mcklipno.pl: Dzień Solidarności i Wolności
Dzień Solidarności i Wolności obchodzony jest co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych podpisanych w Gdańsku. Święto to zostało ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
W tym to właśnie roku narodził się, ruch społeczny, który wkrótce przeistoczył się w 10-milionową Solidarność. Powstanie „Solidarności” było impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL i innych dyktatur z Bloku wschodniego, odzyskania suwerenności przez Polskę i powstania III Rzeczypospolitej. Udział w tym procesie miała też elekcja papieża Jana Pawła II, pierwszego z Polski, jego nauki, autorytet, wpływ i pielgrzymki do kraju.
Jan Paweł II powiedział o Solidarności, że otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów drugiej wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam tego nigdy zatrzeć w naszej pamięci. Zblakły kolory na fotografiach z tamtych czasów, ale głoszenie, że jej dziedzictwo zostało zmarnowane, jest podłością. Nie chcemy okadzania pomników. Chcemy przypomnieć tamte ideały i zrozumieć, czym była, czym jest, nasza Solidarność.
W sierpniu 1980 r. rozpoczęła się w Polsce największa od II wojny światowej przemiana stosunków europejskich. Solidarność była zjawiskiem zupełnie innym niż wszystko, co się kiedykolwiek zdarzyło w Europie. Na świecie epokę europejskich przemian datuje się zwykle od reform Michaiła Gorbaczowa w ZSRR, albo nawet od obalenia muru berlińskiego w listopadzie 1989 r. Tymczasem nie byłoby ani sowieckiej pierestrojki, ani “Okrągłego Stołu” i wyborczego zwycięstwa “Solidarności” w Polsce, pokojowych przemian w Niemieckiej Republice Demokratycznej, Czechosłowacji i Bułgarii, załamania się dyktatury w Rumunii, wreszcie rozpadu ZSRR i sowieckiego systemu komunistycznego - gdyby nie poprzedziła ich polska rewolucja” tak zwanej pierwszej “Solidarności”, która jako związek zawodowy stawała się w ten sposób, w warunkach systemu komunistycznego, pierwszym i zarazem wielkim ruchem tworzącego się “społeczeństwa obywatelskiego”.
Galeria zdjęć na stronie MCK