Mieszkańcy regionu bardzo chętnie korzystają z bezpłatnych telefonicznych porad ekspertów ZUS, dlatego placówki ZUS uruchamiają kolejne dyżury, które odbywać się będą od 14 do 18 czerwca. Podczas dyżurów będzie można zadać pytania dotyczące m.in.: korygowania dokumentów ubezpieczeniowych, ulg w spłacie należności, rehabilitacji leczniczej, kapitału początkowego, zasiłków, rent czy nowoczesnych e-usług w ZUS - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
O zasady korygowania dokumentów ubezpieczeniowych będzie można zapytać ekspertów 14 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 450 69 59. Dyżur dotyczący rehabilitacji leczniczej odbędzie się 15 czerwca w godz. 7-9.00 pod nr tel. 56 610 93 59. W trakcie tego dyżuru eksperci wyjaśnią kto może ubiegać się o sanatorium z ZUS, na jakie schorzenia można wyjechać, a także jak uzyskać skierowanie. Również 15 czerwca będzie można zapytać o kapitał początkowy, który ma istotne znaczenie na wysokość emerytury. Eksperci będą do dyspozycji w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 498 35 81. Z kolei osoby zainteresowane tematem jak założyć konto i z niego korzystać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS czy platformie ePUAP mogą skorzystać z dyżuru eksperckiego, który odbędzie się 15 czerwca w godz. 10 -11.30 pod nr tel. 54 280 28 34. Konto PUE ZUS jest niezbędne np. w celu aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego.
Natomiast o zasady udzielania ulg w spłacie zadłużenia i umarzania należności z tytułu składek będzie można zapytać ekspertów 15 czerwca w godz. 10-13.00 pod nr tel. 56 450 68 92 i 17 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 610 93 02.
Wszelkie kwestie, które dotyczą zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego zostaną omówione podczas dyżurów telefonicznych, które odbędą się 16 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 502 008 688 i pod nr tel. 54 230 73 82 oraz 17 czerwca w godz. 9-00-11.00 pod nr tel. 56 610 93 32. Z kolei 18 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 54 230 73 17 będzie można dowiedzieć się kto może ubiegać się o rentę rodzinną, socjalną czy rentę z tytułu niezdolności do pracy.
17 czerwca w godz. 10-11.30 odbędzie się bezpłatne szkolenie online prowadzone przez ekspertów bydgoskiego i toruńskiego oddziału ZUS oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W trakcie szkolenia eksperci wyjaśnią, dlaczego warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami, a także co zrobić, by uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia dla pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością. Podpowiedzą także, na jaką pomoc finansową może liczyć niepełnosprawny, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Eksperci wyjaśnią także, czy osoby z niepełnosprawnością, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe mogą wykonywać pracę zarobkową. Zgłoszenia do udziału w szkoleniu przyjmowane są do 14 czerwca pod adresem: mkucinska@pfron.org.pl (w zgłoszeniu należy podać swój numer kontaktowy oraz ilość osób deklarujących udział). Po otrzymaniu zgłoszenia zostanie do Państwa wysłany link do szkolenia, które odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams- mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pracodawców, biura rachunkowe oraz osoby z niepełnosprawnościami prowadzącymi własną firmę.
Placówki ZUS w regionie organizują kolejne telefoniczne dyżury z ekspertami, które odbędą się w dniach od 21 do 30 czerwca. Pytać będzie można m.in. o zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, o zgłaszanie do ZUS-u umów o dzieło, e-usługi w ZUS, rentę socjalną, rentę rodzinną, świadczenia międzynarodowe, emerytury czy zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Harmonogram dyżurów telefonicznych:
Na pytania czy pełnoletnie dziecko ma prawo do renty rodzinnej i jakie musi spełniać warunki, czy pobierając rentę rodzinną, można równocześnie pobierać rentę socjalną, do kiedy dziecko może pobierać rentę rodzinną, kiedy wdowa ma prawo do renty rodzinnej i czy pobierając to świadczenie, może pracować, odpowiadać będą Wanda Stróżyk, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń Oddziału ZUS w Toruniu oraz Renata Kotas z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych.
W trakcie dyżuru będzie można zapytać eksperta, jakie należy spełnić warunki, aby otrzymać świadczenie międzynarodowe, jakie dokumenty i gdzie należy złożyć, kiedy można liczyć na dopłatę do minimum w przypadku przyznania świadczenia w wysokości niższej niż minimalna emerytura, jakie świadczenia ZUS może przekazywać za granicę, a także co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie z ZUS, gdy mieszka się za granicą, gdzie złożyć wniosek.
Dyżur telefoniczny będzie pełniła Jolanta Tesz, Naczelnik Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych Oddziału ZUS w Toruniu
Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim