Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 23 maja. Jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które wydłuża okres korzystania ze świadczenia.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności oraz rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Świadczenie przysługuje m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie z powodu koronawirusa. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny- informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Świadczenie nie należy się, jeśli maluchem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.
Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.
Ponad 65 tysięcy osób skorzystało już z e-wizyty w ZUS. Zainteresowanie nową i bezpieczną usługą systematycznie rośnie. Codziennie spotkanie online z ekspertem rezerwuje niemal tysiąc klientów. W województwie kujawsko-pomorskim z tej usługi skorzystało już 3,5 tys. klientów.
Nie trzeba przychodzić do ZUS, by załatwić swoje sprawy. Można w łatwy i bezpieczny sposób bez wychodzenia z domu spotkać się online z ekspertem ZUS. Wystarczy mieć dostęp do internetu, smartfon, tablet lub komputer z kamerką. Samo umawianie wideorozmowy jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl, odszukać zakładkę e-wizyta i kliknąć link „Umów się na e-wizytę”. Można samemu wybrać dogodny termin i godzinę wizyty. Podczas e-wizyty można załatwić większość swoich spraw związanych m.in.z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków czy potwierdzeniem profilu PUE. Z e-wizyty mogą również skorzystać osoby niesłyszące i niedowidzące, a także osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
ZUS wprowadził e-wizytę niemal 8 miesięcy temu, za jej wdrożenie otrzymał prestiżowe wyróżnienie European Quality Certificate 2020. To dowód uznania dla najlepszych pod względem jakości rozwiązań na rynku.
Od października na spotkanie online zdecydowało się ponad 65 tys. osób, w tym 3,5 tys. w województwie kujawsko-pomorskim. Liczba umówionych wizyt jest zdecydowanie większa, bo sięga 111,5 tys. Jednak 16,6 tys. umówionych spotkań zostało anulowanych, a ok. 30 tys. porzuconych, czyli takich, w których klient nie nawiązał kontaktu z naszym ekspertem, ani nie odwołał e-wizyty. - Przypominamy, że w każdym momencie można z e-wizyty zrezygnować. Wystarczy kliknąć link „Zrezygnuj z e-wizyty”, który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację. Dzięki temu na taką rozmowę będzie mógł umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Nie odwołując spotkania, którego już nie potrzebujemy pozbawiamy inne osoby możliwości skorzystania w tym czasie z wideokonsultacji – mówi rzeczniczka
Do tej pory w skali kraju najwięcej pytań dotyczyło emerytur i rent – łącznie niemal 20,2 tys. w tym 939 dotyczyło świadczeń międzynarodowych. W związku z pandemią i wprowadzanymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej dużym zainteresowaniem cieszyły się również kwestie związane z prowadzeniem firmy. Z e-wizyty skorzystało ponad 17,2 tys. przedsiębiorców. Blisko 15,4 tys. osób dzięki wideorozmowie wyjaśniło kwestie związane z wypłatą zasiłków. W czasie pandemii rośnie też zainteresowanie Platformą Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Nasi eksperci potwierdzili profil PUE podczas e-wizyt już dla 10,2 tys. osób.
Warto wiedzieć!
Osoby, które chciałyby na miejscu w placówce porozmawiać z ekspertem ZUS, mogą takie spotkanie umówić na konkretny dzień i godzinę przez PUE ZUS lub telefonicznie dzwoniąc pod nr telefonu 52 34 18 126 (to numer telefonu dla umawiania wizyt w placówkach ZUS w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępólnie Krajeńskim) oraz pod nr telefonu 54 230 73 76 (to numer telefonu dla umawiania wizyt w placówkach ZUS w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu).
Kod wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszenia do ubezpieczeń
Od 16 maja zmienią się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Na dokumencie zgłoszeniowym pojawi się dodatkowe pole do uzupełnienia z kodem wykonywanego zawodu. Od tej daty nie będzie można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych.
Od 16 maja w formularzach zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba będzie podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. Podawany w formularzach kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów, która określona jest przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. W programie Płatnik i ePłatnik kod ten będzie dostępny z rozwijanej listy - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Obowiązek podawania na dokumentach zgłoszenia do ubezpieczeń (ZUS ZUA lub ZUS ZZA) kodu wykonywanego zawodu będzie dotyczył dokumentów składanych do ZUS od 16 maja 2021 r. Od tej daty nie będzie można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych.
Nie każdy wie, że środki zgromadzone na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jak i zebrane na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym są dziedziczone. Dlatego toruński oddział ZUS organizuje dyżur telefoniczny, którego tematem będzie wypłata środków z subkonta w ZUS. Dyżur odbędzie się w środę, 19 maja. Podczas dyżuru będzie można zapytać ekspertów m.in.:
Odpowiedzi na pytania będzie można uzyskać w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 93 12. Na pytania jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta w ZUS, odpowiadać będą Alicja Smolińska, Zastępca Dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS w Toruniu oraz Malwina Hassenpflug z Wydziału Ubezpieczeń i Składek - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego