Ku czci Maryi
Na dzień 15 Sierpnia przypada rocznica Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku znanej jako „Cudu Nad Wisłą” obchodzona jako Święto Wojska Polskiego, oraz święto Wniebowzięcia Maryi Panny. Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowione w sierpniu 1923 roku.
Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.
Po upadku komunizmu – w latach 1990-1991 – Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja aby w roku 1992 ostatecznie przenieść je na 15 sierpnia. Corocznie w tym dniu odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały.
Święto Wniebowzięcia sięga genezą do początków chrześcijaństwa. Wiąże się ono z wiarą, że Matka Boska nie umarła śmiercią naturalną lecz została wzięta do nieba. W VII wieku zostało ono usankcjonowane przez Stolicę Apostolską i obchodzone jest jako jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej i często łączone jest ze świętem plonów. We wszystkich kościołach w tym dniu obchodzone są uroczyste Msze Święte w trakcie których święci się i składa dary z ziół, zbóż, warzyw i kwiatów.
Galeria zdjęć na stronie MCK