W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca w szkołach nie odbywają się zajęcia stacjonarne. Przedszkola, które zostały w analogiczny sposób zamknięte w marcu od 6 maja mogą być otwarte – zarządzenie Burmistrza Miasta Lipna Pawła Banasika utrzymało zawieszenie prowadzenia działalności dydaktycznej przez przedszkola miejskie do 25 maja.
W związku z poprawą sytuacji epidemicznej stopniowo uruchamiana jest praca przedszkoli i szkół. Od dzisiaj do lipnowskich placówek mogą wrócić uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki. Nie będą oni uczestniczyć jednak w lekcjach w pełnym wymiarze. Przygotowano dla nich zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych. Zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej będą prowadzić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni - wskazani przez dyrektora szkoły - nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, zdecyduje o podziale uczniów do poszczególnych grup i ustali, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia.
Wszystkie placówki dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Lipna zostały wyposażone w dodatkowe środki ochrony: środki higieniczne i dezynfekujące, termometry bezdotykowe i przyłbice ochronne.
W wyniku rozmów telefonicznych rodziców/opiekunów z wychowawcami (przedszkola) i informacji przesłanych na dziennik elektroniczny (szkoły podstawowe) liczba dzieci, którzy zadeklarowali uczęszczanie do placówek (część osób zadeklarowało uczestnictwo dzieci od 1 czerwca br.) wynosi następująco:
Na podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej od 25 maja uczniom realizującym kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia się także konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne. Od dzisiaj prowadzone są konsultacje dla ósmoklasistów natomiast od 1 czerwca rozpoczną się konsultacje dla klas 4-7.
Według wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej jednak niż o dwoje. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów. Jedna grupa uczniów ma przebywać w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m kw. na jedną osobę (uczniów i nauczycieli). Odległości między stanowiskami dla uczniów powinny wynosić minimum 1,5 m (1 uczeń - 1 ławka szkolna). Sale, w których przebywają uczniowie należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Uwaga! Do szkół i przedszkoli mogą uczęszczać wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny wobec pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący minimum 2 m. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady - jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Foto: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lipnie
Źródło: wytyczne i rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i edukacji wczesnoszkolnej.