Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w 2011 roku radni jednogłośnie uchwalili miejski program profilaktyki problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2012. Plan realizować będzie Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działająca przy lipnowskim ratuszu.
W bieżącym roku komisja zamierza zwiększyć środki na działania o charakterze profilaktycznym z zakresu zapobiegania narkomanii i przemocy w rodzinie. – Widoczna jest również konieczność prowadzenia terapii dla małżeństw, w których jedno z małżonków wychodzi z uzależnienia – mówiła podczas sesji Aleksandra Furmańska, która szefuje MKRPA w Lipnie.
Tegoroczny program zakłada podjęcie starań o stworzenie na terenie miasta oddziału odwykowego, gdzie zatrudnieni byliby terapeuci uzależnień. – W razie niepowodzenia wariantu z oddziałem odwykowym widziałabym w naszym mieście możliwość uruchomienia programu podstawowego dla alkoholików w formie ambulatoryjnej na jednym z oddziałów psychiatrycznych – mówiła w dalszej części Aleksandra Furmańska.
Na dzień dzisiejszy osoba uzależniona, chcąca dobrowolnie poddać się leczeniu kierowana jest do Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Toruniu.
Na uwagę zasługuje fakt, co podkreśliła podczas sesji szefowa MKRPA, że nasze miasto mieści się w średniej krajowej w diagnozach lokalnych problemów alkoholowych.
Tylko w ubiegłym roku z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej skorzystało 600 osób z problemami alkoholowymi, narkomanią i przemocą w rodzinie. Rodziny, w których występuje ryzyko problemów alkoholowych przebywają pod stałym nadzorem dzielnicowych z lipnowskiej komendy policji, która 54 razy uruchomiła procedurę tzw. Niebieskiej karty, zaś do izby wytrzeźwień w ubiegłym roku przetransportowano 143 osoby.
Trochę ważnych liczb z działalności MKRPA w 2011 roku:
- do zespołu interwencyjno-motywującego wpłynęło 70 zgłoszeń w sprawach alkoholizmu u członka rodziny,
- w punkcie konsultacyjnym MKRPA udzielono 195 porad,
- z terapii grupowej korzysta 480 osób,
- ze wsparcia dla współuzależnionych skorzystały 432 osoby,
- a w punkcie konsultacyjnym dla ofiar przemocy przyjęto 75 osób,
- pedagog uliczny objął formami pomocy 1000 osób,
- w mieście funkcjonuje 6 świetlic środowiskowych dla dzieci, do których w 2011 roku uczęszczało łącznie 131 dzieci,
- na jeden punkt sprzedaży alkoholu do 4, 5 proc. przypada około 285 mieszkańców, napojów alkoholowych od 4, 5 do 18 proc. –około 310 osób, a powyżej 18 proc. -490 osób.