Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie, dlatego nie warto czekać z jego założeniem na ostatnią chwilę. Bydgoski i toruński ZUS organizuje dla przedsiębiorców specjalne dyżury telefoniczne, podczas których będzie można zapytać jak założyć konto na PUE ZUS i z niego korzystać, a także jak udzielić pełnomocnictwa do PUE ZUS - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Eksperci będą udzielać informacji:
Osoby, które pobierają świadczenia długoterminowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, muszą pamiętać o tym, aby na bieżąco informować ZUS o zmianie adresu zamieszkania i numeru rachunku bankowego. Niedopełnienie tej formalności może mieć wpływ nie tylko na obieg informacji, ale także na wypłatę emerytury czy renty.
Każdą zmianę adresu, numeru rachunku bankowego emeryt, rencista czy pobierający inne świadczenie wypłacane przez ZUS powinien zgłosić do Zakładu najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura, renta zostanie zwrócona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wciąż zdarzają się klienci, którzy o tym obowiązku zapominają. Składają dyspozycję zmiany danych kilka dni przed datą wypłaty świadczenia i jednocześnie zamykają poprzedni rachunek bankowy. Przekazanie pieniędzy pod błędny adres, czy na nieistniejący już numer konta powoduje, że emerytura, czy renta zostaje zwrócona do ZUS, a senior musi dłużej czekać na przekaz z poczty lub przelew bankowy - dodaje rzeczniczka.
By uniknąć takiej sytuacji, należy jak najszybciej poinformować ZUS o zmianie adresu, pod którym zamieszkujemy czy numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazywana emerytura, renta czy inne świadczenie długoterminowe. Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych ma duży wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń. Osoby mieszkające w Polsce zmianę danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego mogą złożyć na druku EZP. Formularz można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Konto na PUE ZUS ma już 10,7 mln osób, w tym 89 proc. osób prowadzących własną działalność i przeszło 87 proc. właścicieli małych firm, którzy zatrudniają do 5 osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 30 grudnia br., PUE powinni mieć założone wszyscy płatnicy.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działalność gospodarczą prowadzi niemal 135 tys. płatników składek. Do tej pory 10 proc. z nich nie ma jeszcze założonego profilu na PUE ZUS. Coraz mniej czasu zostało na jego założenie. Od nowego roku wszyscy płatnicy składek, nawet ci którzy opłacają składkę tylko za siebie, muszą mieć aktywny profil na PUE ZUS. Jeżeli nie założą go do 30 grudnia, to do końca stycznia ZUS zrobi to za nich. W tym celu płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
PUE ZUS to bardzo wygodne narzędzie dla naszych przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać z jego założeniem do ostatniej chwili. Profil PUE ZUS daje przedsiębiorcom wiele możliwości pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale też na odbieranie korespondencji z ZUS. Przedsiębiorcy mogą tą drogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUSi przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu). Pracodawca z profilem PUE ma również stały dostęp do informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników – dodaje rzeczniczka.
Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybieramy sposób rejestracji i potwierdzamy swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS –wyjaśnia Krystyna Michałek.
Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń on-line organizowanych przez Zakład, a także eksperckich dyżurów telefonicznych. Informacje o szkoleniach i dyżurach telefonicznych dostępne są na stronie internetowej zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia.
Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim