Program ochrony kasztanowców – „Dzień kasztanowca”
Urząd Miejski w Lipnie nawiązał współpracę z Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Fundacją Nasza Ziemia (www.pomozmykasztanowcom.pl.) która to w 2005 r. zapoczątkowała wspólnie z Clear Channel Poland program ochrony kasztanowców i edukacji ekologiczne.
Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lipnie rozpoczął próby definitywnego rozprawienia się ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, szkodnikiem, który niszczy w całej Europie kasztanowce.
Dlatego na miejskich kasztanowcach zostanie zawieszonych 30 budek lęgowych dla sikorek. Te małe ptaszki zjadają ogromne ilości szkodników. Bogatka spożywa ich dziennie tyle, ile sama waży. Oddziały” sikorek mają ruszyć z ofensywą przeciw szrotówkowi jeszcze w tym tygodniu. Czy poradzą sobie z zabójczym dla kasztanowców owadem, przekonamy się pewnie dopiero na jesieni.
Kolejną próbą walki z żarłocznym owadem będą iniekcje do pnia, inaczej mówiąc stosowanie szczepionek, które przeprowadzi Przedsiębiorstwo Zwalczania Szkodników Sp. z o.o. z Włocławka. W Lipnie zaszczepionych będzie ok. 40 kasztanowców rosnących w Parku Miejskim. Preparat rozchodzi się wewnątrz drzewa i dochodzi do liści, które stają się niejadalne dla gąsienic szrotówka. Następnie przedostaje się do liści naczyniami transportującymi wodę. Gdy larwa zje miąższ liścia zawierającego preparat, przestaje żerować i ginie z głodu.
W związku z powyższą akcją w Lipnie zorganizowany zostanie „Dzień kasztanowca”. Impreza odbędzie się 18 maja bieżącego roku (niedziela) o godz.14:00 w Parku Miejskim w Lipnie (muszla koncertowa). Będzie to swego rodzaju kampania informacyjno-edukacyjna, która będzie połączona z ogólnopolską akcją „Polska biega”.
Ostatnim etapem ochrony kasztanowców w naszym mieście będzie grabienie i niszczenie liści. Redukuje ono występowanie szkodnika nawet o 30 proc. W opadłych liściach wylęgają się i zimują poczwarki. Palenie czy zakopywanie liści (na głębokość co najmniej 30 cm, inaczej poczwarki mogą wyjść spod ziemi) wpływa znacząco na ograniczenie liczebności pierwszego pokolenia szrotówka.