Dotacje i pożyczki na założenie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w znowelizowanej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 14 marca 2014 roku (Dz.U. z 2014 r. poz. 598) zdecydował o możliwości przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczek, których dysponentem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać od 27 maja br. Wsparcie może pochodzić tylko z jednego źródła, nie można zatem łączyć dotacji z pożyczką w ramach programu realizowanego przez BGK. Poniżej prezentujemy porównanie form wsparcia kapitałowego dla zakładających własną działalność gospodarczą.
Pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego:
Są przeznaczone dla studentów ostatniego roku studiów wyższych, absolwentów, którzy uzyskali dyplom do 48 miesięcy przed złożeniem wniosku o pożyczkę, osób, które studiują na pierwszym roku kolejnych studiów, a poprzednie zostały ukończone w zeszłym roku. Nie trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna, wystarczy oświadczenie o niewykonywaniu pracy zarobkowej.
Warunkiem uzyskania pożyczki jest złożenie poprawnie wypełnionego i kompletnego wniosku, którego elementem jest m.in. uproszczony biznesplan. Prawnym zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Wartość pożyczki: do 60 tys. zł, oprocentowanie na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP (aktualnie 0,69% w skali roku), okres spłaty: 7 lat (84 miesiące), istnieje możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału do roku.
Dotacje z Urzędu Pracy:
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy na założenie własnego biznesu dostępne w wojewódzkich urzędach pracy mogą być przyznane wyłącznie osobie bezrobotnej, która: w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji pracy, z własnej winy nie przerwała stażu, szkolenia, itp., nie otrzymała dotychczas z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie prowadziła działalności gospodarczej, nie była karana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie składała jednocześnie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej bądź wniosku o przystąpienie do spółdzielni socjalnej do innego starosty.
Jednorazowa dotacja nie może być wyższa niż 6 – krotność przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 23,9 tys. zł). Nie ma limitu wieku, w którym można starać się o dotację, nie zależy ona od wykształcenia czy przebytych szkoleń. Pomoc jest bezzwrotna, nie ma obowiązku oddawania środków, gdy przedsiębiorca po 12 miesiącach od otrzymania dotacji zrezygnuje z prowadzenia działalności.