Na jakie cele będą pieniądze z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.
Zgodnie z założeniami dokumentów programowych dotyczących wdrażania w naszym kraju wsparcia Unii Europejskiej na lata 2014-2020, przyszłe dotacje Unii Europejskiej dla województwa kujawsko-pomorskiego to środki na projekty społeczne, przedsięwzięcia związane ze wzmocnieniem innowacyjności i konkurencyjności gospodarki oraz projekty związane z ochroną środowiska. Wsparcie może trafić między innymi na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej i gospodarki niskoemisyjnej, gospodarki wodno-ściekowej, rewitalizacji społeczno-gospodarczej, edukacji przedszkolnej i zawodowej czy zmniejszających bezrobocie.
Celem regionalnych programów operacyjnych będzie zwiększanie konkurencyjności regionów poprzez wykorzystanie lokalnego potencjału i niwelowaniu barier rozwojowych. Z uwagi na fakt, że nowe regionalne programy operacyjne będą dwufunduszowe (finansowanie będzie zarówno z EFRR, jak i EFS), nacisk będzie położony przede wszystkim na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia i włączenia społecznego, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w przyjętej Strategii Rozwoju Miasta Lipna na lata 2014-2020, jak i podpisanemu porozumieniu na rzecz rozwoju Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Lipnowskiego.
Poziom ponadlokalny (powiatowy) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obejmuje swym zasięgiem obszar powiatu ziemskiego (Obszar Rozwoju Społeczno-Gospodarczego) – na realizację projektów związanych z polityką terytorialną przeznaczył ok. 166,4 mln euro czyli ok. 760 mln złotych, z czego samorządy lokalne powiatu lipnowskiego – powiat, 3 miasta oraz 6 gmin wiejskich – mogą otrzymać około 11 milionów euro (44 miliony złotych).
Priorytetowe przedsięwzięcia możliwe do zrealizowania w ramach rewitalizacji muszą spełniać kryteria zawarte w CT9 (celu tematycznym) pn.”Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją”. CT9 realizuje trzy cele szczegółowe Umowy Partnerskiej: wzrost szans na zatrudnienie dla osób dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, ograniczenie ryzyka wykluczenia społecznego spowodowanego dysproporcjami w dostępie do usług publicznych oraz włączenie społeczności zamieszkujących obszary peryferyjne i zdegradowane. Projekty realizowane w ramach CT9 będą ukierunkowane przede wszystkim na aktywną integrację społeczną, wsparcie ekonomii społecznej, wsparcie jakości i dostępności do usług publicznych, wsparcie infrastruktury zdrowotnej i społecznej, rewitalizację zdegradowanych obszarów.
W obszarze kultury priorytety będą miały projekty infrastrukturalne realizowane w instytucjach kultury i obiektach zabytkowych, konserwacja zabytków ruchomych, promocja kultury pod kątem wykorzystania dziedzictwa kulturowego regionu (np. produkt regionalny).