Od środy tj. 25 maja w Galerii „Na Strychu” w lipnowskim kinie Nawojka, czynna jest wystawa "Polskiego Plakatu Filmowego". Potrwa do 30 czerwca br.
Serdecznie zapraszamy.
Historia plakatu filmowego rozpoczyna się z chwilą powstania pierwszego kinematografu. W Polsce obserwujemy bujny rozkwit tej dziedziny sztuki w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Styl i forma nawiązywała bezpośrednio do występujących wówczas kierunków w sztuce – kubizmu, konstruktywizmu, art-deco, ekspresjonizmu.
O swego rodzaju eksplozji polskiego plakatu możemy mówić po II wojnie światowej, zwłaszcza w latach 60, 70 i 80 – tych. Krystalizuje się wówczas pojęcie polskiej szkoły plakatu, która zdobyła wielki międzynarodowy rozgłos. Operowanie skrótem myślowym, metaforą i różnorodną formą plastyczną, to cechy wyróżniające plakaty z tamtych lat. Twórcami tych dzieł sztuki byli wybitni malarze, graficy, fotografowie. Lista autorów jest bardzo długa. Wymieńmy choć kilku, których prace są obecne na naszej wystawie:
Wojciech Zamecznik, Walerian Borowczyk, Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Andrzej Pągowski, Maria Ichnatowicz, Franciszek Starowiejski, Jakub Erol, Eryk Lipiński, Jerzy Czerniawski, Romuald Socha, Tomasz Sikora, Henryk Waniek.
Niektórzy z wymienionych autorów mają na koncie swojej twórczości nawet przeszło 1000 plakatów.
Obecnie możemy mówić o kryzysie, żeby nie powiedzieć upadku plakatu filmowego.
Sprowadza się on do schematu: stop klatka plus nałożone dowolnego kroju liternictwo, Nie zadrażnia, nie budzi refleksji, jest zamrożonym, gotowym kadrem z filmu. Czy obudzi się jeszcze duch artystyczny, nawiązując do dawnych lat świetności i sprawi, że plakat ponownie będzie dziełem sztuki?
Kolekcja, której właścicielem jest Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie jest znaczącą pod względem ilości, wartości artystycznych i liczby autorów. Plakaty prezentowane na wystawie są tylko cząstką posiadanych zbiorów.