składania. Z kolei wnioski o postojowe przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Emeryci i renciści polubili rachunki bankowe

Coraz więcej seniorów chce by ich świadczenie z ZUS, było przekazywane na konto w banku. W województwie kujawsko-pomorskim już 77 proc. emerytów i rencistów woli przelew pieniędzy na rachunek bankowy niż wyczekiwanie na wizytę listonosza.

Świadczenia wypłacane przez ZUS osobom, które mieszkają w Polsce, mogą być przekazywane na adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania lub do korespondencji. Mogą być również przekazywane na rachunek bankowy w Polsce. To świadczeniobiorca decyduje, w jaki sposób chce, aby świadczenie z ZUS było do niego przekazywane. Raz podjętą decyzję w momencie składania wniosku np. o emeryturę czy rentę zawsze można zmienić. Jeśli do tej pory emeryt otrzymywał świadczenie w gotówce, a chce by jego emerytura, była przekazywana na konto w banku, to wystarczy, że złoży w ZUS formularz EZP. Może również dokonać takiej zmiany, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nowi świadczeniobiorcy chętniej decydują się, aby ich świadczenie, było przekazywane na konto w banku. Świadczy o tym, chociażby fakt, że w oddziale ZUS w Bydgoszczy 100 proc. nowo przyznanych nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych jest przekazywana na rachunek w banku, a w Toruniu 83,3 proc. W przypadku nowo przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy w bydgoskim oddziale ZUS jest to 84,8 proc., a w toruńskim oddziale ZUS 85,7 proc. Natomiast nowo przyznane emerytury kształtują się odpowiednio 82,5 proc. i  78,1 proc.

Mimo że coraz więcej osób pobiera świadczenia na konto bankowe, to w dalszym ciągu jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. To właśnie dla tych osób ZUS prowadzi kampanie edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku. Mając swój osobisty rachunek bankowy, można w szybki i wygodny sposób otrzymać świadczenie, zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Wypłata świadczeń na rachunek bankowy to także większe bezpieczeństwo dla seniorów. Ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych, jako „metoda na wnuczka” czy „na policjanta”. Warto, więc wybrać najlepszą i najbezpieczniejszą formę otrzymywania pieniędzy – informuje rzeczniczka. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie internetowej zus.pl.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc