Już w najbliższą sobotę (28 września) w naszym mieście odbędą się uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Ireny Półtorak – pochodzącej z Lipna założycielki pierwszej profesjonalnej żeńskiej drużyny piłkarskiej. W uroczystościach, które rozpoczną się o godzinie 11.00 w Gimnazjum Publicznym udział zapowiedzieli znani nie tylko w kraju, ale i na świecie piłkarze reprezentacji Polskiej i działacze PZPN.
Szczegółowy program uroczystości można znaleźć tutaj
Życiorys Ireny Półtorak
Irena Półtorak urodziła się 17 listopada 1933 roku w Wildnie w powiecie lipnowskim. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Lipnie, dzisiejszego Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich. Lata dzieciństwa upłynęły Jej w trudnej powojennej Polsce i zmusiły do szybkiego podjęcia pracy zarobkowej. Pierwsza praca w Powiatowej Radzie Związków Zawodowych, ale przede wszystkim kontakt z ludźmi, wzbudził w Pani Irenie ducha społecznika.
Po przeprowadzce na Śląsk, w czasie zatrudnienia w Sosnowieckiej Odlewni Staliwa „SOSTAL” Irena Półtorak zaczęła interesować się sportem. Przy „SOSTALU” działał wówczas wielosekcyjny Górniczy Klub Sportowy „Czarni” Sosnowiec. W klubie tym, od 1962 roku zaczęła pracować społecznie. Była członkiem zarządu klubu, a w 1968 roku została kierownikiem sekcji tenisa stołowego. Z kolei w 1972 roku kierownikiem drużyny trampkarzy.
Jednak najbliższą Jej sercu działalnością, którą rozpoczęła w 1974 roku, była piłka nożna kobiet. Kiedy to reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Monachium. 20 września 1974 roku Irena Półtorak zorganizowała spotkanie w sprawie powołania pierwszej żeńskiej drużyny piłki nożnej, przy Klubie Sportowym „Czarni” Sosnowiec. Na spotkanie organizacyjne przybyło blisko sto kobiet. W dniu tym została kierownikiem najbardziej utytułowanej drużyny piłki nożnej kobiet w Polsce. Irena Półtorak funkcję tę sprawowała do 1991 roku. Była również kierownikiem reprezentacji Polski seniorek. Z kadrą seniorek związana była prawie 20 lat i za Jej kierownictwa rozegranych zostało 78 meczy międzypaństwowych. Później pracowała z kadrami młodzieżowymi, a ostatnio z kadrą młodzieżową do lat siedemnastu i przygotowywała się na kolejne zgrupowanie przed II rundą eliminacji Mistrzostw Europy w 2013 roku.
Była też członkiem Wydziału Piłkarstwa Kobiecego, przewodniczącą Wydziału Piłki Kobiecej Śląskiego Związku Piłki Nożnej, kierownikiem Klubu KKS Czarni Sosnowiec.
Za swoją działalność w dziedzinie sportu Pani Irena Półtorak otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, między innymi: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej, Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej.
W 2009 roku odebrała jako jedyna w Polsce kobieta najwyższe odznaczenie piłkarskiej Centrali – Diamentową Odznakę. W roku 2011 zwyciężyła w konkursie „Trener Roku”, organizowanym przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Zmarła 5 stycznia 2013 roku w Sosnowcu.