NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Sobota 22 lutego 2025 r.
Imieniny obchodzą Marta, Małgorzata, Piotr

Informator ZUS


Informator ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (grafika ilustracyjna, foto:ZUS)

Jak przygotować się do wizyty w ZUS, aby złożyć wniosek o rentę wdowią?

Wniosek o tzw. rentę wdowią można złożyć na formularzu ERWD. Osoby potrzebujące wsparcia w wypełnieniu formularza mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS-u.

Od stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli łączenie wypłaty własnego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Do ZUS-u wpłynęło ponad 344 tys.  takich wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim  złożono 22,3 tys. Warto podkreślić, że aż w 91 proc. o zbieg prawa do świadczeń ubiegają się kobiety – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Na złożenie wniosku pozostało jeszcze kilka miesięcy

Aby otrzymać „rentę wdowią” od początku, czyli od lipca, wniosek należy złożyć do 31 lipca bieżącego roku. Zanim wdowa lub wdowiec dostarczą wypełniony formularz warto upewnić się, czy zostało ustalone prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jeśli jest przyznane prawo jedynie do jednego świadczenia, a jednocześnie spełnione są warunki do uzyskania drugiego, należy najpierw złożyć wniosek o to drugie świadczenie, a dopiero, po nim o zbieg prawa do świadczeń– dodaje rzeczniczka.

Wniosek o „rentę wdowią” można złożyć także w przypadku, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. Przykładem może być sytuacja, w której wypłacana  jest własna emerytura i złożony został wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku. Jeżeli klient ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o „rentę wdowią”.

ZUS pomoże wypełnić wniosek

Osoby potrzebujące wsparcia w wypełnieniu wniosku mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS-u. Podczas wizyty w placówce pracownik zapyta m.in. o numer PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także o wspólność małżeńską, czyli czy prowadzone było wspólne gospodarstwo domowe, czy małżonkowie wspólnie zamieszkiwali  lub łączyły ich inne więzy. Na wizytę w placówce ZUS należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport. Można również skorzystać z e-Dowodu dostępnego w aplikacji „mObywatel”, który umożliwi pracownikowi Sali Obsługi Klientów potwierdzić tożsamość.  Należy również podać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana „renta wdowia”. Jeśli dotychczas ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, klient ma możliwość kontynuowania tego sposobu lub zmiany na wypłatę bezpośrednio na konto w banku.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania „renty wdowiej”, można skorzystać ze specjalnej ankiety, która znajduje się  na stronie internetowej ZUS-u. Po jej wypełnieniu można też obliczyć  przy pomocy udostępnionego kalkulatora szacunkową wysokość „renty wdowiej”.

Rodzicu, złóż wniosek o 800 plus do końca kwietnia, by zapewnić sobie ciągłość wypłat

Od 1 lutego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 1,9 mln wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres 2025/2026. Wnioski te obejmują ponad 2,9 mln dzieci. Pierwsze przelewy rozpoczną się w czerwcu.

Świadczenie wychowawcze 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do tego wsparcia nie zależy od dochodów rodziny ani od aktywności zawodowej rodziców. Obecnie ZUS wypłaca świadczenia wychowawcze przyznane na bieżący okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja br. Osoby uprawnione, które chcą kontynuować pobieranie świadczeń w kolejnym okresie, muszą złożyć wniosek do ZUS-u. Termin na złożenie wniosku upływa 30 czerwca - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

- Warto pospieszyć się i złożyć wniosek do 30 kwietnia, aby zapewnić ciągłość wypłaty świadczeń. Rodzice, którzy złożą prawidłowo wypełniony wniosek o 800 plus na nowy okres do końca kwietnia, otrzymają wypłatę  świadczenia do 30 czerwca – mówi rzeczniczka.

Uwaga!

Rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2025 roku składają dwa wnioski:

  • pierwszy na okres świadczeniowy 2024/2025, który zakończy się 31 maja,
  • drugi na okres świadczeniowy 2025/2026, który rozpocznie się 1 czerwca.

Jak złożyć wniosek

Rodzice mają do wyboru kilka sposobów składania wniosków o 800 plus. Mogą to zrobić za pośrednictwem profilu na PUE/eZUS, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz aplikacji mZUS, dostępnej na urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe i tablety.

Wszystkie informacje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE/eZUS, niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną, czy portal Emp@tia. W przypadku, gdy rodzic złożył wniosek za pośrednictwem banku lub portalu Emp@tia, a nie posiada profilu na PUE/eZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie utworzy taki profil na podstawie danych zawartych we wniosku.

Płatnicy składek mogą już składać wnioski w konkursie na poprawę warunków BHP

Rozpoczął się nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów mających na celu poprawę bezpieczeństwa pracy. W puli jest 140 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 10 marca – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach konkursu każdy płatnik składek ma szansę na uzyskanie dofinansowania w wysokości od 10 do 300 tysięcy złotych brutto, przy czym maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 80% wartości projektu. Na ten cel przeznaczono łącznie 140 milionów złotych. Projekty mogą obejmować m.in. zakup maszyn, urządzeń  i sprzętu chroniącego przed hałasem, drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, a także urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pracy na wysokości – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Dzięki uzyskanym środkom można nabyć m.in. jonizatory powietrza, siatki ochronne, środki ochrony indywidualnej, schodołazy, oświetlenie, filtrowentylację, podesty ruchome (wiszące, masztowe, stacjonarne), podesty ruchome przejezdne (wolnobieżne, przewoźne), w tym wózki kompletacyjne podnoszące pracownika wraz z ładunkiem. Lista możliwości jest naprawdę ogromna – dodaje rzeczniczka.

O dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko płatnicy składek, którzy zatrudniają pracowników. Wniosek mogą złożyć także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników, o ile odprowadzają za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ważne jest, aby przedsiębiorcy biorący udział w konkursie nie mieli zaległości w opłacaniu składek i podatków. Nie mogą również znajdować się w stanie upadłości, być objęci zarządem komisarycznym ani być w trakcie likwidacji, postępowania upadłościowego lub układowego z wierzycielem. Z dofinansowania nie będą mogły skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat otrzymały takie wsparcie z ZUS lub zostały zobowiązane do jego zwrotu.

Wnioski tylko do 10 marca

Wniosek o dofinansowanie, wraz z niezbędną dokumentacją, można składać wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl, w terminie do 10 marca.

Rozpatrzenie wniosku przebiega w dwóch etapach. Na początku pracownicy ZUS-u dokonują analizy formalnej wniosków, sprawdzając ich poprawność i kompletność oraz weryfikując, czy płatnik składek spełnia warunki do uzyskania dofinansowania. Po uzyskaniu pozytywnej oceny formalnej wnioski są przekazywane do oceny merytorycznej, którą przeprowadzą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. To właśnie oni wybiorą najlepsze projekty, mające na celu zmniejszenie ryzyka wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.  Lista rankingowa projektów, które otrzymały pozytywną ocenę, zostanie opublikowana na stronie www.zus.pl oraz na stronie BIP najpóźniej do 31 grudnia br.

Szczegółowe warunki konkursu oraz dokumenty do pobrania są dostępne na stronie zus.pl/prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Wszelkie pytania dotyczące konkursu można kierować na adres e-mail: konkurs@zus.pl.

Wcześniejsi emeryci i renciści – czas na coroczne rozliczenia z ZUS

Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości. Rencistów oraz wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), obowiązują limity dotyczące dorabiania do świadczeń. Dlatego osoby te są zobowiązane do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach, które osiągnęły w ubiegłym roku – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Przychody są rozliczane na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład pracy emeryta lub rencisty. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą składają własne oświadczenie, w którym deklarują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jako swój przychód. Warto zaznaczyć, że do rozliczenia uwzględniane są również przychody z pracy za granicą oraz te uzyskiwane z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o wysokości zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Nawet jeśli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie może nie wiązać się z żadnymi konsekwencjami finansowymi.

Ile mogliśmy zarobić w ubiegłym roku?

W 2024 roku dopuszczalna roczna kwota przychodu wyniosła 65 611,40 zł brutto,  natomiast graniczna roczna kwota przychodu osiągnęła wartość 121 849,50 zł brutto. Kwoty te odpowiadają 70% i 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z ubiegłego roku.

Kto nie musi rozliczać przychodu?

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o wysokości swoich zarobków. Warto jednak pamiętać, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 roku i były na wcześniejszej emeryturze, muszą rozliczyć się z ZUS-em z dochodów uzyskanych w miesiącach poprzedzających ukończenie tego wieku.

Limity dotyczące dorabiania nie dotyczą osób pobierających rentę rodzinną, które mają także ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Ponadto świadczeniobiorcy otrzymujący emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, a także osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach, nie muszą przedkładać zaświadczeń

o wysokości swoich przychodów. Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej, również nie są zobowiązani do składania informacji o swoich zarobkach.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1736849772.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc