NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Poniedziałek 25 listopada 2024 r.
Imieniny obchodzą Katarzyna, Erazm, Klemens

Msza św. w intencji Ojczyzny


Msza św. w intencji Ojczyzny

Upamiętnienie 150. rocznicy Powstania Styczniowego w lipnowskim kościele.

27 stycznia o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Lipnie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, która inaugurowała obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W uroczystych obchodach udział wzięła Burmistrz Miasta Lipno Dorota Łańcucka, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie:

To dla mnie zaszczyt, że uroczyste obchody upamiętniające 150. rocznicę Powstania Styczniowego możemy zainaugurować w naszym lipnowskim kościele.
15 stycznia 1863 roku o godzinie 8 rano w trybie nagłym spotkało się sześciu wiodących konspiratorów w nieistniejącym już dziś w Warszawie domu parafialnym św. Aleksandra. Mieszkał tam miejscowy wikary ks. Karol Mikoszewski. Wszyscy zebrani, łącznie z gospodarzem, byli członkami tajnego Komitetu Centralnego Narodowego. Po burzliwych dyskusjach doszli do wniosku, że nie ma innego wyjścia – muszą dać sygnał do powstania – bez broni, bez pieniędzy, bez wodzów.

Fundamentem kolejnego patriotycznego zrywu Polaków były znów ideały wolności i braterstwa, odwaga i męstwo. Powstanie Styczniowe przyspieszyło proces formowania się świadomości narodowej najliczniejszej klasy społeczeństwa polskiego pod zaborem rosyjskim – chłopów. W ciągu dwudziestu miesięcy przez polskie szeregi powstańcze przewinęło się około 200 tysięcy ludzi, powstańcy stoczyli ponad 1200 bitew i potyczek.

Na okolicznych cmentarzach leży wielu powstańców, którzy walczyli z rosyjskim zaborcą pod dowództwem generała Zygmunta Padlewskiego. Zagrożeni „branką” do armii carskiej, powstańcy z naszego powiatu spalili w Rypinie archiwa komisji  poborowej. Po upadku powstania mieszkańcy Lipna spotkali się z poważnymi represjami w postaci aresztowań i kontrybucji.

Kościół katolicki w tych trudnych czasach był opoką wartości patriotycznych narodu, jednocześnie w czynny sposób uczestniczył w  podtrzymaniu etosu powstania i sprzeciwu wobec nasilającej się rusyfikacji. Należy tu wspomnieć o bezkompromisowej postawie wobec działań represyjnych ze strony rządu zaborczego, ówczesnego arcybiskupa metropolity warszawskiego – Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, która stałą się powodem jego 20-letniego zesłania.

Sens walki był podyktowany nie matematycznymi szansami na zwycięstwo, ale sprawą o jaką walczyli powstańcy. Należy podkreślić, że Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Dzisiaj w wolnej Polsce dbamy o pamięć historyczną. Honorując w ten sposób  patriotyczne oddanie i poświęcenie powstańców, spłacamy symboliczny dług wobec pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności. Bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. Moralnym obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o polską świadomość historyczną, która jest nie tylko ważnym elementem naszej tożsamości narodowej, ale także wzorcem kształtującym postawy europejskiej drogi do wolności.
 

(źródło: Gazeta Wyborcza - frag.)

Zdj. nr. 1. 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - inauguracja obchodów
Zdj. nr. 2. 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - inauguracja obchodów
Zdj. nr. 3. 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - inauguracja obchodów
Zdj. nr. 4. 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - inauguracja obchodów
Zdj. nr. 5. 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - inauguracja obchodów
Zdj. nr. 6. 150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego - inauguracja obchodów
http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc