O zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy i świadczenie rehabilitacyjne będzie można zapytać ekspertów 14 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 389 40 23.
12 czerwca w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 450 67 21 będzie można zapytać o zasady przeliczania emerytur i rent, a w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 46 o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Z kolei 13 czerwca w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 450 67 21 eksperci będą udzielać informacji w sprawie dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS, e-wizyty to temat kolejnego dyżuru telefonicznego, który odbędzie się 12 czerwca w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 494 70 28 i w godz. 9-10.30 pod nr tel. 502 008 688, 13 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 389 40 25 oraz 14 czerwca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 54 280 95 88.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach online, które odbędą się w czerwcu. Szkolenie odbędzie się 13 czerwca o godz. 9.00 i dotyczyć będzie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, potocznie nazwanym świadczeniem Mama 4 plus. Na szkolenia obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kolejne szkolenie zaplanowano na 18 czerwca na godz. 10.00. Dotyczyć ono będzie zasad ustalenia okresu zasiłkowego oraz przyznawania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Zapisy na to szkolenie przyjmowane są do 16 czerwca pod adresem szkolenia_bydgoszcz@zus.pl.
Ostatnie czerwcowe szkolenie online „Potwierdzenia danych z ZUS na portalu PUE ZUS” odbędzie się 27 czerwca o godz. 9.00. Zgłoszenia na szkolenie przyjmowane są pod adresem sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl.
Wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na obecnie trwający okres świadczeniowy można składać tylko do końca czerwca br. Jeśli rodzic spóźni się i przekaże wniosek po terminie, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia formularza. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.
Rodzice i opiekunowie już od lutego składają wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca br. i potrwa do końca maja przyszłego roku. Pierwsze wypłaty zostały już zrealizowane. Od początku czerwca do uprawnionych osób trafi łącznie blisko 2 miliardy złotych dla ok. 2,4 mln dzieci- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kiedy będzie wypłata świadczenia
Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 800 plus, pierwszą wypłatę świadczenia na nowy okres otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli dokumenty w maju- do 31 lipca, a jeśli, w czerwcu – do końca sierpnia. Ci, którzy formularzy jeszcze nie złożyli warto, aby się pospieszyli. Wnioski na obecny okres świadczeniowy tj. 2024/2025 przyjmowane są tylko do końca czerwca br. W przypadku złożenia dokumentów po tym terminie, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Zatem jeśli ktoś zapomni wysłać formularz o 800 plus w czerwcu i zrobi to dopiero w lipcu, to za czerwiec świadczenie nie będzie mu przysługiwało. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka. Dlatego warto pilnować terminów, by nie stracić prawa do świadczenia.
Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia. W całym kraju od 1 lutego na nowy okres świadczeniowy do ZUS-u wpłynęło ponad 4,1 mln wniosków o 800 plus na 6,5 mln dzieci.
Do 31 lipca przyszli emeryci mogą zmienić decyzję w sprawie przekazywania części składki emerytalnej na subkonto w ZUS-ie lub do OFE. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.
Ubezpieczony może zdecydować, że całość składki na II filar w wysokości 7,3 proc. będzie zapisywana na subkoncie w ZUS-ie. Natomiast w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej, w wysokości 2,92 proc. do OFE, na subkoncie prowadzonym przez ZUS będzie zapisywana pozostała część składki w wysokości 4,38 proc. Jeśli ubezpieczony nie chce nic zmieniać w dotychczasowym podziale składki, to nie należy składać żadnego wniosku.
Decyzję o zapisywaniu składki tylko na subkoncie w ZUS-ie mogą podjąć osoby, które mają przekazywaną składkę emerytalną do OFE i nie są objęci tzw. „suwakiem bezpieczeństwa” (tj. nie są w wieku niższym o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącym 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Natomiast oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE mogą złożyć ubezpieczeni, których tzw. „suwak bezpieczeństwa” również nie dotyczy i ich składka nie jest przekazywana do OFE, bo np. nie złożyli oświadczenia o jej przekazywaniu do OFE lub nie są członkami OFE, a całość ich środków na II filar zapisywana jest na subkoncie w ZUS-ie - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Potrzebne oświadczenie
Aby część składki emerytalnej zamiast do ZUS-u trafiała do OFE albo odwrotnie, trzeba złożyć oświadczenie. Pisemny wniosek w tej sprawie można dostarczyć do w ZUS-u osobiście, wysłać za pośrednictwem poczty lub przekazać drogą elektroniczną, korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Formularze oświadczenia (ZUS-US-OFE-03) dostępne są w placówkach ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl oraz na Platformie Usług Elektronicznych.
Ważne
Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE.
Kolejne okno transferowe będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.
Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim